Strona główna / Kultura / XIX  Międzynarodowy  Festiwal  Muzyczny – Świnoujskie  Wieczory  Organowe – Wiosna, Lato 2017

XIX  Międzynarodowy  Festiwal  Muzyczny – Świnoujskie  Wieczory  Organowe – Wiosna, Lato 2017

Towarzystwo Przyjaciół Świnoujścia – organizator Festiwalu, tradycyjnie jeden z koncertów włącza w miejskie obchody DNI MORZA. W najbliższy piątek 23 czerwca  taki koncert uświetnią:

Christian DOMKEorganista z Niemiec, który studia muzyki sakralnej i improwizacji koncertowej na organach ukończył w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Kolonii/Niemcy. W gronie jego nauczycieli znaleźli się m. in. prof. Margareta Hürholz i prof. John Geffert.

Sztukę improwizacji ćwiczył m. in pod okiem Vincenta Warniera i Jos van der Kooy.

Jako organista konsekwentnie dąży do rozbudowy koncertów, łącząc je z tańcem, sztuką malarską na żywo, baletem oraz projekcjami audio i wideo. Podczas Międzynarodowych Dni Organowych w Bazylice w Kołobrzegu jego koncert zyskał miano „ najlepszego od dwunastu lat“,   natomiast jego improwizacja została doceniona jako „dzieło nowej sztuki“. Jest nie tyko znakomitym organistą, ale także kompozytorem, a ta twórczość obejmuje utwory na chór a capella po oratoria symfoniczne.   Od 2012 roku kantor i organista w kościele pw. Św. Pawła w Szwerinie.    Inicjator serii koncertów na organach Friedricha Friese (1869) w ramach wydarzenia Großer Orgelsommer.

W koncercie wykona utwory; S. Karg – ELERTA, F. MENDELSSOHNA- BARTHOLDY, L.VIERNE i własną Improvisation.

Oprócz muzyki organowej w koncercie usłyszymy  śpiew znakomitego, świnoujskiego Miejskiego Chóru Dziewczęcego LOGOS.   Powstał w 1998 roku przy Społecznym Liceum Fundacji LOGOS  w Świnoujściu. Skupiał wyłącznie uczennice Liceum LOGOS. Dyrygentką chóru jest jego założycielka Elżbieta Naklicka.  Z czasem do chóru dołączyły dziewczęta z różnych szkół w mieście i od 2004 roku jest zespołem miejskim, a opiekę nad chórem przejął Miejski Dom Kultury.  Chór LOGOS pracuje pod kierunkiem Elżbiety Naklickiej i Krzysztofa Naklickiego.

Zespół koncertuje, uświetniając miejskie imprezy, uczestniczy też w konkursach i festiwalach.   Od 2000 roku Chór LOGOS co roku zdobywa nagrody na Ogólnopolskich i Międzynarodowych Konkursach Chórów m.in. Złoty Kamerton, Puchar Ministra Kultury i Sportu, Puchar Ministra Edukacji Narodowej oraz Grand Prix w 2009r. Złoty Dyplom na Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach, Złoty  Kamerton i nagrodę specjalną na Ogólnopolskim Konkursie Chórów a’capella Dzieci i Młodzieży – Bydgoszcz 2012r. Koncertował m. in.w ramach Balkan Folk w Kiten – Bułgaria (2011r.) oraz w Calelli – Hiszpania (2012r.)

W 2007 r. do chóru dołączyła grupa głosów męskich. Nowy  Miejski Chór LOGOS o składzie mieszanym pracuje równolegle ze składem dziewczęcym i także zdobywa nagrody.

Elżbieta  NAKLICKA – absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku , Wydziału Wychowania Muzycznego i Rytmiki w klasie dyrygowania   prof. Zbigniewa Bruny. Ukończyła też mistrzowskie studia podyplomowe w zakresie emisji głosu pod kierunkiem prof. Jadwigi Załęskiej-Tritt

i chórmistrzostwa   pod kierunkiem prof. Andrzeja Banasiewicza w Bydgoszczy.

Od 1986r. mieszka w Świnoujściu. Prowadzi ożywioną działalność pedagogiczną tworząc i prowadząc dziecięce i młodzieżowe zespoły wokalne i chóry, które zdobywają nagrody na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych.

W programie chóru usłyszymy pieśni A.KOSZEWSKIEGO, P. JAŃCZAKA, B. SIBRECHT, T.STOKES’A, G.CACCINIEGO oraz  kaszubskie,  macedońskie i bułgarskie pieśni ludowe.

Wszystkie festiwalowe koncerty w kościele pw. Chrystusa Króla o godz. 19-tej.

Bilety do nabycia przed koncertem.

 

Tekst TPŚ/foto arch.TPŚ

Zobacz również

Wodny tor przeszkód z okazji Dnia Dziecka na Uznam Arena

Zapraszamy do wspólnej zabawy Wodny Tor Przeszkód, na basenie sportowym Uznam Arena przy ul. Grodzka …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.