Strona główna / Lokalne / Cztery oferty na budowę. Tunel chcą budować Chińczycy, Włosi, Polacy i Turcy!

Cztery oferty na budowę. Tunel chcą budować Chińczycy, Włosi, Polacy i Turcy!

W dniu dzisiejszym, w siedzibie szczecińskiego Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, nastąpiło komisyjne otwarcie ofert, które wpłynęły do przetargu na inwestycję pn. „Usprawnienie połączenia komunikacyjnego pomiędzy wyspami Uznam  i Wolin w Świnoujściu – budowa tunelu pod Świną” . Swoje oferty złożyły konsorcja   z Włoch, Polski i Chin: Toto S.p.A Costruzioni Generali – 618.581.031 zł; Astaldi S.p.A. – 725.098.144 zł; Porr Polska Infrastructure S.A. – 793.186.390 zł; China Harbour Engineering Company Ltd – 825.868.888 zł.

Jak podkreśla Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz: – Dobrą wiadomością jest to, że kwoty w dwóch ofertach mieszczą się w środkach, które zostały zaplanowane na tę inwestycję.

Kolejnym krokiem będzie weryfikacja zgodności ofert z warunkami przetargu i wyłonienie wykonawcy, co zgodnie z harmonogramem powinno nastąpić do 31 października br. Podpisanie umowy powinno nastąpić do końca 2017 roku.

We wrześniu nastąpi ogłoszenie przetargu na wybór Inżyniera Kontraktu, który powinien zostać wybrany do końca 2017 roku. Wyłoniony w przetargu wykonawca będzie miał 50 miesięcy na realizację inwestycji budowy stałego połączenia w systemie  „zaprojektuj i zbuduj.”

Stała przeprawa w Świnoujściu połączy wyspy Uznam i Wolin zastępując istniejące przeprawy promowe, będzie to tunel drążonym w korytarzu północnym. Całkowita długość inwestycji wyniesie około 3,4 kilometra, w tym 1,44 kilometra jednorurowego tunelu drążonego, który zostanie wykonany w technologii tarczy drążonej TBM (ang. Tunnel Boring Machine). Średnica wewnętrzna tunelu będzie wynosić 12 metrów, zostanie w nim wykonana dwukierunkowa jezdnia z pasami ruchu o szerokości 3,5 m., poniżej jezdni powstanie również tunel ewakuacyjny.

Zobacz również

18-letni student próbował podpalić pociąg Świnoujście-Przemyśl

Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei ujęli mężczyznę, który próbował wzniecić pożar w pociągu rel. Świnoujście – …

4 komentarze

  1. Mam nadzieję, że mimo wszystko nie dojdzie do realizacji tego poronionego pomysłu.

  2. a jaka kompetentna komisja rozpatrzy wnioski

  3. Turcy? Na pewno ?? Która to oferta bo coś nie widzę… xD

  4. Widzę że tunel będzie płatny, postawiony znak widoczny w 1:30 minucie oznacza płatne bramki , penie tunelu jeszcze nie ma ale cena za przejazd już znana jak to u nas bywało

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.