Strona główna / Lokalne / Rusza Budżet Obywatelski 2018. Najpierw propozycje, potem głosowanie

Rusza Budżet Obywatelski 2018. Najpierw propozycje, potem głosowanie

To już czwarta edycja Budżetu Obywatelskiego. Średnia głosów oddanych w dotychczas przeprowadzonych budżetach wynosi ponad 9 tysięcy.

– To najlepszy dowód, że świnoujścianie interesują się swoim miastem i angażują się w sprawy, które dotyczą jego rozwoju – mówi Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz. – To bardzo ważne. Cieszę się z takiego zainteresowania, bo przecież Świnoujście to nasze wspólne miasto, nasza mała ojczyzna i razem decydujemy, jak ma wyglądać.

Tym razem mieszkańcy zdecydują na co w 2018 roku wydać 2,2 mln złotych. Kwota jest mniejsza, niż w poprzednim budżecie o 300 tys. złotych. Członkowie Zespołu ds. opracowania zasad funkcjonowania Budżetu Obywatelskiego 2018 przyznają, że obniżenie kwoty jest zrozumiałe w sytuacji, gdy miasto zaangażowało się we współfinansowanie budowy tunelu pod Świną.

Na wnioski z projektami do BO 2018 czekamy od 2 do 30 czerwca 2017 r.

Informacje na temat Budżetu Obywatelskiego 2018 w Świnoujściu, druki formularzy, regulamin znajdują się na oficjalnej stronie internetowej miasta www.swinoujscie.pl (zakładka „Budżet Obywatelski”) i Biuletynie Informacji Publicznej bip.um.swinoujscie.pl. W wersji papierowej można je otrzymać w Biurze Informacji i Konsultacji Społecznych Urzędu Miasta Świnoujście, ulica Wojska Polskiego 1/5, pokój 129, czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 – 15.30, telefon 91 327 86 04.

Już po zakończeniu składania wniosków i ich weryfikacji, na początek września zaplanowane jest otwarte spotkanie z udziałem mediów, podczas którego każdy wnioskodawca szczegółowo przedstawi swoją propozycję.

Mieszkańcy od 16 roku życia

Co roku regulamin Budżetu Obywatelskiego przygotowuje powołany przez Prezydenta, Zespół ds. opracowania zasad funkcjonowania Budżetu Obywatelskiego. Jego członkami są między innymi przedstawiciele poszczególnych klubów radnych Rady Miasta Świnoujście, Rady Działalności Pożytku Publicznego oraz zastępcy prezydenta miasta, sekretarz miasta, skarbnik miasta oraz rzecznik prezydenta.

– W tym roku musieliśmy dostosować regulamin BO do uchwały o konsultacjach społecznych, którą  niedawno podjęła Rada Miasta – mówi przewodnicząca Zespołu i jednocześnie sekretarz miasta Iwona Szkopińska.

Stąd też w głosowaniu nad zgłoszonym projektami będą mogli wziąć udział mieszkańcy, którzy ukończyli 16 rok życia, a nie jak dotąd 13. Podobnie, jak w poprzednich edycjach budżetu, głosować będą mogły nie tylko osoby zameldowane w mieście, ale także wszyscy ci, którzy tu mieszkają, a z różnych przyczyn nie są zameldowani.

– Uważam, że to dobry zapis w regulaminie – mówi prezydent Janusz Żmurkiewicz. – Wiele osób nie jest zameldowanych w Świnoujściu, ale tu mieszkają, pracują i wychowują swoje dzieci.  Są częścią naszej świnoujskiej społeczności.

Ile na co?

Zespół ds. BO przyjął podział środków na poszczególne projekty. Tak, jak w poprzedniej edycji, wnioski z propozycjami można składać w dwóch kategoriach. Pierwsza to tak zwane projekty miękkie,  czyli przedsięwzięcia o charakterze prospołecznym, kulturalnym, oświatowym lub sportowym. Druga to projekty twarde, czyli dotyczące budowy, modernizacji lub remontu elementów infrastruktury miejskiej.

Z ogólnej puli środków, 200 tysięcy złotych przeznaczonych będzie na tzw.  projekt miękkie. Uwaga dla osób chcących zgłosić taki projekt – wartość jednego projektu nie może przekroczyć 40 tys. złotych.

Pozostała kwota, czyli 2 mln złotych przeznaczona będzie na tzw. projekty twarde czyli inwestycyjne. W tym przypadku  wartość jednego projektu nie może przekroczyć 500 tys. złotych.

Jak i gdzie złożyć wniosek?

Wnioski z projektami do Budżetu Obywatelskiego 2018  mogą składać mieszkańcy jako osoby fizyczne. Każda propozycja musi mieć poparcie przynajmniej 40 mieszkańców.

Wypełniony formularz wniosku wraz z listą poparcia można dostarczyć osobiście lub wysłać pocztą na adres Urząd Miasta Świnoujście, ulica Wojska Polskiego 1/5, 72-600 Świnoujście z dopiskiem „Budżet Obywatelski 2018”.  Zeskanowany formularz można także wysłać pocztą elektroniczną na adres bik@um.swinoujscie.pl lub poprzez elektroniczną skrzynkę podawczą na platformie ePUAP na formularzu „pismo ogólne” albo po prostu złożyć w następujących punktach:

–    Informacja Turystyczna, Plac Słowiański 6/1;

–    Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Piłsudskiego 15;

–   Miejski Domu Kultury, Filia nr 1 – Osiedle Przytór-Łunowo, ul. Zalewowa 40;

–   Miejski Domu Kultury, Filia nr 2 – Osiedle Warszów, ul. Sosnowa 18;

–  Miejski Domu Kultury, Filia nr 3 – Sołectwo Karsibór, ul. 1 Maja 40.

–  Stanowisko Obsługi Interesanta Urząd Miasta Świnoujście ulica Wojska Polskiego 1/5

Informacji udzielają również Biuro Informacji i Konsultacji Społecznych Urzędu Miasta Świnoujście przy ulicy Wojska Polskiego 1/5, I piętro, pokój 129, czynne od poniedziałku do piątku włącznie w godzinach 7.30 – 15.30, telefon 91 327 86 04, e-mail: bik@um.swinoujscie.pl oraz Sekretarz Miasta Świnoujście, ulica Wojska Polskiego 1/5, I piętro, pokój 102, od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-15.30, telefon 91 321 27 80, e-mail: sekretarz@um.swinoujscie.pl

 

Tekst BIK UM Świnoujście

Zobacz również

Wodny tor przeszkód z okazji Dnia Dziecka na Uznam Arena

Zapraszamy do wspólnej zabawy Wodny Tor Przeszkód, na basenie sportowym Uznam Arena przy ul. Grodzka …

Jeden komentarz

  1. Jaros naJarany

    Postawmy Chrystusa – Króla zamiast wiatraka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.