Strona główna / Lokalne / Niemiecki DB chce wznowienia rozmów z polskim samorządem w sprawie transgranicznych autobusów

Niemiecki DB chce wznowienia rozmów z polskim samorządem w sprawie transgranicznych autobusów

Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz rozmawiał dziś z pełnomocnikiem Deutsche Bahn Peterem Heisse. Pełnomocnik przyznał, że jego celem jest porozumienie, które uwzględniałoby uzasadnione oczekiwania strony polskiej. Dodał również, że strona niemiecka przywiązuje dużą wagę do polsko – niemieckiej współpracy. Docenia dotychczasową postawę prezydenta oraz Miasta Świnoujście, otwartość, dzięki której udało się z sukcesem zrealizować wiele transgranicznych projektów, w tym między innymi kolej UBB.

Peter Heisse poinformował, że jest upoważniony przez spółkę Deutsche Bahn do prowadzenia rozmów w celu uruchomienia wspólnej polsko – niemieckiej autobusowej linii europejskiej na takich samych bądź podobnych zasadach, jak linia która – z udziałem Komunikacji Autobusowej w Świnoujściu oraz UBB/ wcześniej Ostseebus – istniała do końca 2015 roku.

Prezydent Świnoujścia przystał na propozycję. Obie strony ustaliły, że rozmowy na temat szczegółów dotyczących uruchomienia wspólnej linii europejskiej będą prowadziły już bezpośrednio spółki Komunikacja Autobusowa Świnoujście oraz UBB.

Dzisiejsze spotkanie odbyło się z inicjatywy DB, po tym jak niemiecka spółka przewozowa Usedomer Bäderbahn GmbH (UBB), której DB jest właścicielem, próbowała uruchomić regularną linię autobusową pomiędzy Ahlbeck a Świnoujściem, z wykorzystaniem – bez zgody właściciela – miejskich przystanków autobusowych znajdujących się po polskiej stronie, co było naruszeniem prawa.

W świetle powyższego, Generalna Inspekcja Transportu Drogowego w Warszawie wycofała swoją wcześniejszą pozytywną opinię dotyczącą uruchomienia linii, jednocześnie zwracając się do Federalnego Urzędu Transportu Niemiec o cofnięcie zezwolenia wydanego UBB przez tę instytucję na wykonywanie międzynarodowych regularnych przewozów w relacji Ahlbeck – Świnoujście.

BIK UM Świnoujście

Zobacz również

Wizyta francuskiej fregaty FS „Latouche-Treville” w Świnoujściu

Francuska fregata FS „Latouche-Treville” zawinęła we wtorek, 17 maja, do Portu Wojennego w Świnoujściu. Jest …

6 komentarzy

 1. I tak pewnie wkrótce zamkną granicę, wiecz precz z tymi niemcami nikt ich tu nie chce w mieście rzygać się chce jak się słyszy ten ich obrzydliwy język

  • Proszę sprawdzić ilu mieszkańców Świnoujścia pracuje w sąsiednich miasteczkach niemieckich.
   Proszę się przejść po dzielnicy nadmorskiej i po mieście i zobaczyć jak wielu jest klientów z Niemiec.
   Czy pani wie, że Polacy w Niemczech w 2016 roku zarobili 40 mld zł, a w Anglii tylko 20 mld.
   Niemcy zatrudniają wysoko kwalifikowanych pracowników z Polski.
   Jak się mieszka na granicy z Niemcami to warto nauczyć się niemieckiego.
   To nie boli.

 2. Bardzo dobrze, z pełną premedytacja łamali niemcy prawo! Teraz wypad. Nie są mi tu potrzebni.

 3. Autobus to najlepszy środek transportu

 4. Teraz chcą rozmawiać?

 5. Nadciąga nieszczęście dla regionu wyspy Uznam, w postaci politycznych przepychanek na górze i zamknięcia tzw. Małego Ruchu Granicznego.
  Polityka sąsiadów-wrogów opanowała władze centralne.
  Jedyny nasz sojusznik to San Escobar.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.