Strona główna / Lokalne / Z estakadą na plażę. Pokazali, jak ma przebiegać trasa szybkiego ruchu S3

Z estakadą na plażę. Pokazali, jak ma przebiegać trasa szybkiego ruchu S3

Siedem węzłów komunikacyjnych na odcinku Świnoujście – Troszyn, dwupasmowe jezdnie o szerokości  sumie 7 metrów i – co bardzo ważne dla mieszkańców prawobrzeżnej części miasta oraz turystów – estakada nad ulicą Wolińską i linią kolejową, dzięki której można będzie bezpiecznie i najkrótszą drogą dotrzeć na plażę w Przytorze. Tak skrócie będzie wyglądał odcinek drogi szybkiego ruchu S3 przebiegający w granicach miasta Świnoujście. Budowę zaplanowano na lata 2019 – 2023. Zobacz zdjęcia.

Dziś w urzędzie miasta projektanci oraz przedstawiciel inwestora zastępca dyrektora szczecińskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przedstawili projekt studium technicznego budowy drogi S3 na odcinku Świnoujście – Troszyn. Przyjechali na zaproszenie przewodniczącego Komisji Gospodarki i Budżetu Rady Miasta Świnoujście Sławomira Nowickiego. W prezentacji udział wzięli radni – członkowie KGiB, Zastępcy Prezydenta Miasta Barbara Michalska i Paweł Sujka,  przedstawiciele Rady Osiedla Warszów z przewodniczącą Sylwią Marszałek, pracownicy wydziałów Urzędu Miasta, których temat dotyczy oraz lokalne media.

Najlepszy wariant

Zarówno architekci, jak i przedstawiciel GDDKiA przyznali, że istnieją 4 warianty przebiegu S3. Jednak zaznaczyli, że najbardziej optymalnym jest wariant nr 4.

Odcinek od Świnoujścia do węzła w Troszynie zamknie całą S3 – powiedział zastępca dyrektora szczecińskiego oddziału GDDKiA Mariusz Mierzwa.

Analizy ruchu wykazały, że 4 wariant zapewni bardzo dobrą przepustowość do 2040 – 2045 roku, a dobrą do 2055 roku – mówił z kolei architekt z Pracowni Dróg i Mostów w Szczecinie, która przygotowała projekt.

Ten wariant jest równie najkorzystniejszy dla mieszkańców prawobrzeża, a szczególne Przytoru –Łunowa. W największym stopniu wykorzystuje pas drogowy, a sama droga będzie znacznie osunięta od Łunowa, co zapewni spokój i bezpieczeństwo mieszkańcom tej prężne rozwijającej się części Świnoujścia.

Dwa pasy ruchu

Odcinek będzie przebiegał przez 3 gminy: Wolin, Międzyzdroje i Świnoujście. Najdłuższe – 18,4 km – przez gminę Wolin Przez Świnoujście – około 8 km. Szerokość jezdni ma wynosić 7 metrów, po 3,5 metra na każdy pas ruchu. Do tego szerokość pasa awaryjnego – 2,5 metra. Po przeanalizowaniu dotychczasowego oraz planowanego ruchu samochodowego, projektanci uznali, że nie ma konieczności budowy drogi 3-pasmowej.

Wynika to właśnie z natężenia ruchu – mówił przedstawiciel Pracowni DiM ze Szczecina. – Analiza ruchu oraz prognozy nie dają żądnych przesłanej, aby istniała konieczność trzypasmowej jezdni. Poza tym odcinek Świnoujście – Troszyn będzie łączył się z resztą S3, a ta jest 2-pasmowa.

Największy węzeł komunikacyjny będzie znajdował się w rejonie obecnego skrzyżowania ulic Fińskiej, Duńskiej i Wolińskiej. Będzie on łączył wjazd do tunelu, ruch lokalny oraz ruch związany z terminalem promowym i portem handlowym. Osobny węzeł komunikacyjny będzie miał Terminal LNG.

Pomógł wniosek prezydenta, radnego i mieszkańców

Co ważne, projektanci uwzględnili wniosek Prezydenta Miasta Janusza Żmurkiewicza oraz radnego Sławomira Nowickiego, podpisany przez kilkuset mieszkańców prawobrzeża, o uwzględnienie estakady nad ulicą Wolińska i linią kolejową, na wysokości ulicy Sąsiedzkiej i dzisiejszego przystanku kolejowego Przytór. Dzięki temu nie zostanie odcięta najbliższa droga na plażę w Warszowie, jak również dojazd do jednej z największych atrakcji militarnych Świnoujścia – Podziemnego Miasta na Wyspie Wolin.

To była dla nas bardzo ważna sprawa – mówi radny Sławomir Nowicki. – Dziękujemy prezydentowi miasta Januszowi Żmurkiewiczowi za wsparcie naszych starań i oczywiście samej Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, za ich uwzględnienie.

Co z działkami przy ulicy Wolińskiej

Planowany przebieg S3 w granicach miasta Świnoujście będzie zahaczał o część terenów, na których obecnie znajdują się ogródki działkowe przy ulicy Wolińskiej oraz tereny przy ulicy Wrzosowej. Najprawdopodobniej część ogródków będzie musiała ulec likwidacji. Podobnie rzecz się ma, jeśli chodzi o jeden lub dwa budynki mieszkalne przy ulicy Wrzosowej.

Zastępca dyrektora szczecińskiego oddziału GDDKiA zastrzegł jednak, że w tej sprawie odbędą się jeszcze konsultacje społeczne, podczas których osobom, których ewentualnie będzie to dotyczyło zostaną przedstawione konkretne propozycje.

Tekst i zdjęcie BIK UM Świnoujście

 

 

Zobacz również

Portowe szlaki kolejowe zmieniają się na lepsze

W porcie Szczecin pojawiła się nowa linia kolejowa. Wygląda imponująco. Mierzy blisko trzy i pół …

6 komentarzy

 1. miłosniczka natury

  ktos pomylil plany , nie rozumiem jak mozna zlikwidowac dzialki istniejace od ponad 40 lat od tak sobie i

 2. miłosniczka natury

  szkoda gadac ludzie działki uprawiali po 30 parę lat i tak sobie zostana od co zlikwidowane , mozna bylo w planie pomyslec o innej trasie i planie i ominac to co trwa tyle lat i jest dla niektorych bezcenne

 3. Bedzie niebedzie ale kasy z budzetu ubedzie. I o to chodzi.

 4. Nie dla turystów, tylko przygotowania pod port kontenerowy.
  nie róbcie z ludzi debili.
  Żyjecie w jakimś matriksie.
  Plaże będziecie mieli dopiero w okolicy Lubiewa, a o tunelu, to możecie marzyć przez kolejne 70 lat.
  Nic dobrego z tego nie wyjdzie, jeżeli tam kręci się Pani Michalska.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.