Strona główna / Lokalne / Po raz dwunasty nad świnoujską plażą, po raz dziewiąty nad mariną

Po raz dwunasty nad świnoujską plażą, po raz dziewiąty nad mariną

Już po raz 12. z rzędu świnoujskie kąpielisko, jako jedyne w Polsce, otrzymało Międzynarodowe Wyróżnienie – Błękitną Flagę. Po raz 9. Błękitna Flaga powiewać będzie również w świnoujskim porcie jachtowym.

Świnoujskie kąpielisko będzie pierwszym w Polsce nad którym ,w tym roku, zawiśnie  Błękitna Flaga.

Uroczystości wciągnięcia Błękitnych   Flag na  maszt – z udziałem przedstawiciela Międzynarodowego Jury –   odbędą się w dniu 23 czerwca br.(piątek)

– na plaży – o godzinie 13.00;( przy Centrum Ratowniczym)

– w porcie jachtowym – o godzinie 16.00

Błękitna Flaga przyznawana jest w dwóch kategoriach: kąpieliskom oraz marinom spełniającym najwyższe kryteria w zakresie jakości wody, zarządzania środowiskowego, bezpieczeństwa oraz prowadzonych działań edukacyjnych i informacyjnych.

Na poziomie krajowym rekomendacji do przyznania Błękitnej Flagi udziela Jury Krajowe. Ostateczną decyzję o przyznaniu Błękitnej Flagi podejmuje Jury Międzynarodowe, z siedzibą w Kopenhadze, składające się z przedstawicieli Światowej Organizacji Turystycznej (WTO), Programu Ochrony Środowiska ONZ (UNEP), Międzynarodowej Rady Przemysłu Morskiego (ICOMIA), Międzynarodowej Federacji Ratownictwa Wodnego (ILS), Światowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN), Komisji ds. Środowiska Parlamentu Europejskiego (EU), Europejskiej Unii na Rzecz Ochrony Wybrzeży (EUCC) oraz Fundacji na Rzecz Edukacji Ekologicznej (FEE).

To prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest nie tylko w Europie, ale również plażom leżącym, w tak egzotycznych miejscach jak:  Republika Południowej Afryki, Karaiby, Maroko czy Nowa Zelandia.

Błękitna Flaga przyznawana jest tylko na jeden sezon. Aby móc ponownie ubiegać się o wyróżnienie, kąpieliska i mariny muszą co roku poddawać się rygorystycznym kontrolom.

Zobacz również

Silny wiatr oszczędził Świnoujście

Przy ul. 1-go Maja w Karsiborze doszło do nadłamania konarów przydrożnej topoli, które usunięto wykorzystując …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.