Strona główna / Lokalne / Promujący “wizję zero” EDWARD na drogach w Świnoujściu

Promujący “wizję zero” EDWARD na drogach w Świnoujściu

Świnoujscy policjanci przyłączyli się 21 września do prowadzonej w krajach europejskich akcji pod nazwą “Edward”, czyli „Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych Na Drogach” (European Day Without A Road Death). Akcja ta powstała z inicjatywy Europejskiej Organizacji Policji Ruchu Drogowego – TISPOL, do której należy polska Policja i promuje ,,wizję zero”, czyli ZERO śmiertelnych osób wypadków drogowych w tym konkretnym dniu.

Główną przyczyną powstawania zdarzeń drogowych, w tym tragicznych w skutkach wypadków śmiertelnych, jest nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego, zarówno przez kierujących pojazdami, jak i pieszych uczestników ruchu. W szczególności jest to: przekraczanie dopuszczalnej prędkości zwłaszcza na prostym odcinku drogi na obszarze zabudowanym, jak i poza nim, niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieprawidłowe wyprzedzanie, kierowanie pojazdem po użyciu alkoholu, niestosowanie pasów bezpieczeństwa i fotelików ochronnych, przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym, jazda rowerem wzdłuż po chodniku lub po przejściu dla pieszych oraz nieużywanie elementów odblaskowych poza obszarem zabudowanym od zmierzchu do świtu przez niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Pierwsza edycja projektu EDWARD, czyli , czyli „Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych Na Drogach” (European Day Without A Road Death) odbyła się w środę 21 września 2016r. Tego dnia w całej Europie zorganizowano ponad 80 akcji z myślą o poprawie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Średnio na drogach UE każdego dnia traci życie 70 osób. Celem tego dnia jest osiągnięcie liczby „ 0″ – czyli zero wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym. Z całą pewnością założenie to jest niezwykle trudne do osiągnięcia w praktyce. Należy jednak wyraźnie podkreślić, że oprócz wzmożonej aktywności Policji na europejskich drogach, chodzi przede wszystkim o zwrócenie uwagi na powszechny problem, jakim jest duża liczba osób, która codziennie traci życie i zdrowie w wypadkach drogowych.

Świnoujscy policjanci również wzięli udział w akcji. Funkcjonariusze sprawdzali stosowanie się kierowców do przepisów drogowych, a także stan techniczny pojazdu i trzeźwość kierujących. Kierowcy nie byli jednak jedynymi, na których zwracali uwagę mundurowi. Sprawdzani byli także piesi – to, jak poruszają się po drogach czy przechodzą przez jezdnię w prawidłowy sposób i w wyznaczonym miejscu oraz czy mają na sobie elementy odblaskowe, gdy poruszają się poza obszarem zabudowanym od zmierzchu do świtu.

Podczas kontroli drogowych i rozmów z kierowcami oraz pieszymi uczestnikami dróg policjanci rozdawali ulotki profilaktyczne oraz uświadamiali o konieczności przestrzegania przepisów, gdyż kwestia bezpieczeństwa drogowego dotyczy nas wszystkich.

Tego dnia również podczas spotkań z najmłodszymi uczestnikami ruchu drogowego policjanci przypominali o podstawowych zasadach ruchu drogowego.

Jednak nie wystarczy zmiana swojego zachowania tylko w dniu trwającej akcji. Aby nie był ofiar na drogach powinniśmy zawsze mieć na uwadze własne bezpieczeństwo i bezpieczeństwie osób, które możemy narazić przez swoje nieodpowiedzialne zachowanie. Wtedy wizja „zero” naprawdę będzie możliwa do zrealizowania.

Uważajmy na drogach. Pamiętajmy o dostosowaniu prędkości do warunków panujących na drodze, nie przeceniajmy własnych umiejętności, za kierownicę wsiadajmy trzeźwi. Będąc pieszym uczestnikiem ruchu pamiętajmy o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa, rozglądajmy się na drodze i bądźmy widoczni dla zmotoryzowanych. Poziom bezpieczeństwa na drogach zależy od zachowania każdego uczestnika ruchu, dlatego przestrzegajmy obowiązujących przepisów i kierujmy się rozsądkiem.

Warto przypomnieć, że przeprowadzona we wszystkich państwach zrzeszonych w TISPOL w dniu 21 września 2016 r. operacja EDWARD okazała się dużym sukcesem. Na drogach 30 państw, biorących udział w działaniach, zginęły w tym dniu 43 osoby, czyli o 39% mniej niż w analogicznym dniu roku 2015. W 19 państwach w tym dniu nie odnotowano wypadków ze skutkiem śmiertelnym, w siedmiu odnotowano spadek ofiar śmiertelnych, w porównaniu z 2015 rokiem.

asp. sztab. Beata Olszewska

oficer prasowy KMP w Świnoujściu

Zobacz również

W Świnoujściu dbają o drzewa poprzez zabiegi pielęgnacyjne

Z dwóch świnoujskich pomników przyrody – dębu w Przytorze i platanu przy ulicy Bohaterów Września …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.