Strona główna / Lokalne / [ZDJĘCIA] Firma otworzyła szkołę, aby w przyszłości mieć wykwalifikowanych pracowników
Wstęgę uroczyście przecięli: Simon Kjaer z firmy AKS oraz prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz. Foto: mat. własne

[ZDJĘCIA] Firma otworzyła szkołę, aby w przyszłości mieć wykwalifikowanych pracowników

Od poniedziałku będzie można bezpłatnie kształcić się w dwóch kierunkach: ślusarz i operator obrabiarek skrawających. Przy ulicy Białoruskiej powstała szkoła zawodowa otwarta przez firmę zajmującą się wszechstronną mechaniką, montażem i produkcją precyzyjnych elementów wykorzystywanych m. in w elektronice, energetyce, przemyśle i transporcie.

W piątek uroczyście otwarto placówkę. Nauka w niej trwa trzy lata. Szkoła przyjmuje absolwentów gimnazjum w wieku od 16 do 18 lat.  Uczeń  posiadać będzie status młodocianego pracownika co oznacza, że za naukę zawodu przysługiwać mu będzie wynagrodzenie.

– Nasza szkoła stawia sobie za cel także przystosowanie swoich absolwentów do życia w warunkach współczesnego świata, wykonywania pracy zawodowej i aktywnego funkcjonowania na zmieniającym się rynku pracy – czytamy na internetowej stronie szkoły.

Powstanie szkoły to odpowiedź na zapaść na rynku kształcenia zawodowego. Przed laty wiele przedsiębiorstw finansowało szkoły zawodowe i zapewniały miejsca pracy. Po transformacji ustrojowej, wiele z tych firm upadło.

Dodatkowo szkoły zawodowe nie cieszyły się prestiżem i znaczeniem. Spowodowało to spadek zainteresowania szkołami zawodowymi, na rzecz liceów ogólnokształcących, co w konsekwencji doprowadziło do braku fachowców na rynku pracy.

Otwarcie branżowej szkoły w Świnoujściu to typowy dualny system szkolnictwa zawodowego.  Umiejętności praktyczne uczniowie zdobywają podczas zajęć u pracodawcy. Podobne szkoły od wielu lat funkcjonują w Niemczech, gdzie praktyczna część nauki zawodu u pracodawców funkcjonuje od wielu lat.

Przykład nowej szkoły branżowej w Świnoujściu jest dobrym przykładem zacieśniania współpracy pomiędzy zakładami pracy, samorządem terytorialnym i Ministerstwem Edukacji Narodowej.

Zobacz również

Udało się. Do Świnoujścia wraca stacja dializ

W piątek, 27 stycznia ruszy ponownie stacja dializ w Świnoujściu. Będzie funkcjonowała przy ul. Powstańców …

Jeden komentarz

  1. Bravo Simon!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.