Strona główna / Lokalne / Ranking finansów samorządów. Świnoujście zdeklasowało inne miasta

Ranking finansów samorządów. Świnoujście zdeklasowało inne miasta

Świnoujście zdecydowanie wygrało ostatni ranking przygotowany przez Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”, a dotyczący zdolności kredytowej i wiarygodności finansowej samorządów.

Ranking opracowali pracownicy naukowi Uniwersytetu Warszawskiego pod przewodnictwem prof. Pawła Swianiewicza. W kategorii miast na prawach powiatu zostawiliśmy w tyle m.in. Gliwice, Sopot, Bielsko – Białą, Tychy, Gdynię, Płock, Koszalin.

Wskaźnik zdolności kredytowej świnoujskiego samorządu wynosi aż 23,78 procent. Mówiąc inaczej, jest to procent dochodów, jaki możemy przeznaczyć na spłatę ewentualnych rat kredytów i pożyczek wraz odsetkami. Ten ranking to dowód na to, że nasze świnoujskie finanse, budżet miasta mają się naprawdę dobrze.

– Przez wiele lat miasto posiadało wysoki, ale bezpieczny stopień zadłużenia. Było to związane z realizacją wielu zadań społecznych i przede wszystkim inwestycyjnych, niezbędnych dla dalszego rozwoju miasta – mówi Prezydent Miasta Janusz Żmurkiewicz. – Wierzyliśmy i dziś mamy pewność, że dojdzie w końcu do realizacji naszego największego marzenia, jakim jest budowa tunelu łączącego wyspy Wolin i Uznam. Zdawaliśmy sobie również sprawę, że gdy będziemy konstruować montaż finansowy inwestycji, oprócz środków zewnętrznych, niezbędny będzie nasz wielomilionowy wkład własny. Dlatego przy konstruowaniu budżetów w ostatnich latach staraliśmy się uwzględnić środki na spłatę istniejących zobowiązań. Dzięki temu nasza pozycja w tym rankingu jest tak wysoka.

W tegorocznym rankingu inwestycyjnym Świnoujście zajęło wysokie 6. miejsce, co jak podkreślają twórcy opracowania świadczy o doskonałym zarządzaniu nadmorskim samorządem.

BIK/Wspólnota Świnoujście

Zobacz również

Hanna Owczaruk Mistrzynią Polski Młodziczek

Zawodniczka Akademii Lekkoatletycznej Międzyzdroje Hanna Owczaruk zdobyła w dniach 24-25.09.2022 r. złoty medal Mistrzostw Polski …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.