Strona główna / Lokalne / Tunelowe mącenie wody

Tunelowe mącenie wody

To będzie katastrofa – mówi Andrzej Sulima ze Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Materiałów Budowlanych, które domaga się unieważnienia przetargu na budowę tunelu pod Świną – napisała Gazeta Wyborcza. Skonsternowany Janusz Żmurkiewicz załamuje ręce i pyta – jakie doświadczenie w budowie tuneli ma rozmówca gazety?

Urzędnicy przez ostatnie kilka lat pieczołowicie kompletowali dokumentację przygotowaną przez specjalistów wysokiej klasy – w tym studium wykonalności tłumaczące dlaczego pod Świną ma powstać tunel drążony, a nie np. most. Technologia budowy tunelu w Świnoujściu była analizowana pod każdym kątem. Wybrano najlepszą z blisko 50.

Chcą unieważnienia przetargu
Stowarzyszenie przesłało do Urzędu Zamówień Publicznych protest w którym sugeruje budowę tunelu metodą zatapianych elementów, a nie drążenie wysoce specjalistyczną maszyną. Inżynierowie w piśmie skierowanym do UZP alarmują, że budowa tunelu metodą drążenia jest „obarczona wielkim ryzykiem technicznym i ekonomicznym” oraz „nie gwarantuje wykonania obiektu o wysokich standardach technicznych, użytkowych i jakościowych”.

Bez doświadczenia
Kim jest Andrzej Sulima, który skrytykował planowaną technologię budowy tunelu? Wiadomo, że ukończył Politechnikę Lubelską i jest technologiem. Jest także rzeczoznawcą w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Przemysłu Materiałów Budowlanych w zakresie technologii betonów kompozytowych, posadzek przemysłowych, hydroizolacji i wzmocnień strukturalnych. Nie ma żadnego doświadczenia przy budowie tuneli. W internecie można znaleźć amatorskie filmy w których wypowiada się m.in. o… polu magnetycznym.

Wybudowali kilka tuneli
Po dokładnym sprawdzeniu i weryfikacji 4 złożonych w postępowaniu ofert stwierdzono, iż najkorzystniejsza jest oferta konsorcjum włoskich firm Astaldi S.p.A. i Ghella S.p.A.
W systemie „zaprojektuj i zbuduj” konsorcjum zaoferowało wykonanie tunelu za 725 mln zł.

Astaldi ma na koncie takie realizacje jak zapory wodne, metro, drogi, lotniska i oczywiście tunele. Wybudowało m.in. w Kopenhadze, okrzyknięte najlepszym, metro na świecie. W Polsce Astaldi odpowiadało m.in. za budowę uruchomionej niedawno spalarni odpadów w Bydgoszczy i prowadzi budowę drugiej nitki metra w Warszawie. Chce także wybudować dwa tunele w ciągu drogi S3.

Sprawdzona metoda
Identyczną metodę jaką konsorcjum chce zastosować w Świnoujściu, wybudowano tunel pod Martwą Wisłą w Gdańsku, tunele II linii metra pod Wisłą, a także kolektor oczyszczalni ścieków „Czajka” w Warszawie.

– Projekt, którego realizacja planowana jest w Świnoujściu, jest bardzo trudnym projektem – aczkolwiek jego wykonanie z użyciem odpowiednio dobranej maszyny TBM jest jak najbardziej możliwe – uspokaja Mateusz Witczyński z polskiego oddziału spółki ASTALDI S.p.A.

Tunel ma połączyć wyspy Wolin i Uznam – podziemne połączenie ma mieć długość około 1,5 kilometra. Inwestycja kosztuje 760 milionów złotych, a budowa tunelu ma zakończyć się w 2021 roku.

Zobacz również

Turniej o Puchar Błękitnej Flagi

W minioną sobotę – tj. 25.06.2022 r. na boisku zewnętrznym przy Centrum Edukacji Zawodowej i …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.