Połącz się z nami

Lokalne

Alarm! Nadchodzi siarka

Opublikowano

w dniu

Gdy parę miesięcy temu pisaliśmy o siarkowym mordorze, który grozi naszemu miastu, niektórzy pukali się w głowę. Większość Czytelników, z którymi rozmawialiśmy nie mogło uwierzyć, że można dopuścić do tego, by to co mamy najcenniejsze – zdrowie i życie mieszkańców i gości-  było potencjalnie zagrożone. Stało się! OT Port w Świnoujściu, bez żadnych konsultacji z mieszkańcami, z samorządem czy jego sąsiadami, w przyszłym tygodniu przystąpi do  załadunku/rozładunku  pierwszego statku z siarką granulowaną! Według nieoficjalnych informacji, na placu tuż przy Nabrzeżu Hutników zostanie zmagazynowane 30 000 ton śmierdzącej, pylącej siarki!

Według kolejnej, także nie potwierdzonej jeszcze przez OT PORT informacji, rozładunkiem na nabrzeżu zajmie się firma zewnętrza. Pracownicy portu, podobno, odmówili rozładunku. Co ważne, całe przedsięwzięcie odbędzie się na zdewastowanym i całkowicie nie przystosowanym do tego terenie. Czyli na starym, betonowym placu o wielkości 10 000 m2, otoczonym murem. Z którego, co jest udokumentowane filmami i zdjęciami, podczas deszczu do Świny spływają wszelkie lżejsze zanieczyszczenia.  Siarka będzie dostarczana do Świnoujścia luzem, a wagony będą rozładowywane na plac przy pomocy urządzeń przeładunkowych… chwytakiem.

Co ciekawe, w dokumencie wykonanym na zlecenie „OT PORT ŚWINOUJSCIE” zatytułowanym „Procedura Przeładunku (…)  specjalną uwagę zwrócono na prace z nieszczelnym chwytakiem. A podczas  silnych wiatrów zalecono… zraszanie wodą. Świnoujścianie mają doświadczenie jak takie procedury w porcie wyglądały dotychczas – wielokrotnie czarne i rude chmury pyłów zanieczyszczały nie tylko najbliższa okolicę, w wyniku których dochodziło np. do omdleń dzieci pod latarnią morską, ale nawet drugi brzeg.

– A jak może wyglądać to inaczej? Przecież nie da się starym, nie remontowanym sprzętem utrzymać takiego reżimu!- mówi jeden z przerażonych pracowników portu. – Pyły węgla i rudy brudziły. Siarka drażni. Parzy. Zabija i dezynfekuje- przecież dlatego używa się jej np. do dezynfekcji szklarni.

Warto dodać, że według w/w dokumenty OT PORTU – siarka granulowana zakwalifikowana jest jako substancja niebezpieczna dla człowieka.  Działająca drażniąco na skórę. Negatywnie oddziaływująca na narządy „docelowe”- drogi oddechowe, układ pokarmowy oraz oczy. Wybuchową i palną. Korodującą. Oszczędzimy naszym Czytelnikom dalszego cytowania w/w dokumentu.

Faktem jest, że w Europie siarka w nowoczesnych portach przeładowywane jest postaci pastylek. Granulat, który zafundował nam i naszym dzieciom w KURORCIE OT Port to trzeci świat.

 

Czytaj dalej
17 komentarzy

17 Comments

 1. ren temu

  2 października 2017 na 11:25

  i super w końcu miasto stanie się bardzo tanie wygina hotele a mieszkania będą za niemal darmo niech niszczą i skarzą wszystko przepisy to ustalenia jakiej normy takiej by nie potruła wszystkich co najwyżej połowe 🙂

 2. Bastet temu

  2 października 2017 na 08:07

  Siarka przeładowywana w porcie w Świnoujściu będzie w postaci pastylek i granulatu. Siarka w tej postaci nie jest produktem niebezpiecznym zgodnie z przepisem specjalnym IMO 242 NON IMO CARGO. Siarka nie jest trująca ani szkodliwa dla zdrowia. Używana jako nawóz do zakwaszania gleby lub do produkcji nawozów, w przemyśle sadowniczym, powszechnie stosowana w przemyśle KOSMETYCZNYM jako preparat do pielęgnacji skóry (siarka działa grzybobójczo i bakteriobójczo). W Argentynie przygotowywane są specjalne pumeksy z siarki do pielęgnacji skóry. W Solcu i Busku są kąpiele siarczkowe, kosmetyki z siarką. Również w pszczelarstwie i przemyśle SPOŻYWCZYM (posiada atest PZH) skrobiowym i cukrowniczym. Długo by wymieniać… Niech autor tego artykułu puknie się w czoło niech nie sieje paniki i nie wprowadza ludzi w błąd. Kto ci zapłacił człowieku, że takie głupoty piszesz…

 3. TS temu

  1 października 2017 na 08:22

  Siarka jest tak szkodliwa, że nawet statki do przewozu siarki, tzw. siarkowce „żyją” o połowę krócej niż np. statki do przewozu węgla. Ludzie pracujący na siarkowcach dostają specjalne dodatki finansowe ze względu na utratę zdrowia spowodowaną wdychaniem pyłu siarkowego. Czy mieszkańcy Świnoujścia dostaną taki dodatek finansowy za szkodliwe oddziaływanie siarki podczas tego typu przeładunku? Byłem prawie wszędzie na świecie jako marynarz, widziałem supernowoczesne urządzenia przeładunkowe w miejscach tak biednych i tak nie rozwiniętych, że zastanawia mnie to, dlaczego ktoś pozwala na rozpylanie siarki podczas przeładunku chwytakami? Wniosek jak zawsze ten sam: kasa kasa kasa….

 4. Mar temu

  30 września 2017 na 20:05

  Witam PROSZE MYSLE ZE W IMIENIU WSZYSTKICH MIESZKANCOW NASZEGO PIEKNEGO MIASTA O NATYCHMIASTOWA REAKCJE WŁADZ WSZELKIEJ MASCI URZAD MORSKI, WYDZIAŁ OCHRONY SRODOWISKA , INSOEKTOROW URZAD MIASTA Z PANEM JANUSZEM NA CZELE. I WSZELKICH INNYCH OSOB DLA KTÓRYCH ZDROWIE ŻECZĄ PRIORYTETOWA. PROSZE O REAKCJE

 5. osada temu

  30 września 2017 na 17:49

  Nic bardziej mądrzejszego nie wymyślę od swoich przedmówców. Jestem spokojna tylko w tym zakresie, że w Świnoujściu żyją mądrzy i uczciwi ludzie. Potrafią rzetelnie i uczciwie oceniać sytuację w mieście. Ale to co nam szykuje OT PORT i Panami Prezesami i kadrą menedżerską ???? Zwracam się z apelem do Radnych Rady Miasta o zwołanie sesji nadzwyczajnej w związku z tak zatrważającymi informacjami. Jesteśmy odpowiedzialni wszyscy za swój los i naszych DZIECI !!!!!!!! A nasze władze miasta są odpowiedzialne przede wszystkim. Czekamy na działania !!!

 6. Maria temu

  30 września 2017 na 14:42

  Ludzie, czy Wy naprawdę nie jesteście w stanie zauważyć , ze to przyroda jest waszym bogactwem? Niszcząc ją, niszczycie nie tylko swoje zdrowie, ale też przyszłość tego miejsca. Przejedźcie się po Polsce i pooglądajcie jak wyglądają przemysłowe i poprzemysłowe miasteczka. Chociaż te poprzemysłowe często już wyglądają lepiej niż prawa strona Świnoujścia, ponieważ są poddawane intensywnej rewitalizacji- tam już wiedzą że jeśli przemysł to nowoczesne technologie, zintegrowane z przyrodą. Robicie sobie drugi Bangladesz i jeszcze wierzycie, że to droga do bogactwa i szczęścia. Nie wiem naprawdę czy się śmiać czy płakać. W każdym razie ja na Waszym miejscu zorganizowałabym blokadę i oprotestowanie tego projektu. Nie można pozwolić komuś na trucie i pylenie bez konsekwencji.

 7. edzia temu

  30 września 2017 na 11:49

  PRACUJE NA SUWNICACH JUZ 10 LAT I STWIERDZAM ZE CHWYTAKI JAKIMI PRACUJE MAJA PO 15-20 LAT I ZADEN NIE JEST SZCZELNY WSZYSTKO ZA KAZDYM RAZEM SIE SYPIE Z NIEGO DO WODY MASAKRA JAKAS A CI PREZESI VICE PREZESI Z CZOPKIEM W TLE MAMIA WSZYSTKIM OCZY I MANIPULUJA LUDZMI POD GROZBA ZWOLNIENIA Z Z PRACY TAK ZE BHAPOWIEC KULI OGON I TWIERDZI ZE WSZSYZSTKO JEST JAK NAJBARDZIEJ OK DEBIL JEDEN

 8. mieszkaniec temu

  29 września 2017 na 21:56

  Dlatego czas na zmiany. Dlatego pomimo wszelkich poprzednich głosować, czas na inne decyzje. Panie prezydencie, przykro mi, lecz na Pana liczyć już nie można. My jako mieszkańcy zostaliśmy przez pozostawieni jak barany na rzez. Czas oddać głos na Panią Joanne Agatowską. Mój głos Pani ma! Wspólnie ze znajomymi będziemy na Panią głosować. Proszę się nie poddawać! Proszę działać! Pozdarwiam

 9. Ala temu

  29 września 2017 na 21:41

  Gdzie są radni? Bohaterowie ktorzy walczą o nasze miasto.. gdzie jest wspaniały Nowicki, o Mer$%^&*Pierwszym Panie Warszowa nie wspominając.. zapadli sie pod ziemie? Aha, w swoj biznes pazura nie wsadzą aby go psuc….

 10. Osternothafen temu

  29 września 2017 na 21:31

  Brawo dla Zarządu OT Port i wszystkich zachwyconych pomysłem budowy Terminalu Kontenerowego. Trzeci świat to górnolotne określenie poziomu usług świadczonych przez tą firmę. Tylko patrzeć jak dla zdobycia przeładunków zaczną ręcznie przeładowywać rudę uranu.

 11. Gość temu

  29 września 2017 na 20:47

  Wszystko w rękach mieszkańców, będą wybory.

 12. Siarkowodór temu

  29 września 2017 na 20:37

  ++++++++++++++++++++++Dobry Jezus A Nasz Panie…..

 13. Kasia temu

  29 września 2017 na 20:16

  ŻMUR CO TY ROBISZ!!!!!!!!!!!!!

 14. Marek temu

  29 września 2017 na 19:59

  Tylko podziękować Panu Prezydentowi i wybrać go kolejny raz zafundował nam BETONY,MASOWĄ WYCINKĘ DRZEW,TERMINAL KONTENEROWY,SIARKĘ a na końcu ucieknie do Poznania.Dalej mieszkańcy głosujcie na Januszka a w pakiecie wam dołoży jakieś kolejne g……

 15. leon temu

  29 września 2017 na 19:51

  jesteśmy Bangladeszem europy

 16. ꘐ ꖜ ꗈ ꕧ ꔠ ꖟ temu

  29 września 2017 na 16:06

  Jeżeli do tego dojdzie, to prezesik może zacząć poruszać się w kapturze i kanałami.

 17. edzia temu

  29 września 2017 na 15:00

  siarka ma byc zraszana woda a woda idzie w kanqalizacje burzowa i do kanalu reszta w glebe taki system opracowano behapowiec chowa sie pod ogon prezesa bo to jego chlebodawca zreszta zawsze chowal i wszystko krecil jak pamietam .nikt tego niechce robic bo wiedza ze od tego ludzie umieraja maja popaklone twarrze rece drogi oddechowe
  POWIEM JEDNO GDZIE JEST NOWICKI GDZIE RADA MIASTA I WOGULE OCHRONA SWRODOWISKA ITP

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Lokalne

Noc Sów 2023 w Wolińskim Parku Narodowym

Opublikowano

w dniu

Noc Sów pachnie już wiosną i budzącym się życiem, a wieczorny spacer skrajem lasu może okazać się bardziej pasjonujący niż myślimy.

To bardzo aktywny czas dla większości naszych sów. Są w trakcie okresu godowego – i pohukują tak że włos jeży się na głowie – albo pióra oczywiście. Sowom z podniecenia – innym mieszkańcom lasów z przerażenia…

Woliński Park Narodowy wspólnie z Europejskim Funduszem Rozwoju Wsi Polskiej – Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie, zapraszają wszystkich sympatyków ornitologii do wzięcia udziału w Nocy Sów 2023.

 

Koordynatorem Ogólnopolskim Akcji jest Stowarzyszenie Ptaki Polskie. Wydarzenie odbędzie się w dniach 24 i 25 lutego 2023 r. wg harmonogramu przedstawionego na plakacie. W programie m. in. prelekcja o biologii i zwyczajach sów, wystawy, quizy przyrodnicze o sowach, nasłuchiwania sów w terenie – w wybranych punktach terenowych parku.

Wszystkich uczestników zapraszamy do udziału w Akcji, włączenia się w aktywne rozpoznawanie głosów sów i wymianę doświadczeń przy grillu. Na wydarzenie obowiązują zapisy.

Czytaj dalej

Lokalne

Piłka koszykowa chłopców w ramach liceliady 2022/2023

Opublikowano

w dniu

W środę 8 lutego w hali sportowej Uznam Arena przy  ulicy Grodzkiej 5 odbyły się  Mistrzostwa Miasta Świnoujście w Piłce Koszykowej  Chłopców  w ramach Licealiady.

Organizatorem turnieju był  Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” w Świnoujściu. Do rozgrywek przystąpiło sześć zespołów ze świnoujskich szkół średnich:   LO MIESZKO, CEZiT, ZSM, CKZiU, LOGOS, WZDZ. Turniej rozegrano systemem „ pucharowym”, z podziałem na dwie grupy. Zwycięzcy grup rozegrali mecz o miejsce pierwsze w turnieju, a zespoły z miejsca drugiego, mecz o miejsce trzecie. Spotkania dostarczały wielu ciekawych akcji, można było podziwiać umiejętności koszykarskie, duże  zaangażowanie i grę do ostatniej minuty.

Po bardzo wyrównanej rywalizacji:

I  miejsce  –  Centrum Edukacji Zawodowej i Turystki w Świnoujściu
II miejsce  –  Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Mieszka I w Świnoujściu
III miejsce – Wojewódzki Zakład Doskonalenia Zawodowego w Świnoujściu
IV miejsce  –  Zespół Szkół Morskich im. inż. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Świnoujściu
V miejsce  –  Zachodniopomorskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Świnoujściu
VI miejsce  –  I Liceum Społeczne Fundacji LOGOS ul. Grunwaldzka 47 w Świnoujściu

Pierwszy zespół reprezentować będzie nasze miasto w Mistrzostwach Województwa. Na zakończenie turnieju każda drużyna otrzymała okolicznościowe puchary ufundowane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz”.

Foto: OSiR Wyspiarz 

Czytaj dalej

Lokalne

Świnoujscy uczniowie znają już zasady bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych

Opublikowano

w dniu

W okresie zimowym funkcjonariusze Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu prowadzą działania na rzecz bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych na terenie powiatu Świnoujście.

W obiektach oświatowych prowadzone są prelekcje o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Poruszane są tematy bezpieczeństwa jak i udzielania pierwszej pomocy.

Ponadto Koment Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu sprawuje nadzór nad przestrzeganiem przepisów przeciwpożarowych oraz opiniuje obiekty, w których organizowany jest wypoczynek dzieci i młodzieży na terenie powiatu Świnoujście.

 

Zdjęcia: KM PSP w Świnoujściu

Czytaj dalej

Lokalne

Do końca sezonu grzewczego trwać będą kontrole dronem

Opublikowano

w dniu

Świnoujscy strażnicy miejscy wraz z policją do końca sezonu grzewczego kontynuować będą kontrole dronem wyposażonym w system obserwacji i analizy powietrza „SOWA”. W kilka sekund urządzenie może skontrolować skład chemiczny dymu unoszącego się z kominów. Tam, gdzie wykaże szkodliwe pyły, interwencja może skończyć się wystawieniem mandatu.

– W sezonie zimowym częściej docierają do nas skargi mieszkańców na jakość spalanego opału i związane z tym uciążliwości – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Wydobywające się z kominów kłęby dymu mogą stanowić sygnał, że właściciel posesji zanieczyszcza środowisko. Dzięki dronowi, w krótkim czasie możemy sprawdzić skład dymu u źródła, tuż nad kominem. Urządzenie jest bardzo dokładne. – Wystarczy, że dron znajdzie się w pobliżu komina i już po kilku sekundach jesteśmy w stanie stwierdzić czy zawartość pyłów przekracza dopuszczalne normy. Interwencja odbywa się natychmiast. Za palenie w piecach niedozwolonymi materiałami grozi mandat do 500 złotych.

„SOWA” to mobilne laboratorium, które umożliwia wykonanie odczytów bezpośrednio przy źródle zanieczyszczenia. Stacja pomiarowa mierzy poziom stężenia w powietrzu szkodliwych substancji, m.in. pyłów PM1, PM10 i PM2,5 a także formaldehydu HCHO czy chlorowodoru. Stacja pobiera próbki za pomocą pomiarowych sond. Dron może również obszarowo monitorować jakość powietrza, co pozwala na wytypowanie rejonów szczególnie dotkniętych zanieczyszczeniami. Specjalistyczny dron obsługiwany jest przez przeszkolonych funkcjonariuszy policji, przy wsparciu Straży Miejskiej. Sprzęt użyczony został Komendzie Miejskiej Policji w Świnoujściu, więc badanie czystości powietrza nie jest jego jedynym zadaniem.

Czytaj dalej

Lokalne

Przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Zobacz zdjęcia!

Opublikowano

w dniu

W czwartek, 9 lutego, w Porcie Wojennym w Świnoujściu miało miejsce uroczyste przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Kontradmirał Włodzimierz Kułagin po blisko dwóch latach dowodzenia świnoujską flotyllą zdał obowiązki, a dowodzenie 8FOW objął komandor Piotr Sikora.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej kontradmirał Włodzimierz Kułagin został wyznaczony na stanowisko Szefa Zarządu Uzbrojenia Inspektoratu Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Nowym dowódcą 8 Flotylli Obrony Wybrzeża został komandor Piotr Sikora.

Uroczystość przekazania obowiązków rozpoczęła się od parady burtowej. Oficerowie zdający i obejmujący obowiązki, w towarzystwie zaproszonych gości, przyjęli z pokładu motorówki hydrograficznej MH-1 paradę burtową okrętów stacjonujących w Porcie Wojennym Świnoujście. Złożono również wiązankę kwiatów pod pomnikiem „Tym, którzy przywrócili Pomorze macierzy”. Na uroczystej zbiórce pododdziałów flotylli, meldunek o zdaniu i przyjęciu obowiązków przyjął Inspektor Marynarki Wojennej wiceadmirał Jarosław Ziemiański. 

„W trakcie mojej kadencji na stanowisku dowódcy 8FOW przyszło nam wspólnie realizować wiele poważnych zadań. Jednym z nich był wkład Flotylli w zapewnienie bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej w województwie Zachodniopomorskim. Mam tu przede wszystkim na myśli gazoport oraz rurociąg Baltic-Pipe, instalacje kluczowe dla bezpieczeństwa i funkcjonowania kraju. Cieszę się, że Flotylla ma siły i środki do realizacji tych zadań.” – wspomniał w swoim przemówieniu ustępujący ze stanowiska kontradmirał Włodzimierz Kułagin oraz podziękował wszystkim, z którymi przyszło mu służyć: „Panie i Panowie oficerowie, podoficerowie, marynarze i pracownicy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, dziękuję za wspólną służbę. Życzę wszystkim satysfakcji z dalszej służby oraz wielu sukcesów. (…) Panie Komandorze Sikora życzę powodzenia na stanowisku dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża i dowódczego szczęścia. Przekazuję Panu Flotyllę w gotowości do realizacji każdych zadań z profesjonalną i wyszkoloną załogą.”

„Jestem przekonany, że wspólnie będziemy dalej szli właściwym kursem. Czasem to morze będzie spokojne, a czasem wzburzone, ale przecież nic tak dobrze nie kształtuje charakterów i buduje profesjonalizmu jak te wzburzone wody.”  – powiedział w swoim przemówieniu dowódca 8FOW komandor Piotr Sikora zwracając się do nowych podwładnych.

Na zakończenie wyraził uznanie za czas dowodzenia flotyllą przez kontradmirała Kułgina: „Chciałbym podziękować mojemu poprzednikowi – Panu kontradmirałowi Włodzimierzowi Kułaginowi. To w duże mierze jego zasługa, że Flotylla jest dzisiaj w tak doskonałej formie i z takimi perspektywami. Panie Admirale, życzę powodzenia i satysfakcji na nowym stanowisku służbowym.”

***

Komandor Piotr Sikora 

urodził się w 1969 roku w Paczkowie, w województwie opolskim. Jest absolwentem Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, podyplomowych studiów w zakresie zarządzania i dowodzenia siłami morskimi w AMW oraz podyplomowych studiów polityki obronnej w amerykańskiej Naval War College w Newport. Ukończył także szereg kursów specjalistycznych w kraju i za granicą m.in. w belgijsko-holenderskiej Szkole Wojny Minowej w Ostendzie (Belgia) oraz łotewskiej Akademii Obrony Narodowej w Rydze (Łotwa).

Po ukończeniu Akademii Marynarki Wojennej w 1994 roku rozpoczął zawodową służbę wojskową w 13 Dywizjonie Trałowców, ówcześnie 9 Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu. Od tego czasu przez kolejne lata jego kariera była ściśle związana z prowadzeniem działań z zakresu walki minowej, ze szczególnym uwzględnieniem działań przeciwminowych. W czasie służby w dywizjonie przeszedł wszystkie szczeble kariery okrętowej od stanowiska dowódcy działu okrętowego, po dowódcę grupy okrętów. Dowodził trałowcami ORP Śniardwy i ORP Mamry, a także niszczycielem min ORP Czajka. Pełnił także obowiązki dowódcy ORP Flaming w trakcie wydzielenia okrętu do udziału w zespole okrętów przeciwminowych NATO. Był również szefem sztabu – zastępcą dowódcy dywizjonu. Zwieńczeniem służby w 13 Dywizjonie Trałowców było objęcie dowodzenia jednostką w latach 2014 – 2018. 

Zajmował także szereg stanowisk w sztabach m.in. dywizjonu, Flotylli, Dowództwa Marynarki Wojennej, czy też Inspektoratu MW Dowództwa Generalnego RSZ. 

Komandor Piotr Sikora jako dowódca niszczycieli min dwukrotnie brał udział w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO Europy Północnej (MCMFORNORTH, obecnie SNMCMG1). W 2005 roku Piotr Sikora, wówczas komandor podporucznik, został skierowany do sztabu natowskiego zespołu, który pracował na estońskim okręcie dowodzenia ENS Admiral Pitka. Zdobyte w ten sposób doświadczenie wykorzystał w roku 2013, gdy przejął dowodzenie  i przez cały rok z pokładu okrętu ORP Kontradmirał X. Czernicki kierował działaniami Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG1). Był drugim w historii oficerem polskiej MW, któremu powierzono dowodzenie elitą sojuszniczych sił przeciwminowych. Za wyjątkowe zdolności dowódcze, został w 2015 r. wyróżniony „wojskowym Oskarem” – nagrodą „Buzdygana” przyznawaną przez miesięcznik „Polska Zbrojna”.

W latach 2013 – 2023 był mocno zaangażowany w program budowy nowoczesnych niszczycieli min dla Marynarki Wojennej RP. W budowie okrętów projektu 258 typu Kormoran II miał ogromy udział od etapu projektowania, aż po pomyślnie zakończony proces wdrożenia ich do służby.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej z dniem 1 lutego 2023 r. został wyznaczony na stanowisko Dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

« z 2 »

 

Czytaj dalej

Lokalne

Nie parkuj na chodniku. Nie blokuj przejścia pieszym

Opublikowano

w dniu

Dostępność miejsc postojowych jest problemem ogólnopolskim. Samochodów wciąż przybywa, więc świnoujskim kierowcom ten problem nie jest obcy. Mimo ograniczonego ruchu turystycznego, funkcjonariusze straży miejskiej otrzymują zgłoszenia odnośnie nieprawidłowego parkowania pojazdów niemal każdego dnia.

– Straż Miejska istnieje po to, by współpracować ze społecznością lokalną – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Rozumiemy problem z ograniczoną liczbą miejsc postojowych. Dlatego staramy się podchodzić do problemu zdroworozsądkowo i często pobłażamy kierowcom, którzy nieznacznie złamali przepisy. Jednak należy pamiętać, że pozostawienie pojazdu w sposób stwarzający zagrożenie dla pieszych, spotka się ze stanowczą reakcją funkcjonariuszy. 

Parkowanie w odległości mniejszej niż 10 m od przejścia dla pieszych, zwłaszcza w pobliżu szkól i przedszkoli, zastawianie chodnika w sposób uniemożliwiający przejście rodzicowi z małym dzieckiem czy osobie niepełnosprawnej zakończy się mandatem karnym. Należy pamiętać, iż chodnik jest częścią drogi przeznaczoną dla ruchu pieszych. Zatrzymanie i postój pojazdu na chodniku jest dopuszczony tylko przy spełnieniu warunków wynikających z art. 47 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.

Tekst: Straż Miejska / BIK UM Świnoujście

Czytaj dalej

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama „sofa"
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama treetops
Reklama „artur_szczodry"
Reklama „stawikowski"

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524