Strona główna / Lokalne / To było ważne spotkanie. Rozmawiano o tunelu, terminalu kontenerowym i przejście podziemne na plażę

To było ważne spotkanie. Rozmawiano o tunelu, terminalu kontenerowym i przejście podziemne na plażę

W urzędzie miasta odbyło się spotkanie prezydenta Świnoujścia Janusza Żmurkiewicza z przedstawicielami zarządu oraz przedsiębiorców osiedla Przytór –Łunowo. W spotkaniu udział wzięli również radny rady miasta Sławomir Nowicki oraz zastępca prezydenta Barbara Michalska.

Celem spotkania było przedstawienie nowej koncepcji przejścia łączącego tę prawobrzeżną dzielnicę miasta z plażą, które w swych założeniach zastąpi proponowaną przez mieszkańców Przytoru i Łunowa kładkę nad torami.

– Mówiąc kolokwialnie, ta inwestycja miała swoistego pecha – zmiany projektów, trudne rozmowy z koleją, niedoszacowanie inwestycji przez wykonawcę – powiedział prezydent – Można byłoby się przerzucać winą, ale przecież nie o to chodzi. Najważniejsze, aby ta inwestycja, tak ważna dla Was, która  uzyskała ogromne przecież poparcie w ramach Budżetu Obywatelskiego, w końcu powstała.

Jak poinformowała zebranych zastępca prezydenta Barbara Michalska – Mamy już projekt inwestycji, który opiera się o przejścia podziemne pod torami, z towarzyszącą  im infrastrukturą pieszo rowerową. Inwestycja będzie prowadzona dwuetapowo i powinna zakończyć się  w 2019 roku.

Mieszkańców Przytoru –  Łunowa interesowała również sprawa stałego połączenia pomiędzy wyspami Uznam i Wolin.

Proszę nie słuchać złych podszeptów niektórych mediów i polityków- mówił prezydent – Mamy zapewnienia strony rządowej, że tunel powstanie. Aktualnie, wspólnie, szczegółowo weryfikujemy wniosek aplikacyjny, który ma trafić do Komisji Europejskiej, podobnie, jak czynią to inne samorządy, których inwestycje znajdują się na liście rankingowej CUPT. Jednocześnie GDDKiA prowadzi drugi etap przetargu na wyłonienie wykonawcy inwestycji.

Nie obyło się również bez pytań na temat planowanej przez Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście inwestycji budowy terminala kontenerowego.

– Panie prezydencie, nie ukrywamy, że są wśród mieszkańców naszego osiedla  zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy tej inwestycji – informowali uczestnicy spotkania.

– Doskonale zdaję sobie z tego sprawę. Zawsze podkreślałem, że sprawa lokalizacji terminala kontenerowego dotyczy wszystkich mieszkańców miasta – odpowiedział prezydent Janusz Żmurkiewicz –  Podtrzymuję również projekt przeprowadzenia referendum, w którym mieszkańcy Świnoujścia wypowiedzą się na ten ważny temat. Termin referendum uzależniony musi być jednak  od uzyskania konkretnych i rzetelnych informacji dotyczących planowanej inwestycji, które zostaną przedstawione opinii społecznej przez Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. Jego przedstawiciele muszą  zaprezentować mieszkańcom Świnoujścia, ze szczególnym uwzględnieniem mieszkańców prawobrzeża, plany rozwoju portu; przedstawić korzyści, jakie może uzyskać z tego tytułu nasz samorząd, udowadniając, że ewentualna realizacja inwestycji przyniesie za sobą szansę dalszego rozwoju miasta.

Uczestnicy nie ukrywali zadowolenia z przebiegu spotkania. Podkreślano, że  aby rozwiązywać problemy – trzeba po prostu konstruktywnie rozmawiać.

W tym przypadku znamienna wydaje się być chyba końcowa wypowiedz jednej z członkiń zarządu osiedla:  – Pozwólcie Państwo , że posłużę się nieco zmienionym cytatem ks. Tischnera. My nie jesteśmy z lewicy czy prawicy; przede wszystkim jesteśmy mieszkańcami Przytoru – Łunowa i Świnoujścia.

Tekst/fot Bik

Zobacz również

Wodny tor przeszkód z okazji Dnia Dziecka na Uznam Arena

Zapraszamy do wspólnej zabawy Wodny Tor Przeszkód, na basenie sportowym Uznam Arena przy ul. Grodzka …

2 komentarze

  1. Kiedy Prezydent zajmie się sprawą mieszkań czynszowych dla osób, które na nie czekają, a z tego co wiem jest ich sporo.

  2. waldek chemiki

    ustawka radnego jest niezla

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.