Strona główna / Hobby / “Ciotka Ju” na naszym niebie. Gratka dla fanów lotnictwa
Historia tego wyjątkowego samolotu jest bardzo ciekawa. Foto: Jacek Lewandowski

“Ciotka Ju” na naszym niebie. Gratka dla fanów lotnictwa

W weekend można było zobaczyć na niebie wyjątkowy samolot. Samolot transportowy Ju-52 jest pieszczotliwie nazywany przez pilotów “Ciotką Ju”. Maszyna należy do Fundacji Lufthansa Ju 52.

Samolot wyprodukowano w 1936 roku w Dessau. Po raz pierwszy został wykorzystany przez  Lufthansę. Pierwsze 20 lat spędził na przemian w Niemczech i Norwegii. W 1955 roku miał zostać wycofany z eksploatacji. Zostął sprzedany do do Ameryki Południowej.  Od 1957 do 1963 roku latał w Ekwadorze. Później, „Ciotka Ju” została sprzedana i mogła być podziwiana na pokazach lotniczych w Stanach Zjednoczonych. Lufthansa nabyła samolot  w 1984 roku i dużym nakładem finansowym wyremontowała maszynę.

Zobacz również

Jak będą kursować autobusy po otwarciu tunelu?

W ostatni piątek odbyło się w tej sprawie spotkanie on-line z udziałem Prezydenta Świnoujścia i …

3 komentarze

  1. ⧿ⴺΔⴻⵒϢΖΗᦿΓ⧿

    Powinni go przerobić na mieszankę smoły z papą z dachu.

  2. Jako ciekawsotka : ” Ju 52 należące do Luftwaffe zrzucały bomby podczas wojny domowej w Hiszpanii (1936-1939), a także tworzyły most powietrzny podczas Anschlussu Austrii w 1938 roku. “Największe” dokonania wojenne były jednak przed nimi – podczas II wojny światowej były właściwe obecne na każdym froncie, poczynając od Polski, a kończąc na Afryce Północnej. We wrześniu 1939 roku zrzucały bomby na Warszawę i dostarczały zaopatrzenia odciętej armii feldmarszałka Paulusa pod Stalingradem.” Oraz “W przeciwieństwie do Stalina, Hitler nie obawiał się podróży lotniczych. Po raz pierwszy użył trzysilnikowego Ju 52 jako samolotu osobistego już w 1932 roku. Od tej pory aż do roku 1939, kiedy zastąpiono go samolotem Focke-Wulf Fw 200 Condor, właśnie ta konstrukcja pod nazwą “Immelmann II” służyła jako “Air Force One” kanclerza i dyktatora III Rzeszy. “

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.