Strona główna / Lokalne / Ustawa dekomunizacyjna. Zlikwidują jedną ulicę w Świnoujściu

Ustawa dekomunizacyjna. Zlikwidują jedną ulicę w Świnoujściu

Dekomunizacja nazw ulic nastąpiła w naszym mieście  uchwałami Rady Miasta na początku lat 90-tych ubiegłego wieku. To właśnie wówczas ulicę Świerczewskiego zastąpiono Bohaterami Września, Dzierżyńskiego – Monte Cassino, Armii Czerwonej – Armii Krajowej, a ulicę z patronem tygodnika „Walka Młodych” nazwano im. Tadeusza Kościuszki. Jednak jedna ulica się ostała. IPN żąda, aby nazwa jeszcze jednej ulicy także została zmieniona. Chodzi o ulicę Kruczkowskiego, odchodzącą od Wojska Polskiego.

Leon Kruczkowski (1900-1962) – chemik, pisarz i publicysta, powojenny działacz komunistyczny, członek centralnych organów PZPR, członek Rady Państwa PRL, członek prezydium komunistycznego FJN. Aktywnie zaangażował się w działalność w szeregach komunistycznej Polskiej Partii Robotniczej (PPR) oraz Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (PZPR). W latach 1954-1959 był zastępcą członka Komitetu Centralnego PZPR; w latach 1959-1962 – członkiem KC PZPR.

Od czerwca 1945 r. był wiceministrem kultury i sztuki w zdominowanym przez komunistów tzw. Tymczasowym Rządzie Jedności Narodowej oraz – później – w komunistycznym rządzie Józefa Cyrankiewicza (do 1948 r.). Był z ramienia PPR mianowany na członka Krajowej Rady Narodowej. Potem z ramienia PPR i PZPR zasiadał w „Sejmie PRL” w kolejnych kadencjach – do 1962 r.

Zobacz również

W Świnoujściu dbają o drzewa poprzez zabiegi pielęgnacyjne

Z dwóch świnoujskich pomników przyrody – dębu w Przytorze i platanu przy ulicy Bohaterów Września …

6 komentarzy

  1. Nowa nazwa Ul. Regatowa

  2. ꘐ ꖜ ꗈ ꕧ ꔠ ꖟ

    Zmienić na TW Bolka…

  3. No i jakie zbrodnie popełnił? Bo przynależność do PZPR to nie przestępstwo, tam było wielu porządnych ludzi.

  4. Zmienić na Konrada Kruczkowskiego i po kłopocie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.