Strona główna / Lokalne / Alarm! Nadchodzi siarka

Alarm! Nadchodzi siarka

Gdy parę miesięcy temu pisaliśmy o siarkowym mordorze, który grozi naszemu miastu, niektórzy pukali się w głowę. Większość Czytelników, z którymi rozmawialiśmy nie mogło uwierzyć, że można dopuścić do tego, by to co mamy najcenniejsze – zdrowie i życie mieszkańców i gości-  było potencjalnie zagrożone. Stało się! OT Port w Świnoujściu, bez żadnych konsultacji z mieszkańcami, z samorządem czy jego sąsiadami, w przyszłym tygodniu przystąpi do  załadunku/rozładunku  pierwszego statku z siarką granulowaną! Według nieoficjalnych informacji, na placu tuż przy Nabrzeżu Hutników zostanie zmagazynowane 30 000 ton śmierdzącej, pylącej siarki!

Według kolejnej, także nie potwierdzonej jeszcze przez OT PORT informacji, rozładunkiem na nabrzeżu zajmie się firma zewnętrza. Pracownicy portu, podobno, odmówili rozładunku. Co ważne, całe przedsięwzięcie odbędzie się na zdewastowanym i całkowicie nie przystosowanym do tego terenie. Czyli na starym, betonowym placu o wielkości 10 000 m2, otoczonym murem. Z którego, co jest udokumentowane filmami i zdjęciami, podczas deszczu do Świny spływają wszelkie lżejsze zanieczyszczenia.  Siarka będzie dostarczana do Świnoujścia luzem, a wagony będą rozładowywane na plac przy pomocy urządzeń przeładunkowych… chwytakiem.

Co ciekawe, w dokumencie wykonanym na zlecenie „OT PORT ŚWINOUJSCIE” zatytułowanym „Procedura Przeładunku (…)  specjalną uwagę zwrócono na prace z nieszczelnym chwytakiem. A podczas  silnych wiatrów zalecono… zraszanie wodą. Świnoujścianie mają doświadczenie jak takie procedury w porcie wyglądały dotychczas – wielokrotnie czarne i rude chmury pyłów zanieczyszczały nie tylko najbliższa okolicę, w wyniku których dochodziło np. do omdleń dzieci pod latarnią morską, ale nawet drugi brzeg.

– A jak może wyglądać to inaczej? Przecież nie da się starym, nie remontowanym sprzętem utrzymać takiego reżimu!- mówi jeden z przerażonych pracowników portu. – Pyły węgla i rudy brudziły. Siarka drażni. Parzy. Zabija i dezynfekuje- przecież dlatego używa się jej np. do dezynfekcji szklarni.

Warto dodać, że według w/w dokumenty OT PORTU – siarka granulowana zakwalifikowana jest jako substancja niebezpieczna dla człowieka.  Działająca drażniąco na skórę. Negatywnie oddziaływująca na narządy „docelowe”- drogi oddechowe, układ pokarmowy oraz oczy. Wybuchową i palną. Korodującą. Oszczędzimy naszym Czytelnikom dalszego cytowania w/w dokumentu.

Faktem jest, że w Europie siarka w nowoczesnych portach przeładowywane jest postaci pastylek. Granulat, który zafundował nam i naszym dzieciom w KURORCIE OT Port to trzeci świat.

 

Zobacz również

101. parkrun dla Horsta

Pamiętacie, jak w dzieciństwie spędzaliście się każdą wolną chwilę na dworze? Zabawy poza domem były …

17 komentarzy

 1. i super w końcu miasto stanie się bardzo tanie wygina hotele a mieszkania będą za niemal darmo niech niszczą i skarzą wszystko przepisy to ustalenia jakiej normy takiej by nie potruła wszystkich co najwyżej połowe 🙂

 2. Siarka przeładowywana w porcie w Świnoujściu będzie w postaci pastylek i granulatu. Siarka w tej postaci nie jest produktem niebezpiecznym zgodnie z przepisem specjalnym IMO 242 NON IMO CARGO. Siarka nie jest trująca ani szkodliwa dla zdrowia. Używana jako nawóz do zakwaszania gleby lub do produkcji nawozów, w przemyśle sadowniczym, powszechnie stosowana w przemyśle KOSMETYCZNYM jako preparat do pielęgnacji skóry (siarka działa grzybobójczo i bakteriobójczo). W Argentynie przygotowywane są specjalne pumeksy z siarki do pielęgnacji skóry. W Solcu i Busku są kąpiele siarczkowe, kosmetyki z siarką. Również w pszczelarstwie i przemyśle SPOŻYWCZYM (posiada atest PZH) skrobiowym i cukrowniczym. Długo by wymieniać… Niech autor tego artykułu puknie się w czoło niech nie sieje paniki i nie wprowadza ludzi w błąd. Kto ci zapłacił człowieku, że takie głupoty piszesz…

 3. Siarka jest tak szkodliwa, że nawet statki do przewozu siarki, tzw. siarkowce „żyją” o połowę krócej niż np. statki do przewozu węgla. Ludzie pracujący na siarkowcach dostają specjalne dodatki finansowe ze względu na utratę zdrowia spowodowaną wdychaniem pyłu siarkowego. Czy mieszkańcy Świnoujścia dostaną taki dodatek finansowy za szkodliwe oddziaływanie siarki podczas tego typu przeładunku? Byłem prawie wszędzie na świecie jako marynarz, widziałem supernowoczesne urządzenia przeładunkowe w miejscach tak biednych i tak nie rozwiniętych, że zastanawia mnie to, dlaczego ktoś pozwala na rozpylanie siarki podczas przeładunku chwytakami? Wniosek jak zawsze ten sam: kasa kasa kasa….

 4. Witam PROSZE MYSLE ZE W IMIENIU WSZYSTKICH MIESZKANCOW NASZEGO PIEKNEGO MIASTA O NATYCHMIASTOWA REAKCJE WŁADZ WSZELKIEJ MASCI URZAD MORSKI, WYDZIAŁ OCHRONY SRODOWISKA , INSOEKTOROW URZAD MIASTA Z PANEM JANUSZEM NA CZELE. I WSZELKICH INNYCH OSOB DLA KTÓRYCH ZDROWIE ŻECZĄ PRIORYTETOWA. PROSZE O REAKCJE

 5. Nic bardziej mądrzejszego nie wymyślę od swoich przedmówców. Jestem spokojna tylko w tym zakresie, że w Świnoujściu żyją mądrzy i uczciwi ludzie. Potrafią rzetelnie i uczciwie oceniać sytuację w mieście. Ale to co nam szykuje OT PORT i Panami Prezesami i kadrą menedżerską ???? Zwracam się z apelem do Radnych Rady Miasta o zwołanie sesji nadzwyczajnej w związku z tak zatrważającymi informacjami. Jesteśmy odpowiedzialni wszyscy za swój los i naszych DZIECI !!!!!!!! A nasze władze miasta są odpowiedzialne przede wszystkim. Czekamy na działania !!!

 6. Ludzie, czy Wy naprawdę nie jesteście w stanie zauważyć , ze to przyroda jest waszym bogactwem? Niszcząc ją, niszczycie nie tylko swoje zdrowie, ale też przyszłość tego miejsca. Przejedźcie się po Polsce i pooglądajcie jak wyglądają przemysłowe i poprzemysłowe miasteczka. Chociaż te poprzemysłowe często już wyglądają lepiej niż prawa strona Świnoujścia, ponieważ są poddawane intensywnej rewitalizacji- tam już wiedzą że jeśli przemysł to nowoczesne technologie, zintegrowane z przyrodą. Robicie sobie drugi Bangladesz i jeszcze wierzycie, że to droga do bogactwa i szczęścia. Nie wiem naprawdę czy się śmiać czy płakać. W każdym razie ja na Waszym miejscu zorganizowałabym blokadę i oprotestowanie tego projektu. Nie można pozwolić komuś na trucie i pylenie bez konsekwencji.

 7. PRACUJE NA SUWNICACH JUZ 10 LAT I STWIERDZAM ZE CHWYTAKI JAKIMI PRACUJE MAJA PO 15-20 LAT I ZADEN NIE JEST SZCZELNY WSZYSTKO ZA KAZDYM RAZEM SIE SYPIE Z NIEGO DO WODY MASAKRA JAKAS A CI PREZESI VICE PREZESI Z CZOPKIEM W TLE MAMIA WSZYSTKIM OCZY I MANIPULUJA LUDZMI POD GROZBA ZWOLNIENIA Z Z PRACY TAK ZE BHAPOWIEC KULI OGON I TWIERDZI ZE WSZSYZSTKO JEST JAK NAJBARDZIEJ OK DEBIL JEDEN

 8. Dlatego czas na zmiany. Dlatego pomimo wszelkich poprzednich głosować, czas na inne decyzje. Panie prezydencie, przykro mi, lecz na Pana liczyć już nie można. My jako mieszkańcy zostaliśmy przez pozostawieni jak barany na rzez. Czas oddać głos na Panią Joanne Agatowską. Mój głos Pani ma! Wspólnie ze znajomymi będziemy na Panią głosować. Proszę się nie poddawać! Proszę działać! Pozdarwiam

 9. Gdzie są radni? Bohaterowie ktorzy walczą o nasze miasto.. gdzie jest wspaniały Nowicki, o Mer$%^&*Pierwszym Panie Warszowa nie wspominając.. zapadli sie pod ziemie? Aha, w swoj biznes pazura nie wsadzą aby go psuc….

 10. Brawo dla Zarządu OT Port i wszystkich zachwyconych pomysłem budowy Terminalu Kontenerowego. Trzeci świat to górnolotne określenie poziomu usług świadczonych przez tą firmę. Tylko patrzeć jak dla zdobycia przeładunków zaczną ręcznie przeładowywać rudę uranu.

 11. Wszystko w rękach mieszkańców, będą wybory.

 12. ++++++++++++++++++++++Dobry Jezus A Nasz Panie…..

 13. ŻMUR CO TY ROBISZ!!!!!!!!!!!!!

 14. Tylko podziękować Panu Prezydentowi i wybrać go kolejny raz zafundował nam BETONY,MASOWĄ WYCINKĘ DRZEW,TERMINAL KONTENEROWY,SIARKĘ a na końcu ucieknie do Poznania.Dalej mieszkańcy głosujcie na Januszka a w pakiecie wam dołoży jakieś kolejne g……

 15. jesteśmy Bangladeszem europy

 16. ꘐ ꖜ ꗈ ꕧ ꔠ ꖟ

  Jeżeli do tego dojdzie, to prezesik może zacząć poruszać się w kapturze i kanałami.

 17. siarka ma byc zraszana woda a woda idzie w kanqalizacje burzowa i do kanalu reszta w glebe taki system opracowano behapowiec chowa sie pod ogon prezesa bo to jego chlebodawca zreszta zawsze chowal i wszystko krecil jak pamietam .nikt tego niechce robic bo wiedza ze od tego ludzie umieraja maja popaklone twarrze rece drogi oddechowe
  POWIEM JEDNO GDZIE JEST NOWICKI GDZIE RADA MIASTA I WOGULE OCHRONA SWRODOWISKA ITP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.