Strona główna / Lokalne / Długi weekend. Policjanci radzą i ostrzegają

Długi weekend. Policjanci radzą i ostrzegają

Przed nami kolejny długi weekend, a co za tym idzie, wzmożony ruch na drogach. Policjanci czuwać będą nad bezpieczeństwem zmotoryzowanych podróżnych, tak aby każdy szczęśliwie dotarł do celu, a następnie bezpiecznie powrócił do domu. Pamiętajmy jednak, że bezpieczeństwo na drogach w głównej mierze zależy od samych kierowców, dlatego zachowajmy na drodze rozwagę. Warto też pamiętać o zabezpieczeniu mieszkań, aby po powrocie nie spotkała nas nieprzyjemna niespodzianka.

Zbliża się długi czerwcowy weekend, dlatego w trosce o bezpieczeństwo podróżujących oraz osób spędzających wolne dni w Świnoujściu, od 14 do 18 czerwca na ulicach miasta pojawi się więcej policyjnych patroli.

Policjanci w ramach wzmożonych działań będą kontrolować trzeźwość kierujących, stan techniczny pojazdów jak również czy kierujący poruszają się zgodnie z przepisami i dozwoloną prędkością. Ponadto czy wszyscy podróżujący mają zapięte pasy, a dzieci przewożone są w fotelikach. Wszystko po to, by każdy z nas bezpiecznie dotarł do celu swojej podróży.

Policjanci apelują, by każdy kierowca wziął sobie do serca zasadę, że wolniej często oznacza bezpieczniej. Dlatego lepiej zdjąć nogę z gazu, czasem dojechać na miejsce kilka minut później, ale szczęśliwie cieszyć się wiosennym wypoczynkiem. Należy również pamiętać, że święto Bożego Ciała wiąże się z wieloma procesjami, które w wielu mniejszych miejscowościach przechodzą ulicami miast, dlatego warto zaplanować sobie podróż tak, aby nie kolidowała z przemarszami wiernych.

Ogromne niebezpieczeństwo stwarzają pijani kierowcy. Jazda samochodem pod wpływem alkoholu to kompletny brak odpowiedzialności. Nawet niewielka jego ilość w organizmie wpływa na koncentrację i refleks, mogąc skutkować nieodwracalnymi konsekwencjami.

Pamiętajmy także o prawidłowym poruszaniu się po drodze, szczególnie wieczorem i nocą. Jeżeli jesteśmy ubrani w ciemną odzież, jesteśmy mało widoczni, dlatego powinniśmy przechodzić w miejscu do tego przeznaczonym i mieć przy sobie element odblaskowy. A wszystko po to, aby cało i bezpiecznie dotrzeć do domu.

Kiedy już dojedziemy do celu, wybierzmy odpowiednie miejsce do parkowania. Lepiej unikać nieuczęszczanych i nieoświetlonych parkingów, a opuszczając pojazd nie pozostawiać w miejscach widocznych żadnych wartościowych rzeczy, typu: bagaż, torebka, laptop, telefon komórkowy czy panel radioodtwarzacza. Takie rzeczy najlepiej zabrać ze sobą, a jeżeli nie jest to możliwe, najlepiej je schować, np. do bagażnika.

Często zdarza się też, że skradziony w wyniku rozbicia szyby przedmiot, stanowi o wiele mniejszą wartość lub nawet jest bezwartościowy w porównaniu do wartości rozbitej szyby.

Podróżując autobusem lub pociągiem powinniśmy szczególnie pilnować swoich rzeczy osobistych, bagażu, pieniędzy i dokumentów. Lepiej nie podróżować samotnie, a jeżeli już taka sytuacja ma miejsce, należy unikać pustych przedziałów i dosiadania się do pojedynczych, przypadkowych osób. Opuszczając przedział (choćby na chwilę) nie wolno pozostawiać bagażu bez opieki.

Nie należy też opowiadać obcym osobom zbyt dużo o sobie, swoim majątku i dokładnym miejscu zamieszkania, ponieważ po powrocie może się okazać, że nasze mieszkanie zostało okradzione, a złodziej dokładnie wiedział gdzie i czego szukać.

Wiele osób podczas długiego weekendu wyjedzie na dłuższą wycieczkę. W takiej sytuacji powinny szczególnie pamiętać by właściwie zabezpieczyć dom lub mieszkanie. Włamywacze nie odpoczywają i często wykorzystują kilkudniową nieobecność domowników. Przede wszystkim należy dokładnie sprawdzić zamknięcie drzwi i okien, a w budynkach wolnostojących również okien dachowych i piwnicznych oraz drzwi garażowych, przez które złodziej bez problemu może wejść do budynku. Bardzo cenne przedmioty najbezpieczniej zostawić u swoich bliskich, a znaczne kwoty pieniędzy lepiej zdeponować w banku.

Tradycyjnie jednym z lepszych rozwiązań jest czujny sąsiad. Warto poinformować go o tym, że przez kilka dni nie będzie nas w domu i poprosić by zwrócił uwagę na nasze mieszkanie, jak również wyjmował korespondencję ze skrzynki czy zabierał reklamy spod drzwi, by nie sugerować złodziejowi, iż od dłuższego czasu nikt nie korzysta z mieszkania.

Gdyby mimo wszelkich środków ostrożności okazało się, że jednak ktoś pod naszą nieobecność włamał się do mieszkania, niczego nie należy ruszać i natychmiast powiadomić Policję.

Wolne dni część osób może poświęcić również za zakupy. Niestety w zatłoczonych centrach handlowych, sklepach i na bazarach, jesteśmy szczególnie narażeni na działanie kieszonkowców. Właśnie w takich miejscach złodziej najczęściej typuje swoją ofiarę. Kieszonkowcy wykorzystują bowiem tłok, który niejednokrotnie sami tworzą. Wykorzystują naszą nieuwagę, pośpiech, roztargnienie i zaangażowanie w robienie zakupów. Swoją ofiarę obserwują wcześniej, patrząc ile wydaje i gdzie chowa pieniądze.

By ustrzec się przez działaniem kieszonkowców, z całą pewnością nie należy chować portfela w łatwo dostępną dla złodzieja zewnętrzną kieszeń kurtki czy tylną kieszeń spodni, jak również przechowywać go w reklamówce czy torebce, która luźno wisi na ramieniu, ponieważ takie sposoby chowania pieniędzy, nie są dla kieszonkowca żadnym utrudnieniem.

Najlepiej schować portfel w wewnętrzną, niewidoczną dla złodzieja część płaszcza czy kurtki, a torebkę lub saszetkę trzymać blisko siebie by mieć ją stale pod kontrolą. Policjanci apelują również, aby panie trzymały torebki pod pachą, co uniemożliwi złodziejowi wyrwanie lub odcięcie ich paska.

Dzięki zastosowaniu się do tych kilku rad policjantów, możemy uniknąć wielu przykrych niespodzianek podczas podróży i wypoczynku.

Pozostaje nam zatem życzyć wszystkim Państwu bezpiecznego i udanego czerwcowego weekendu.

asp. sztab. Beata Olszewska

oficer prasowy KMP w Świnoujściu

Zobacz również

23-latek zszedł z promu ze Szwecji i trafił prosto za kratki

Trzech Polaków i obywatela Ukrainy zatrzymali 5 i 6 lipca na gdańskim lotnisku oraz w …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.