środa , 5 października 2022
Strona główna / Lokalne / Budżet Miasta na przyszły rok. Ponad 220 mln złotych na rozwój miasta

Budżet Miasta na przyszły rok. Ponad 220 mln złotych na rozwój miasta

480 mln złotych – tyle będzie wynosił przyszłoroczny budżet Świnoujścia. Ponad 220 mln złotych przeznaczonych będzie na inwestycje, które służą rozwojowi miasta. To najwyższy budżet w historii Świnoujścia.

Mało tego.  Finanse Miasta Świnoujście są stabilne, bezpieczne – mówił wczoraj na konferencji prasowej Prezydent Miasta Janusz Żmurkiewicz. – To nie są puste słowa. To są fakty, poparte konkretnymi danymi. Dość przypomnieć tylko ostatni ranking przygotowany przez Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” dotyczący zdolności kredytowej i wiarygodności finansowej polskich samorządów, w którym na 66 miast na prawach powiatu zajęliśmy pierwsze miejsce.

Dla porównania. Niedaleki Koszalin choć budżet miasta ma w wysokości 620 mln złotych, to na inwestycje wydaje jedynie 92 mln złotych, czyli jedynie 15 procent. Kołobrzeg – 22 procent. A Świnoujście – 47 procent.

Państwo być może tego nie pamiętają, ale kilka lat temu mówiłem, że moim marzeniem jest doprowadzić do sytuacji, gdy będziemy mogli połowę budżetu przeznaczyć na inwestycje, na rozwój naszego miasta – mówi prezydent Janusz Żmurkiewicz. – I dziś to staje się faktem.

Unijne pieniądze przeznaczać na rozwój Świnoujścia

Dodaje, że dopóki istnieją możliwości, to miasto powinno korzystać z unijnych funduszy na inwestycje.

Owszem, prościej byłoby nie korzystać z tej możliwości, zmniejszyć o połowę budżet na inwestycje i mieć święty spokój – mówi Janusz Żmurkiewicz. – Tylko co nam, mieszkańcom Świnoujścia to da? Nic. Zamiast rozwijać się, staniemy w miejscu i tyle.

Jak mówi prezydent, przy tak stabilnym budżecie, dla wykorzystania unijnych funduszy, warto nawet pozyskać środki na przykład z wyemitowania obligacji.

W naszym przypadku maksymalny wskaźnik obsługi długu wynosi 24,85 procent budżetu – dodaje Skarbnik Miasta Świnoujście Iwona Górecka – Sęczek. – A obecnie wykorzystujemy 6, 41 procent.

Ponad pół setki inwestycji

Aż 56 zadań inwestycyjnych zostało zaplanowanych na przyszły rok, w tym 14 o wartości powyżej 5,5 mln złotych.  To między innymi:

– przebudowa dróg oraz chodników gminnych i powiatowych,

– budowa Promenady Zdrowia,

– budowa przystani kajakowej i nowej ulicy 1 Maja w Karsiborze,

– budowa obwodnicy wschodniej miasta,

– kompletna przebudowa ulicy Wojska Polskiego,

– budowa przedszkola integracyjnego przy ulicy Bydgoskiej,

– rewitalizacja powojskowych terenów Mulnik pod przyszłe centrum usług,

– przebudowa ulicy Markiewicza,

– budowa budynku mieszkalnego komunalnego przy ulicy Steyera,

– budowa przystani w Łunowie

– budowa obiektu sportowo-rekreacyjnego z basenem przy ulicy Gdyńskiej.

Osobny temat to oczywiście stałe połączenie pomiędzy wyspami wolin i Uznam – dodaje zastępca prezydenta miasta Barbara Michalska.

W przyszłoroczny budżecie miasta zagwarantowano również pieniądze na kontynuowanie programu dofinansowywania wymiany pieców węglowych, które znajdują się na prywatnych posesjach, na ekologiczne źródła ogrzewania.

Uporządkowane zostaną także rondo w Łunowie (na wjeździe do miasta), skwer u zbiegu ulic Barlickiego i Wolińskiej oraz tzw. śruba, czyli skwer przy zbiegu Piłsudskiego i Piastowskiej.

Powstaną kolejne trzy tzw. zewnętrzne siłownie.  m.in. przy boisku Orlik (ulica Kościuszki) o Ochotniczej Straży Pożarnej w Karsiborze.

Oświata, kultura i nie tylko

Zastępca prezydenta miasta Paweł Sujka zapewnił, że imprezy kulturalne, które odbywały się w tym roku, będą kontynuowane także w 2018 r, w tym flagowy już, prawdziwy wakacyjny hit – Grechuta Festival. Nowością będzie Letni Festiwal Operowy z Koncertem Tenorów, którzy do Świnoujścia ze Szczecina chce przenieść szczecińska Opera na Zamku. Miasto szykuje się również do szeregu imprez z okazji przypadającej w przyszłym roku 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

W przyszłym roku miasto planuje utworzenie w sumie 16 nowych oddziałów szkolnych i przedszkolnych oraz związanych z tym nowych etatów w oświacie.

Dodatkowo żłobek „Kogutek”, który jest przez nas dofinansowywany, od nowego roku szkolnego powiększy się o 28 miejsce – mówi zastępca prezydenta miasta Paweł Sujka.

Pomoc seniorom i uzdolnionej młodzieży

W przyszłym roku chcemy uruchomić w Świnoujściu program 65 plus – mówi prezydent Janusz Żmurkiewicz. – To realizacja wniosku, jakie złożyli na moje ręce radni Grupy Morskiej Cała Naprzód oraz PO. Aktualnie pracujemy nad szczegółami, jak to w praktyce miałoby wyglądać, ale środki na ten cel w kwocie 2,5 mln złotych są zabezpieczone w budżecie.

Generalnie w programie 65 plus chodzi o pomoc tym świnoujskim seniorom, których dochody są najniższe. Otrzymane od miasta pieniądze (300 złotych) mogliby wykorzystać na badania, wizyty lekarskie czy inne potrzeby związane ze zdrowiem.

Kolejną nowością mają być stypendia dla młodych świnoujścian uzdolnionych artystycznie.

Dostają młodzi uzdolnieni sportowcy, dlaczego nie mieliby dostawać uzdolnieni muzycznie? – pyta retorycznie prezydent.

Tekst i zdjęcie BIK UM Świnoujście

Zobacz również

Policjanci ze Świnoujścia pilnowali bezpieczeństwa na niemieckiej autostradzie A20

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie, komend miejskich w Szczecinie i Świnoujściu oraz Komendy …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.