Strona główna / Lokalne / Port Szczecin – Świnoujście. Dobry wynik przeładunków
Foto: Robert Ignaciuk

Port Szczecin – Świnoujście. Dobry wynik przeładunków

19Po dziesięciu miesiącach br. dalej rosną przeładunki w portach w Szczecinie i Świnoujściu. Największe  wzrosty notują ropa i ruda. Nieźle radzą sobie też inne masowe, drobnica oraz kontenery. Niestety węgiel i zboża utrzymały spadki.

W sumie dynamika wzrostu wynosi 4,2 proc. wobec ubiegłego roku, co daje wartość 20 848,6 tys. ton towarów.

Ponad pięćdziesięcioprocentowy wzrost notuje ropa (+54,1 proc.). Główna w tym zasługa  przeładunków LNG w świnoujskim gazoporcie. Odnotowano także wzrost importu nieprzetworzonego oleju napędowego z Rosji i eksport wzbogaconego oleju do krajów zachodnich.

Równie dobry wynik osiągnęła ruda (+45,5 proc.). Co jest wynikiem zwiększonego zapotrzebowania na ten surowiec krajowych i zagranicznych hut.

O 9,2 proc. wzrosły towary z grupy inne masowe. Dzięki wzrostom obsługiwanej  drobnicy promowej i konwencjonalnej, drobnica osiągnęła wzrost o 4,4 proc. Na plusie są również wyniki obsłużonych kontenerów. Tych było więcej o trzy procent, zamykając okres  wielkością 76980 TEU.

Spadki utrzymały węgiel (-39,3 proc.) oraz zboża (-29,3 proc.).

Wedle prognoz, w bieżącym roku kalendarzowym wolumen obsłużonej masy towarowej na nabrzeżach zarządzanych przez ZMPSiŚ SA. winien zamknąć się wartością oscylującą wokół 25 mln ton obsłużonych towarów. (Monika Woźniak-Lewandowska)

Zobacz również

W Świnoujściu dbają o drzewa poprzez zabiegi pielęgnacyjne

Z dwóch świnoujskich pomników przyrody – dębu w Przytorze i platanu przy ulicy Bohaterów Września …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.