Strona główna / Lokalne / Peenemünde przypomina o odkryciach i ofiarach

Peenemünde przypomina o odkryciach i ofiarach

Miejscowość położona jest po niemieckiej stronie wyspy Uznam. Można się do niej dostać samochodem lub korzystając z kolejki UBB odjeżdżającej ze stacji Świnoujście Centrum przy ul. Wojska Polskiego. To tam mieściły się zakłady doświadczalne w których naziści pracowali nad konstrukcją rakiet mogących zniszczyć europejskie  miasta. Dziś mieści się tam muzeum przypominające o tych okrutnych czasach. Z wystawy można dowiedzieć się, że  stacja badawcza rakiet w Peenemünde stworzyła podstawy do budowy wszystkich nowoczesnych rakiet cywilnych mogących latać dziś w kosmos.

Rozwój instytutów badawczych Luftwaffe (lotniczych sił zbrojnych) oraz armii lądowej w Peenemünde miał wówczas służyć tylko i wyłącznie celom wojskowym: ważnym celem była budowa tzw. broni V (niemiecka broń odwetowa) typu V1 i V2.

Postęp techniczny wymuszono nie zważając na życie ludzkie. Około 20.000 więźniów wojennych, więźniów obozów koncentracyjnych i pracowników przymusowych zginęło przy budowie urządzeń eksperymentalnych w Peenemünde, w podziemnej fabryce rakiet w Thüringen i przy produkcji broni.
Mieszczące się w dawnej elektrowni muzeum przypomina dziś o ofiarach, ale także o odkryciach naukowców. Muzeum Historyczno-Techniczne Peenemünde mierzy się z historią powstania i stosowania tej broni. Wystawy muzeum są dokumentacją tego, kto pracował w Peenemünde, jak wyglądało życie ludzi w tamtych czasach, a także dlaczego przeprowadzano tak szeroko zakrojone projekty zbrojeniowe.

Wojskowy Ośrodek Badawczy w Peenemünde był w latach 1936 – 1945 jednym z najbardziej nowoczesnych ośrodków technologii na świecie. W październiku 1942 roku udało się tutaj po raz pierwszy na świecie wystrzelić rakietę w kosmos. W sąsiednim Zakładzie Doświadczalnym Lotniczych Sił Zbrojnych (Luftwaffe) testowano pociski o rewolucyjnej technice. Niestety badania te od początku służyły jednemu celowi: zdobyciu militarnej przewagi.

Ekspozycja stała w sterowni elektrowni Peenemünde ukazuje historię niemieckiej technologii rakietowej od jej utopijnych początków w latach 20., przez prace technologiczne w Peenemünde, aż do produkcji seryjnej rakiet w Mittelbau-Dora i zastosowania urządzeń przeciwko wielkim miastom zachodnioeuropejskim. Druga część wystawy zaprasza do śledzenia historii technologii opracowywanej w Peenemünde podczas „zimnej wojny” aż do roku 2000. Repliki dwóch najważniejszych broni Zakładów Doświadczalnych Peenemünde, pocisku manewrującego Fi103/„V1” oraz rakiety A4/„V2” można zobaczyć pośród innych wielkoformatowych eksponatów w części otwartej muzeum.

Adres:Historisch-Technisches Museum Peenemünde GmbH,
Im Kraftwerk,

17449 Peenemünde

Godziny otwarcia
kwiecień – wrzesień: 10.00 – 18.00
październik – marzec: 10.00 – 16.00
W okresie od listopada do marca: w poniedziałki nieczynne

Bilet normalny: 8,00 €

Bilet ulgowy: 5,00 €

Bilety szkolne dla klas: 3,00 €

Bilet rodzinny: 20,00 €

Zwiedzanie z audio przewodnikiem z komentarzem w języku polskim, angielskim, szwedzkim, francuskim i niemieckim – dodatkowo 2,00 €

Źródło: Muzeum Peenemünde

Zobacz również

Wodny tor przeszkód z okazji Dnia Dziecka na Uznam Arena

Zapraszamy do wspólnej zabawy Wodny Tor Przeszkód, na basenie sportowym Uznam Arena przy ul. Grodzka …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.