Strona główna / Lokalne / Znaleziono urzędowe pieczęcie z przedwojennego Świnoujścia

Znaleziono urzędowe pieczęcie z przedwojennego Świnoujścia

Pewne archiwum, w czasie trwania ewakuacji w 1945 roku zostało spalone. Lecz kilka przedmiotów, w tym pieczątki przeszły próbę ognia. Zostały niedawno znalezione u prywatnego kolekcjonera.

Wszystkie pieczęcie pochodzą z świnoujskiej twierdzy i należały niegdyś do urzędów niemieckiej marynarki wojennej w okresie Reichsmarinie, stacjonujących w Świnoujściu. Pieczęcie powstały i używano ich w latach 1921-1935. W tym czasie w całej niemieckiej marynarce służyło zaledwie kilkanaście tysięcy marynarzy, dlatego pamiątek po tym czasie i tej formacji jest bardzo mało.

Pierwsza pieczęć należała do prawnika, który tak jak w dzisiejszych urzędach, uzgadniał i sprawdzał pod względem prawnym niemal wszystkie umowy jakie podpisywała ze swoimi kontrahentami niemiecka marynarka wojenna. Drugą stemplowano dokumenty związane z szeroko pojętymi sprawami budowlanymi w świnoujskiej twierdzy. Między innymi wydawano pozwolenia na budowę pensjonatów, czy restauracji w strefach ograniczeń budowlanych twierdzy. Ostatnią – pieczęcią przedstawiciela intendentury twierdzy, zatwierdzano dokumenty związane z szeroko pojętą logistyką całej twierdzy. Każda z pieczęci jest dodatkowo sygnowano numer rzymskim (XIII) i puncą producenta.

Stemple można będzie oglądać w Muzeum Obrony Wybrzeża w Forcie Gerharda w Świnoujściu.

Zobacz również

Rodzina i przyjaciele zbierają pieniądze na sprowadzenie ciała do Polski

Umarł dobry człowiek, kochający mąż i ojciec. Pochodził z małej miejscowości, był ojcem trójki dzieci, …

Jeden komentarz

  1. I już znowu super wiadomość !!! Ten Fort i Podziemne to jest coś niesamowitego ! Brawa dla Piotra Dyrektora !!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.