Strona główna / Lokalne / Wojewoda: Przy zmianie nazw ulic będę uwzględniał opinie mieszkańców

Wojewoda: Przy zmianie nazw ulic będę uwzględniał opinie mieszkańców

38 gmin województwa zachodniopomorskiego otrzymało od wojewody zachodniopomorskiego informacje o wszczęciu postępowań nadzorczych zmierzających do wydania zarządzeń zastępczych w sprawie nazw ulic  

Obowiązek wydania zarządzeń zastępczych nakłada na wojewodę ustawa z 1 kwietnia 2016 r.  o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki. Wśród gmin, które otrzymały informacje o wszczęciu postępowań są m.in. Szczecin (ulice: 26 Kwietnia i  Obrońców Stalingradu), Kołobrzeg (ulice: Teodora Rafińskiego,  4 Dywizji Wojska Polskiego,  6 Dywizji Piechoty,  I Armii Wojska Polskiego, park im. 3 Dywizji Piechoty, bulw. Marynarzy Okrętów Pogranicza, pl. 18 Marca, park 18 Marca) czy Świnoujście (ul. I Armii Wojska Polskiego, Juliana Markiewicza).

Wszystkie nazwy ulic, co do których wojewoda podjął działania nadzorcze, zostały zakwestionowane przez IPN. Zanim wydane zostanie będzie rozstrzygnięcie, wojewoda wystąpi z pismem do IPN o podjęcie jednoznacznej decyzji do każdej zakwestionowanej nazwy.

– Wysłane pisma w żadnej mierze nie są decyzją o zmianie nazw ulic, a jedynie zawiadomieniem, że ulice objęte jego treścią budzą wątpliwości Instytutu Pamięci Narodowej – mówi wojewoda Krzysztof Kozłowski – Postępowanie nadzorcze umożliwia nam np. zasięgnięcie opinii wśród autorytetów z dziedziny historii czy politologii. Z pewnością przy podejmowaniu ostatecznej decyzji będę uwzględniał również ich opinie oraz uwagi mieszkańców.

Do tej pory zapadły dwa rozstrzygnięcia nadzorcze. Pierwsze dotyczy zmiany nazwy ul Bojowników o Wolność i Demokrację w Koszalinie (tam Rada Miejska zmieniła jedynie pisownię – z liter wielkich na małe). Drugie (wydane jeszcze w lipcu) uchyla uchwałę Rady Gminy w Przybiernowie zmieniającą nazwę ulicy z 30-lecia na nazwę: 30-lecia. Po rozstrzygnięciu nadzorczym wojewody Rada Gminy zmieniła nazwę ulicy na Lipową.

10 spośród gmin, do których zostało wysłane pismo o postępowaniu nadzorczym odpowiedziało, że samodzielnie zmieniły zakwestionowaną nazwę korzystając z uprawnień, jakie nadaje im ustawa o samorządzie gminnym, zmieniły uzasadnienie do uchwał nadających nazwy lub zamierzają zmienić patrona ulicy w najbliższych dniach. Do takiej sytuacji doszło m.in. w gminach: Polanów, Resko czy Mielno.

Zobacz również

Karsiborska przeprawa promowa stoi. Poczekamy co najmniej godzinę!

Kierowcy muszą uzbroić się w cierpliwość z powodu dużej kolejki, jaka ma miejsce z obu …

2 komentarze

  1. IPN i wojewoda nie mają problemów bądź nie potrafią się nimi zająć więc wyszukują tematów zastępczych . Ubezwłasnowolniona Rada Miasta będzie musiała potulnie podnieść rączki i zagłosować tak jak sobie życzy IPN. Brawo dla samorządowej ” demokracji „.

  2. Ludzki pan. Odbierają prawa społecznością lokalnym a później próbują udawać że jest demokracja. Przecież to już bylo, wojewoda to sekretarz woj. Partii a Kaczyński wprowadza socjalizm z nieomylna partią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.