Strona główna / Lokalne / Zaproszenie na film. „Aleppo. Notatki z ciemności”

Zaproszenie na film. „Aleppo. Notatki z ciemności”

W najbliższy poniedziałek (20.11) zapraszamy na projekcję filmu dokumentalnego „Aleppo. Notatki z ciemności” w reżyserii Wojciecha Szumowskiego i Michała Przedlackiego. Początek o godz. 18.00 w Sali Teatralnej MDK, przy ul. Matejki 11. Wstęp wolny.

Wojna w Syrii trwa praktycznie od 5 lat. Dotknęła miliony mieszkańców tego pamiętającego starożytność kraju. W konflikt zaangażowane są – oprócz samej Syrii – państwa sąsiadujące, mocarstwa światowe, ale skutki tej wojny odczuwa też Europa, w tym także Polska. Temat ważny, dramatyczny, budzący ogromne emocje.

Twórcy filmu, z reżyserem Wojciechem Szumowskim, spędzili w ogarniętym wojną domową Aleppo dwa miesiące, jako jedyna w tym czasie ekipa z Europy Zachodniej. Ograniczając do minimum własna narrację oddali głos mieszkańcom krwawiącego miasta.

– Ograniczyliśmy z Michałem (autorem zdjęć – przyp. red) osobistą narrację aby oddać głos bohaterom, kolegom a później przyjaciołom. To oni są twórcami filmu – moi przyjaciele. Kilku z nich już przekroczyło granice tego świata – mówi o filmie Szumowski.

Film został doceniony w kraju i za granicami.

„[…] to przerażająca podróż do samego serca syryjskiej wojny.(…) Autorzy pokazują nam bezwzględne realia życia pośród rebeliantów. Widzimy ich gniew i nienawiść, ale też pełnię człowieczeństwa, kiedy jednoczą się w walce, by obalić reżim. Reżim, który gotów jest zrobić wszystko, żeby ich zlikwidować. Ten dokument pokazuje, co tak naprawdę znaczy walka o przetrwanie.” – pisał w recenzji filmu Joshua Landis, wykładowca z katedry Bliskiego Wschodu Uniwersytetu w Oklahomie.

Projekcja filmu odbędzie się w ramach ogólnopolskiego projektu Pociąg do Tolerancji.

Zobacz również

Przegląd lodowych trendów na lato 2022

Rozpoczęło się kalendarzowe lato i wakacje. W ciągu tych 93 najbardziej słonecznych dni w roku, …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.