Strona główna / Lokalne / [ZDJĘCIA i FILM] Okręt dwukrotnie dłuższy od boiska piłkarskiego przypłynął do Świnoujścia

[ZDJĘCIA i FILM] Okręt dwukrotnie dłuższy od boiska piłkarskiego przypłynął do Świnoujścia

Ten amerykański okręt to prawdziwy gigant. Może płynąć z prędkością 22 węzłów. Na swoim pokładzie pomieści 800 marynarzy, 14 pojazdów i 4 śmigłowce. Okręt USS Arlington ma 208 metrów długości i 30 metrów szerokości. Uzbrojony jest w dwa działa i dwie wyrzutnie rakiet. To jeden z najnowszych okrętów amerykańskiej marynarki.

Wizyta okrętu w porcie w Świnoujściu ma związek z ćwiczeniami wojskowymi pn. BALTOPS.

W dn. 1-16 czerwca na Morzu Bałtyckim odbędzie się 45. edycja ćwiczeń BALTIC OPERATIONS (BALTOPS). W ćwiczeniach, które rozpoczną się w Szczecinie i zakończą w Kilonii (Niemcy) wezmą udział jednostki powietrzne, morskie i lądowe z państw NATO i krajów partnerskich.

BALTOPS to coroczne, wielonarodowe ćwiczenia morskie, zawierające zaawansowane elementy szkoleniowe. W tegorocznej edycji weźmie udział 14 krajów (Belgia, Dania, Estonia, Francja, Niemcy, Łotwa. Litwa, Holandia, Norwegia, Polska, Wlk. Brytania, Stany Zjednoczone oraz Finlandia i Szwecja jako kraje partnerskie w ramach programu „poszerzonych możliwości”).

Celem ćwiczeń, w których będzie uczestniczyć 4-tysięczny personel okrętowy, 50 okrętów i łodzi podwodnych oraz ponad 50 samolotów i helikopterów, jest osiągnięcie większej elastyczności i interoperacyjności, wzmocnienie zdolności połączonego reagowania jak też demonstracja gotowości krajów członkowskich i partnerskich do zapewnienia stabilizacji w rejonie Morza Bałtyckiego, a w razie potrzeby do obrony tego obszaru.

Ćwiczenia BALTOPS, zainaugurowane w roku 1972, nadal stanowią doskonałą sposobność dla NATO i partnerów regionalnych do poprawy interoperacyjności przy zastosowaniu różnorodnych połączonych manewrów taktycznych i scenariuszy działań.

Zobacz również

Będzie nowy statek pożarniczy w zespole portów Szczecin-Świnoujście

Do  15 lutego br. mają czas oferenci zainteresowani przetargiem jaki ogłosił Zarząd Morskich Portów Szczecin …

7 komentarzy

  1. W sumie powinni ten okręt przerobić na smołę, bo z tym napędem, który teraz mają, to na Zatoce Pomorskiej nie poszaleją.

  2. wczoraj poznym wieczorem mialem okazje pogadac przy piwie z chlopakami z tego potwora 🙂

  3. Widziałem z okna jak wpływał ten okręt okupanta . . .

  4. Admirał Floty Świnoujskiej

    A czym my możemy ćwiczyć z Arlington’em interoperacyjność… chyba tylko tymi szalupami wiosłowymi co się niedawno ścigały

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.