W piątek, 29 września, w Porcie Wojennym w Świnoujściu załoga holownika H-6 obchodziła 25 rocznicę pierwszego podniesienia bandery. Z tej okazji podniesiono wielką galę banderową, a załoga oraz zaproszeni goście spotkali się na uroczystej zbiórce.

Rocznica pierwszego podniesienia bandery jest najważniejszym dniem w roku dla okrętu i jego załogi. Na uroczystą zbiórkę zaproszeni zostali goście, wśród których byli m.in.: szef sztabu 8. Flotylli Obrony Wybrzeża kmdr Andrzej WOJTKOWIAK, dowódca 12. Dywizjonu Trałowców kmdr por. Krzysztof SZUMLICKI, jego obecna załoga oraz dawni dowódcy i członkowie załogi okrętu. Podczas uroczystej zbiórki dowódca grupy holowników st. chor. szt. mar. Tomasz SZAJEK odczytał rozkaz okolicznościowy, podziękował załodze za pracę na rzecz okrętu, złożył zebranym życzenia oraz wręczył okolicznościowe ryngrafy.

H-6 to holownik portowo-redowy projektu (H-960), przeznaczony do prac holowniczych w akwenach portowych i na redach portów oraz do holowań między portami. Jednostka przeznaczona jest do udziału w akcjach ratowniczych obejmujących gaszenie pożarów oraz osuszanie zatopionych przedziałów. Posiada możliwość przewożenia na krótkich trasach 50 osób na otwartym pokładzie grodziowym. Holownik H-6 wykonuje również zadania związane z zabezpieczeniem zadań ogniowych takich jak holowanie tarcz podczas strzelań artyleryjskich. Biało-czerwoną banderę na tej jednostce podniesiono po raz pierwszy 29 września 1992 roku.

Na pokładzie H-6 wyszkoliło się wielu marynarzy oraz podoficerów. Do tej pory holownik przepłynął ponad 38 tysięcy mil morskich. Jest jednostką niezawodną sprawdzającą się w trudnych warunkach morza Bałtyckiego. Od 2015 roku

Foto: Marcin Purman

Zobacz również

Przegląd lodowych trendów na lato 2022

Rozpoczęło się kalendarzowe lato i wakacje. W ciągu tych 93 najbardziej słonecznych dni w roku, …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.