Strona główna / Lokalne / Narodowe Święto Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości

W sobotę, 11 listopada, w całym kraju odbędą się obchody Narodowego Święta Niepodległości.

Na okrętach stacjonujących w Porcie Wojennym w Świnoujściu podniesiona zostanie Wielka Gala Banderowa, a po zachodzie słońca zapalona Gala Świetlna. Marynarze wystawią posterunki honorowe, złożą kwiaty w miejscach pamięci oraz wezmą udział w nabożeństwach w intencji Ojczyzny.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczną się już w piątek, 10 listopada. Na zbiórkach stanów osobowych zorganizowanych w jednostkach wojskowych wchodzących w skład 8. Flotylli Obrony Wybrzeża odczytane zostaną rozkazy okolicznościowe oraz wręczone wyróżnienia. W Sali Tradycji świnoujskiej flotylli wręczone zostaną medale resortowe oraz awanse na kolejne stopnie wojskowe. Natomiast w Wolinie o godzinie 15:00 poczet sztandarowy, asysta i kompania honorowa z 8. Batalionu Saperów wezmą udział w uroczystościach z okazji 99 rocznicy obchodów Narodowego Święta Niepodległości, które zakończą się Capstrzykiem Niepodległościowym przy Kwaterze Żołnierzy WP na Cmentarzu Komunalnym.

W dniu 11 listopada, przedstawiciele Dowództwa oraz jednostek 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, kompania honorowa, asysta honorowa, sztandar świnoujskiej Komendy Portu Wojennego oraz Orkiestra Wojskowa uczestniczyć będą w uroczystych obchodach Narodowego Święta Niepodległości w Świnoujściu. Delegacja 8. Batalionu Saperów wraz z pocztem sztandarowym i kompanią honorową wezmą udział w uroczystościach w Dziwnowie, natomiast w Międzyzdrojach obecna będzie delegacja 8. Dywizjonu Przeciwlotniczego wraz z kompanią honorową oraz pocztem sztandarowym jednostki.

Plan obchodów Narodowego Święta Niepodległości w dniu 11 listopada:

Świnoujście

08.00 Uroczyste podniesienie Wielkiej Gali Banderowej, a po zachodzie słońca Gali Świetlnej na okrętach 8.FOW;

10.00 Msza Święta za Ojczyznę w kościele p.w. Chrystusa Króla;

11.00 Uroczystości przy pomniku “Bohaterów Walk o Niepodległość” na placu Słowiańskim z udziałem delegacji z jednostek 8.FOW, pocztu sztandarowego i flagowego, asysty honorowej, kompanii honorowej oraz świnoujskiej Orkiestry Wojskowej;

10:00 – 15:00 Udostępnienie do zwiedzania Sali Tradycji znajdującej się w Klubie 8.FOW przy ulicy J.Piłsudskiego 45;

12:00 – 15:00 Festyn z okazji Narodowego Święta Niepodległości na Placu Wolności w Świnoujściu. Festyn rozpocznie się koncertem Orkiestry Wojskowej, a z kuchni polowej serwowana będzie wojskowa grochówka.

Dziwnów

16:00 Msza Święta za Ojczyznę w kościele parafialnym p.w. św. Józefa, w tym koncert pieśni patriotycznej w wykonaniu solistów Opery Szczecińskiej;

17:00 Uroczystości przy pomniku “Zwycięstwa” z udziałem delegacji z 8.bsap, pocztu sztandarowego, asysty i kompanii honorowej oraz świnoujskiej Orkiestry Wojskowej.

Międzyzdroje

10:00 Uroczystości przy pomniku “Marynarza Polskiego” z udziałem delegacji z 8.dplot, pocztu sztandarowego, asysty i kompanii honorowej.

Zobacz również

Wizyta francuskiej fregaty FS „Latouche-Treville” w Świnoujściu

Francuska fregata FS „Latouche-Treville” zawinęła we wtorek, 17 maja, do Portu Wojennego w Świnoujściu. Jest …

Jeden komentarz

  1. Pisza państwo że w sobotę 11 listopad a 11 jest w niedzielę jak można się tak pomylić

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.