Strona główna / Lokalne / [ZDJĘCIA i FILM] Okręt dwukrotnie dłuższy od boiska piłkarskiego przypłynął do Świnoujścia

[ZDJĘCIA i FILM] Okręt dwukrotnie dłuższy od boiska piłkarskiego przypłynął do Świnoujścia

Ten amerykański okręt to prawdziwy gigant. Może płynąć z prędkością 22 węzłów. Na swoim pokładzie pomieści 800 marynarzy, 14 pojazdów i 4 śmigłowce. Okręt USS Arlington ma 208 metrów długości i 30 metrów szerokości. Uzbrojony jest w dwa działa i dwie wyrzutnie rakiet. To jeden z najnowszych okrętów amerykańskiej marynarki.

Wizyta okrętu w porcie w Świnoujściu ma związek z ćwiczeniami wojskowymi pn. BALTOPS.

W dn. 1-16 czerwca na Morzu Bałtyckim odbędzie się 45. edycja ćwiczeń BALTIC OPERATIONS (BALTOPS). W ćwiczeniach, które rozpoczną się w Szczecinie i zakończą w Kilonii (Niemcy) wezmą udział jednostki powietrzne, morskie i lądowe z państw NATO i krajów partnerskich.

BALTOPS to coroczne, wielonarodowe ćwiczenia morskie, zawierające zaawansowane elementy szkoleniowe. W tegorocznej edycji weźmie udział 14 krajów (Belgia, Dania, Estonia, Francja, Niemcy, Łotwa. Litwa, Holandia, Norwegia, Polska, Wlk. Brytania, Stany Zjednoczone oraz Finlandia i Szwecja jako kraje partnerskie w ramach programu „poszerzonych możliwości”).

Celem ćwiczeń, w których będzie uczestniczyć 4-tysięczny personel okrętowy, 50 okrętów i łodzi podwodnych oraz ponad 50 samolotów i helikopterów, jest osiągnięcie większej elastyczności i interoperacyjności, wzmocnienie zdolności połączonego reagowania jak też demonstracja gotowości krajów członkowskich i partnerskich do zapewnienia stabilizacji w rejonie Morza Bałtyckiego, a w razie potrzeby do obrony tego obszaru.

Ćwiczenia BALTOPS, zainaugurowane w roku 1972, nadal stanowią doskonałą sposobność dla NATO i partnerów regionalnych do poprawy interoperacyjności przy zastosowaniu różnorodnych połączonych manewrów taktycznych i scenariuszy działań.

Zobacz również

Jutro nie będzie wody na ulicy Chodorowskiej

Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Świnoujściu informuje, że w związku z wymianą przyłącza wodociągowego w …

7 komentarzy

  1. W sumie powinni ten okręt przerobić na smołę, bo z tym napędem, który teraz mają, to na Zatoce Pomorskiej nie poszaleją.

  2. wczoraj poznym wieczorem mialem okazje pogadac przy piwie z chlopakami z tego potwora 🙂

  3. Widziałem z okna jak wpływał ten okręt okupanta . . .

  4. Admirał Floty Świnoujskiej

    A czym my możemy ćwiczyć z Arlington’em interoperacyjność… chyba tylko tymi szalupami wiosłowymi co się niedawno ścigały

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.