Strona główna / Lokalne / Miasto ma studium techniczne tunelu. Grunt pod Świną nadaje się do wiercenia

Miasto ma studium techniczne tunelu. Grunt pod Świną nadaje się do wiercenia

Prezes Zamówień Publicznych sprawdza prowadzone postępowanie przetargowe na budowę tunelu po uwagach przesłanych przez osoby reprezentujące Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Materiałów Budowlanych. Chodzi o inwestycję wartą bagatela 750 mln złotych.

Według przedstawicieli stowarzyszenia, budowa tunelu metodą wierconą jest niebezpieczna i obarczona ryzykiem przeciekania tunelu w trakcie eksploatacji, a dużo lepszym pomysłem byłoby zastosowanie metody zatapiania gotowych elementów.

Przeciw argumentom wysuniętym przez stowarzyszenie ma świadczyć jednak obszerna dokumentacja zgromadzona przez miasto Świnoujście. Urzędnicy przez wiele lat gromadzili dokumenty i kompletowali analizy przygotowane przez specjalistów, właśnie na taką ewentualność jak teraz – aby zagwarantować bezpieczeństwo użytkownikom tunelu, wybrać wersję jak najmniej ingerującą w środowisko naturalną.

– Miasto posiada obszerną dokumentację studialną, na podstawie której dokonano w 2010 roku rozstrzygnięć co do rodzaju i lokalizacji stałej przeprawy w Świnoujściu i wzięto w niej pod analizę wiele wariantów budowy stałego połączenia między wyspami, w tym także warianty mostowe – tłumaczy prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz. – Ostatecznie wskazano na optymalny wariant budowy stałego połączenia w Świnoujściu, jakim jest budowa tunelu w wariancie północnym w technologii drążenia – dodaje.

Czynniki, które zadecydowały o takim wyborze zawarto w opracowaniach: studium techniczno – ekonomiczno – środowiskowym, w decyzji środowiskowej dla przedsięwzięcia oraz studium wykonalności opracowanych w latach 2008-2010 na zlecenie GDDKiA. Ponadto w latach 2012-2013, zgodnie z oczekiwaniami ministerstwa infrastruktury, wykonane zostało na zlecenia Miasta dodatkowe opracowanie, weryfikujące i aktualizujące wcześniejsze opracowania, pn.: „Analiza wariantów usprawnienia połączenia komunikacyjnego pomiędzy wsypami Uznam i Wolin w Świnoujściu” autorstwa konsorcjum firm DHV oraz DSC Consulting. Ponowna analiza potwierdziła słuszność wcześniej dokonanego wyboru wariantu stałego połączenia.

Parametry gruntowo-wodne zostały określone w dokumentacji geologiczno-inżynierskiej oraz hydrogeologicznej z badań podłoża gruntowego. Potwierdziły występowanie gruntów o parametrach nie gorszych niż w przypadku wybudowanego i funkcjonującego od roku tunelu pod Martwą Wisłą w Gdańsku.

 

Zobacz również

Wizyta francuskiej fregaty FS „Latouche-Treville” w Świnoujściu

Francuska fregata FS „Latouche-Treville” zawinęła we wtorek, 17 maja, do Portu Wojennego w Świnoujściu. Jest …

Jeden komentarz

  1. No i zaorali Stowarzyszenie i Wyborczą. Oj boli tunel, oj boli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.