Strona główna / Lokalne / Zostawił psa w nagrzanym samochodzie. Czy w takiej sytuacji można wybić szybę?
Foto: Fotolia

Zostawił psa w nagrzanym samochodzie. Czy w takiej sytuacji można wybić szybę?

Kierowca zaparkował swoje auto przy supermarkecie przy ul. Matejki. Wewnątrz zamknięty był pies. Jedna z mieszkanek miasta zauważyła zwierzaka. Na pomoc wezwała policję. Według jej relacji, mężczyzny nie było około 3 godzin. On sam tłumaczył się, że poszedł tylko na chwilę po zakupy.

Przypominamy, że latem temperatura w kabinie wzrasta nawet do 50 stopni Celsjusza. Wiele zależy od koloru nadwozia. Nawet otwarte okno niewiele tutaj zmieni. Trzeba trzymać się prostej zasady – latem zwierząt nie zostawiamy w samochodach.

Pozostawienie czworonogów w wysokiej temperaturze w aucie to znęcanie się nad zwierzęciem, za które zgodnie z ustawą grozi kara nawet do 2 lat więzienia.

Z punktu widzenia prawa karnego, osoba wybijająca szybę w samochodzie, żeby uratować psa przed ugotowaniem, jest chroniona stanem wyższej konieczności. Art. 26 § 1. Kodeksu karnego stanowi, że “nie popełnia przestępstwa, kto działa w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego jakiemukolwiek dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa nie można inaczej uniknąć, a dobro poświęcone przedstawia wartość niższą od dobra ratowanego”.

Zobacz również

Hanna Owczaruk i Zuzanna Ziomko blisko medali Mistrzostw Polski

W miniony weekend na malowniczo położonym stadionie lekkoatletycznym im. Ireny Szewińskiej w Karpaczu odbyły się …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.