Strona główna / Lokalne / Znaleziono urzędowe pieczęcie z przedwojennego Świnoujścia

Znaleziono urzędowe pieczęcie z przedwojennego Świnoujścia

Pewne archiwum, w czasie trwania ewakuacji w 1945 roku zostało spalone. Lecz kilka przedmiotów, w tym pieczątki przeszły próbę ognia. Zostały niedawno znalezione u prywatnego kolekcjonera.

Wszystkie pieczęcie pochodzą z świnoujskiej twierdzy i należały niegdyś do urzędów niemieckiej marynarki wojennej w okresie Reichsmarinie, stacjonujących w Świnoujściu. Pieczęcie powstały i używano ich w latach 1921-1935. W tym czasie w całej niemieckiej marynarce służyło zaledwie kilkanaście tysięcy marynarzy, dlatego pamiątek po tym czasie i tej formacji jest bardzo mało.

Pierwsza pieczęć należała do prawnika, który tak jak w dzisiejszych urzędach, uzgadniał i sprawdzał pod względem prawnym niemal wszystkie umowy jakie podpisywała ze swoimi kontrahentami niemiecka marynarka wojenna. Drugą stemplowano dokumenty związane z szeroko pojętymi sprawami budowlanymi w świnoujskiej twierdzy. Między innymi wydawano pozwolenia na budowę pensjonatów, czy restauracji w strefach ograniczeń budowlanych twierdzy. Ostatnią – pieczęcią przedstawiciela intendentury twierdzy, zatwierdzano dokumenty związane z szeroko pojętą logistyką całej twierdzy. Każda z pieczęci jest dodatkowo sygnowano numer rzymskim (XIII) i puncą producenta.

Stemple można będzie oglądać w Muzeum Obrony Wybrzeża w Forcie Gerharda w Świnoujściu.

Zobacz również

Rozładunek żurawia budowlanego. Deptak Słowackiego będzie zamknięty

Dziś (wtorek) od godz. 23.00 do jutra (środa) do godziny 5.00 rano mogą wystąpić czasowe …

Jeden komentarz

  1. I już znowu super wiadomość !!! Ten Fort i Podziemne to jest coś niesamowitego ! Brawa dla Piotra Dyrektora !!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.