Strona główna / Lokalne / To oni najlepiej promują ideę ekonomii społecznej
Marszałek Olgierd Geblewicz (pierwszy z lewej) oraz członek Zarządu Województwa Anna Mieczkowska (pierwsza z prawej) nagrodzili w Kołobrzegu liderów ekonomii społecznej na Pomorzu Zachodnim.

To oni najlepiej promują ideę ekonomii społecznej

Aktywizują do pracy i udzielają wsparcia bezrobotnym, niepełnosprawnym czy ludziom przechodzącym przez trudne życiowe sytuacje. Tacy właśnie są liderzy ekonomii społecznej. Laureatów marszałkowskiego konkursu Lider ekonomii społecznej 2017 poznaliśmy 9 listopada br. w Kołobrzegu, podczas konferencji upowszechniającej tworzenie klastrów i franczyz w ekonomii społecznej. Statuetki nagrodzonym wręczył marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

– Ekonomia społeczna to sektor gospodarki, w którym wszelka aktywność koncentruje się na społecznej użyteczności, a cele społeczne biorą górę nad zyskiem ekonomicznym. Pojęcie to zyskuje w ostatnim czasie na znaczeniu, jednak nadal niezbędne są działania mające na celu jego promocję. Stąd zamysł, aby uhonorować osoby i organizacje, które działając w obszarze ekonomii społecznej lub wspierające ten obszar, przyczyniają się do aktywizacji społeczności lokalnych, a w konsekwencji do podnoszenia ich jakości życia – mówił marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Tytuł oraz pamiątkowe statuetki „Lidera Ekonomii Społecznej” otrzymali Ci, którzy najlepiej w swojej działalności propagują ideę ekonomii społecznej. Konkurs, który trwa nieprzerwanie od 2013 r., został rozstrzygnięty w czterech kategoriach: samorząd przyjazny ekonomii społecznej, podmiot ekonomii społecznej, animator ekonomii społecznej, przyjaciel ekonomii społecznej. Wśród wyróżnionych znalazła się Fundacja „Motywacja i Działanie”.

Wręczenie wyróżnień odbyło się w trakcie konferencji upowszechniającej tworzenie klastrów i franczyz w ekonomii społecznej. To kolejne  wydarzenie, po szczecińskich Targach Ekonomii Społecznej, o zasięgu regionalnym, skierowane do tego środowiska. W głównej mierze podkreślała ona rolę współpracy i kooperacji oraz wynikających z tego korzyści. Dlatego podczas konferencji mówiono  o doświadczeniach Spółdzielni Socjalnej Panato, wynikających właśnie z kooperacji i współpracy ponadregionalnej. Stała się ona niewątpliwym liderem wśród spółdzielni socjalnych województwa  dolnośląskiego. Kolejnym ciekawym i innowacyjnym tematem konferencji był przykład franczyzy społecznej K – Lumet z Jarosławia. Tam swoje początki ma pierwsza w kraju franczyza społeczna, podpałka ekologiczna K-Lumet, rozwijająca się obecnie w kilku województwach. Przedstawiony również został podkarpacki model współpracy  i kooperacji podmiotów ekonomii społecznej o charakterze reintegracyjnym: warsztaty terapii zajęciowej, zakłady aktywności zawodowej. Udział w spotkaniu wzięła również członek Zarządu Województwa Anna Mieczkowska.

– Od kilkunastu lat ekonomia społeczna jest jednym z istotnych instrumentów rozwoju regionalnego, w tym rozwiązywania problemów społecznych. Chcemy wspierać osoby, podmioty, instytucje dzięki którym ekonomia społeczna rozwija się w województwie, a także upowszechniać dobre praktyki, stąd, miedzy innymi, nagroda Lider Ekonomii Społecznej. Te nasze wspólne działania z pewnością sprawią, że potencjał ekonomii społecznej będzie wykorzystywany w pełni, z korzyścią dla wszystkich mieszkańców regionu – mówiła członek Zarządu Anna Mieczkowska.

Konferencja realizowana była w ramach projektu Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej „Ekonomia społeczna kluczem do sukcesu”.

Zobacz również

101. parkrun dla Horsta

Pamiętacie, jak w dzieciństwie spędzaliście się każdą wolną chwilę na dworze? Zabawy poza domem były …

Jeden komentarz

  1. ꘐ ꖜ ꗈ ꕧ ꔠ ꖟ

    Z tym marszałkiem, to jakieś jaja…
    Olgiercik, to najlepiej promował ideę niemieckiej firmy Bilfinger, kosztem stoczni…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.