Strona główna / Lokalne / 25-letni kierujący z kumulacją przestępstw i wykroczeń

25-letni kierujący z kumulacją przestępstw i wykroczeń

Świnoujscy policjanci zatrzymali 25-latka, który kierując samochodem osobowym marki Renault, popełnił kilka przestępstw i wykroczeń. Świnoujścianin był nietrzeźwy, jechał bez wymaganych uprawnień, nie zastosował się do dwóch sądowych zakazów kierowania pojazdami mechanicznymi, w tym jednego dożywotniego, nie zatrzymał się do kontroli, pomimo nadawanych sygnałów błyskowych i dźwiękowych, podejmując ucieczkę oraz nie posiadał żadnych wymaganych przepisami dokumentów, a prowadzonego przez niego auto jechało w nocy bez włączonych świateł i nie posiadało aktualnych badań technicznych. Mężczyznę czekają bardzo surowe konsekwencje prawne i finansowe.

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu, patrolujący w piątek przed północą ulice miasta, zauważyli jadący ulicą Barlickiego samochód marki Renault bez włączonych świateł. Chcą zatrzymać pojazd, natychmiast włączyli światła błyskowe, jednak siedzący za kierownicą mężczyzna zaczął nagle przyspieszać. Pomimo nadawanych przez mundurowych dodatkowo sygnałów dźwiękowych, kierujący nadal nie reagował i uciekał przed radiowozem. Po krótkim pościgu funkcjonariusze zatrzymali mężczyznę, który nagle zahamował i wybiegł z samochodu.

W trakcie kontroli stróże prawa poznali przyczyny desperackiego zachowania 25-letniego świnoujścianina. Badanie alkomatem wykazało, że był on nietrzeźwy – miał w organizmie blisko promil alkoholu. Po sprawdzeniu w policyjnych systemach informatycznych okazało się, że mężczyzna nie posiadał uprawnień do kierowania, złamał też dwa sądowe zakazy kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi, w tym jeden zakaz dożywotni. Ponadto kontrolowany nie miał przy sobie żadnych wymaganych przepisami dokumentów, jednak po chwili na miejscu pojawił się właściciel renault, który dostarczył blankiet ubezpieczenia i dowód rejestracyjny, z którego wynikało, że pojazd nie przeszedł badań technicznych.

W związku ze złamaniem prawa, 25-latek został zatrzymamy i trafił do policyjnego aresztu.

Następnego dnia policjanci przedstawili mu kilka zarzutów przestępstw i wykroczeń. W tym miejscu warto przypomnieć, że od 1 czerwca niezatrzymanie się do kontroli jest przestępstwem. Kierowca, który świadomie zmusi Policję do pościgu i chcąc uciec, nie zatrzyma się pomimo sygnałów świetlnych i dźwiękowych ze ścigającego go radiowozu, popełni przestępstwo zagrożone karą od 3 miesięcy do 5 lat więzienia. Sąd obligatoryjnie zakaże mu prowadzenia pojazdów na okres od roku do 15 lat.

25-letniemu świnoujścianinowi grożą bardzo surowe konsekwencje karne i finansowe. Oprócz wysokiej grzywny oraz świadczenia pieniężnego w wysokości 10.000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej, grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.

 

asp. sztab. Beata Olszewska

oficer prasowy KMP w Świnoujściu

Zobacz również

101. parkrun dla Horsta

Pamiętacie, jak w dzieciństwie spędzaliście się każdą wolną chwilę na dworze? Zabawy poza domem były …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.