Strona główna / Lokalne / BALTOPS 17 – Pierwsze okręty w portach w Szczecinie i Świnoujściu

BALTOPS 17 – Pierwsze okręty w portach w Szczecinie i Świnoujściu

Pierwsze okręty biorące udział w ćwiczeniu pk. BALTOPS 17 są już w portach. Do Szczecina zawinęły okręty polskiej Marynarki Wojennej, do Świnoujścia około południa wpłynął okręt amerykański. Właśnie rozpoczyna się największe w tym roku międzynarodowe ćwiczenie na Bałtyku.

Dzisiaj, środa 31 maja, do portów w Szczecinie i w Świnoujściu zaczęły zawijać okręty biorące udział w największych tegorocznych ćwiczeniach na Bałtyku. W sumie około 40 okrętów z 14 państw rozpoczyna manewry BALTOPS 17. W godzinach popołudniowych w porcie w Szczecinie zacumowały trałowce ORP Dąbie, ORP Mielno, ORP Mamry, ORP Wdzydze oraz dwa okręty transportowo-minowe ORP Gniezno i ORP Kraków. Do portu w Świnoujściu, tuż po południu zawinął USS Arlington – amerykański okręt desantowy.

Rozpoczynająca się właśnie faza portowa ćwiczenia potrwa do soboty 3 czerwca. Okręty na Bałtyku znajdą się ponownie w najbliższą niedzielę (4 czerwca). Nim to jednak nastąpi w Szczecinie i w Świnoujściu odbędą się odprawy oraz spotkania załóg w ramach tak zwanej „Pre-Sail Conference”. Na spotkaniach tych ustalane będą szczegóły ćwiczeń, dowódcy okrętów dostaną również pierwsze, ćwiczebne wprowadzenia.

Podczas pobytu okrętów w Szczecinie część jednostek udostępni swoje pokłady dla zwiedzających. Już od czwartku 1 czerwca do soboty 3 czerwca w godz. 10.00 – 12.00 i 13.00 – 18.00 będzie można wejść na zacumowane przy Wałach Chrobrego okręty Marynarki Wojennej RP, w piątek 2 czerwca od godz. 13.00 do 16.00 udostępnione dla zwiedzających zostaną wybrane okręty państw sojuszniczych (zacumowane również przy Wałach Chrobrego), natomiast w sobotę 3 czerwca dodatkowo udostępnione będą wybrane okręty cumujące w szczecińskim porcie handlowym.

W porcie w Szczecinie będą cumowały m.in. okręty z  Belgii, Danii, Estonii, Finlandii, Holandii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Norwegii, Wielkiej Brytanii i Szwecji (w tym także okręty Stałego Zespołu Sił Przeciwminowych NATO Grupa 1 – SNMCMG-1).

W niedzielę (4 czerwca) zasadnicze siły biorące udział w tegorocznej edycji ćwiczenia BALTOPS wyjdą z portów i rozpoczną realizację zadań na morzu. Manewry odbędą się w rejonie Morza Bałtyckiego, na poligonach morskich MW RP, morskiej i lądowej części Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce.

Ćwiczenia BALTOPS organizowane są od 1972 roku na Morzu Bałtyckim. Początkowo było to ćwiczenie, w którym brały udział siły Sojuszu Północnoatlantyckiego. Od 1993 roku do udziału w manewrach zostały zaproszone nowe państwa z byłego bloku wschodniego, w tym Polska. Od tamtej pory ćwiczenie BALTOPS jest organizowane w ramach programu Partnerstwa dla Pokoju. Obecnie jest to ćwiczenie międzynarodowe, oparte w głównej mierze na wspólnych działaniach morskich, ze szczególnym uwzględnieniem poszukiwania i zwalczania okrętów podwodnych, wojny minowej, obrony powietrznej oraz operacji desantu morskiego. Ćwiczenia zakończą się w Kilonii (Niemcy). Organizatorem ćwiczenia jest Dowództwo STRIKFORNATO (SFN). Polska Marynarka Wojenna uczestniczy w ćwiczeniu BALTOPS już po raz dwudziesty piąty.

Foto: Marcin Purman

Zobacz również

Za 9 euro przez miesiąc można podróżować po całych Niemczech

Za 9 euro można podróżować koleją po Niemczech przez miesiąc w czerwcu, lipcu lub sierpniu. …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.