Strona główna / Lokalne / Ekspresowo dojedziemy do Świnoujścia za 6 lat

Ekspresowo dojedziemy do Świnoujścia za 6 lat

Rząd wdraża projekty drogowe, kolejowe i morskie, których celem jest ożywienie Szczecina i Świnoujścia. Przy okazji skorzystają mieszkańcy i turyści. Polski rząd zapowiada, że trasa S3 będzie gotowa w całości na terytorium naszego kraju do 2024 r. Poważnym wyzwaniem jest odcinek północny między Szczecinem i Świnoujściem.

Turyści nie będą stać w korkach

Niedawno otwarto oferty cenowe na budowę odcinka Brzozowo- Rzęśnica. Realizacja inwestycji powinna się zakończyć w połowie 2021 roku. Inwestycja będzie realizowana w formule projektuj i buduj. Wybrany w przetargu wykonawca będzie miał 34 miesiące na realizację zadania, w tym 15 miesięcy na prace projektowe i uzyskanie decyzji ZRID.  W wyniku realizacji projektu powstanie 22,4 km dwujezdniowej drogi ekspresowej wraz z obwodnicą miejscowości Brzozowo. Ponadto na odcinku 3,8 km zostanie gruntownie przebudowany wybudowany w latach 70 ubiegłego wieku dwujezdniowy odcinek drogi S3.  Ten odcinek najczęściej korkuje się podczas wakacyjnych powrotów znad morza.

Do portu i w tunel

GDDKiA przyspieszyła w sprawie fragmentu pomiędzy Troszynem a Świnoujściem. Odcinek ma długość 34,5 kilometrów.  Inwestycja jest dopiero na etapie opracowywania materiałów do decyzji środowiskowej. GDDKiA chce, aby wybrany wykonawca zakończył budowę do 2023 roku. Przedłużeniem trasy ma być tunel pod Świną.

Radni już widzieli

Kilka tygodni temu zaprezentowano radnym przebieg projektowanej drogi ekspresowej S3 na odcinku Świnoujście – Troszyn ze szczególnym uwzględnieniem odcinka S3 na terenie miasta Świnoujście oraz prognozy natężenia ruchu. Dyskusja dotyczyła przede wszystkim kwestii związanych z rozwiązaniami ruchu lokalnego, dojazdu do terminala promów morskich oraz przekroju projektowanej drogi ekspresowej. Prace nad dokumentację studialną zbliżają się do końca, w IV kwartale tego roku planowane jest złożenie wniosku o wydanie decyzji środowiskowej, jej uzyskanie powinno nastąpić w I kwartale przyszłego roku. Kolejnym krokiem będzie opracowanie dokumentacji z zakresu rozpoznania podłoża gruntowego. Po tym mógłby się już rozpocząć przetarg na zaprojektowanie i budowę. Realizacja tej inwestycji jest możliwa w latach 2019-2023.

RDOŚ wybierze z 4 wariantów

Trwa opracowywane Studium Techniczno – Ekonimiczno – Środowiskowego wraz z Raportem Oddziaływania na Środowisko dla drogi S3 na odcinku Świnoujście – Troszyn. Dokumentacja ta pozwoli Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska wybrać spośród 4 przedstawionych wariantów wariant realizacyjny tej drogi. Projekt ten jest szeroko konsultowany, odbyło się już szereg spotkań z samorządami i innymi podmiotami. W efekcie dotychczasowych konsultacji na terenie Świnoujścia w projekcie ujęto szereg rozwiązań ważnych dla lokalnej społeczności, jak na przykład kładkę pieszo – rowerową umożliwiającą skomunikowanie dróg rowerowych, czy przejazd na drugą stronę torów kolejowych w rejonie węzła Łunowo.

Dwa pasy ruchu w obie strony

Odcinek drogi S3 Świnoujście – Troszyn będzie miał długość ok. 34,5 km. Droga rozpocznie się od ronda na wylocie tunelu łączącego wyspy Uznam i Wolin w Świnoujściu, a zakończy na dwujezdniowym odcinku obwodnicy Troszyna, Parłówka i Ostromic. Droga będzie miała dwie jezdnie po dwa pasy ruchu w każdą stronę, co zapewni odpowiedni poziom swobody ruchu na wiele lat do przodu. Na trasie przewidziano realizację 7 węzłów drogowych, w tym 3 na terenie miasta Świnoujście.

 

Zobacz również

WOŚP w Świnoujściu. Będzie można wspinać się na ściance, ale nie tylko…

Harcerski Sztab WOŚP w Świnoujściu zaprasza na wspólne spędzenie najbliższego weekendu za datek – wrzut do …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.