Strona główna / Lokalne / Kolejna dostawa LNG do Polski. Terminal działa bez zakłóceń

Kolejna dostawa LNG do Polski. Terminal działa bez zakłóceń

W piątek przypłynie do Świnoujścia zbiornikowiec ze skroplonym gazem ziemnym. To już 23 dostawa surowca do kraju. Terminal LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego po jednodniowym przestoju funkcjonuje sprawnie i spełnia wszystkie swoje zadania.

Statek dostarczy ponad 200 tysięcy m3 LNG. Po jego rozładunku ilość dostarczonego do kraju drogą morską skroplonego gazu ziemnego powiększy się w sumie do ponad 4,5 mln m3 (licząc od pierwszej dostawy w grudniu 2015 roku).

– Na czas rozładunku dla zwiększenia bezpieczeństwa pracowników terminalu, ale i oczywiście mieszkańców Świnoujścia, asystować nam będzie rutynowo Państwowa Straż Pożarna – podkreśla Zbigniew Bobiński, dyrektor Pionu Eksploatacji spółki Polskie LNG z grupy kapitałowej GAZ-SYSTEM S.A. – Strażacy stale z nami współpracują podczas szkoleń i wspólnych ćwiczeń.

Byli też obecni podczas akcji związanej z awarią, do jakiej doszło 29 października br. Jej przyczyny są badane przez specjalnie powołaną do tego komisję.

– Najważniejszą da nas kwestią jest fakt, że nie było zagrożenia dla mieszkańców Świnoujścia. Sprawnie opanowano sytuację związaną z niewielką emisją odparowanego gazu, jaki wydostał się do atmosfery, a następnie wznowiono wysyłkę surowca do Krajowej Sieci Przesyłowej – zaznacza Tomasz Pietrasieński, rzecznik spółki GAZ-SYSTEM S.A. – Następnego dnia, zgodnie z wcześniej zaakceptowanym harmonogramem prowadzono bez żadnych przeszkód załadunek cystern samochodowych.

Obecnie do terminalu przypływa średnio jeden statek w miesiącu. Od 2018 roku dostawy będą prowadzone dwa razy częściej.

Jednocześnie spółki Polskie LNG i GAZ-SYSTEM S.A. opracowują plan rozbudowy instalacji z dzisiejszych mocy regazyfikacyjnych na poziomie 5 mld m3 rocznie do 7,5 mld m3. Takie ilości pozwolą zaspokoić połowę polskiego zapotrzebowania na surowiec.

Dodatkowo budowane będzie drugie nabrzeże, które umożliwi realizację kolejnych usług, tj.:  załadunek i rozładunek zbiornikowców małej i średniej skali, przeładunek LNG typu transshipment (ze statku przy nabrzeżu rozładunkowym na statek przy nabrzeżu przeładunkowym), załadunek jednostek bunkrujących skroplony gaz ziemny oraz bunkrowanie gazu ziemnego. Rozpatrywane są także kolejne punkty dotyczące rozbudowy, jak przeładunek na kolej oraz budowa trzeciego zbiornika.

Zobacz również

Święto Wojska Polskiego z 8. Flotyllą Obrony Wybrzeża

„Weekend z wojskiem” – pod takim hasłem od 13 do 15 sierpnia odbywać się będą …

Jeden komentarz

  1. Gazowiec „AL GHARRAFA” bandera Wysp Marshalla

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.