Strona główna / Lokalne / To oni najlepiej promują ideę ekonomii społecznej
Marszałek Olgierd Geblewicz (pierwszy z lewej) oraz członek Zarządu Województwa Anna Mieczkowska (pierwsza z prawej) nagrodzili w Kołobrzegu liderów ekonomii społecznej na Pomorzu Zachodnim.

To oni najlepiej promują ideę ekonomii społecznej

Aktywizują do pracy i udzielają wsparcia bezrobotnym, niepełnosprawnym czy ludziom przechodzącym przez trudne życiowe sytuacje. Tacy właśnie są liderzy ekonomii społecznej. Laureatów marszałkowskiego konkursu Lider ekonomii społecznej 2017 poznaliśmy 9 listopada br. w Kołobrzegu, podczas konferencji upowszechniającej tworzenie klastrów i franczyz w ekonomii społecznej. Statuetki nagrodzonym wręczył marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

– Ekonomia społeczna to sektor gospodarki, w którym wszelka aktywność koncentruje się na społecznej użyteczności, a cele społeczne biorą górę nad zyskiem ekonomicznym. Pojęcie to zyskuje w ostatnim czasie na znaczeniu, jednak nadal niezbędne są działania mające na celu jego promocję. Stąd zamysł, aby uhonorować osoby i organizacje, które działając w obszarze ekonomii społecznej lub wspierające ten obszar, przyczyniają się do aktywizacji społeczności lokalnych, a w konsekwencji do podnoszenia ich jakości życia – mówił marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Tytuł oraz pamiątkowe statuetki „Lidera Ekonomii Społecznej” otrzymali Ci, którzy najlepiej w swojej działalności propagują ideę ekonomii społecznej. Konkurs, który trwa nieprzerwanie od 2013 r., został rozstrzygnięty w czterech kategoriach: samorząd przyjazny ekonomii społecznej, podmiot ekonomii społecznej, animator ekonomii społecznej, przyjaciel ekonomii społecznej. Wśród wyróżnionych znalazła się Fundacja “Motywacja i Działanie”.

Wręczenie wyróżnień odbyło się w trakcie konferencji upowszechniającej tworzenie klastrów i franczyz w ekonomii społecznej. To kolejne  wydarzenie, po szczecińskich Targach Ekonomii Społecznej, o zasięgu regionalnym, skierowane do tego środowiska. W głównej mierze podkreślała ona rolę współpracy i kooperacji oraz wynikających z tego korzyści. Dlatego podczas konferencji mówiono  o doświadczeniach Spółdzielni Socjalnej Panato, wynikających właśnie z kooperacji i współpracy ponadregionalnej. Stała się ona niewątpliwym liderem wśród spółdzielni socjalnych województwa  dolnośląskiego. Kolejnym ciekawym i innowacyjnym tematem konferencji był przykład franczyzy społecznej K – Lumet z Jarosławia. Tam swoje początki ma pierwsza w kraju franczyza społeczna, podpałka ekologiczna K-Lumet, rozwijająca się obecnie w kilku województwach. Przedstawiony również został podkarpacki model współpracy  i kooperacji podmiotów ekonomii społecznej o charakterze reintegracyjnym: warsztaty terapii zajęciowej, zakłady aktywności zawodowej. Udział w spotkaniu wzięła również członek Zarządu Województwa Anna Mieczkowska.

– Od kilkunastu lat ekonomia społeczna jest jednym z istotnych instrumentów rozwoju regionalnego, w tym rozwiązywania problemów społecznych. Chcemy wspierać osoby, podmioty, instytucje dzięki którym ekonomia społeczna rozwija się w województwie, a także upowszechniać dobre praktyki, stąd, miedzy innymi, nagroda Lider Ekonomii Społecznej. Te nasze wspólne działania z pewnością sprawią, że potencjał ekonomii społecznej będzie wykorzystywany w pełni, z korzyścią dla wszystkich mieszkańców regionu – mówiła członek Zarządu Anna Mieczkowska.

Konferencja realizowana była w ramach projektu Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej „Ekonomia społeczna kluczem do sukcesu”.

Zobacz również

Park Zdrojowy. Montują już pierwsze zabawki

Na placu zabaw od strony ulicy Krzywoustego rozpoczął się montaż nowych urządzeń do zabawy. Największe, …

Jeden komentarz

  1. ꘐ ꖜ ꗈ ꕧ ꔠ ꖟ

    Z tym marszałkiem, to jakieś jaja…
    Olgiercik, to najlepiej promował ideę niemieckiej firmy Bilfinger, kosztem stoczni…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.