Strona główna / Lokalne / O przyszłorocznych inwestycjach i bezpieczeństwie w Przytorze-Łunowie

O przyszłorocznych inwestycjach i bezpieczeństwie w Przytorze-Łunowie

Grudniowe spotkania mieszkańców z Prezydentem Miasta Januszem Żmurkiewiczem oraz naczelnikami wydziałów to już tradycja osiedla Przytór – Łunowo. Nie inaczej było w tym roku. Najważniejszym tematem były tegoroczne i przyszłoroczne inwestycje w tej części miasta. Byłą też okazja do bezpośredniej  rozmowy z prezydentem czy którymś z naczelników i zasygnalizowania problemów. W spotkaniu udział wzięli również policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu.

– Końcówka roku to dobry czas na podsumowanie oraz rozmowę o planach na kolejny rok – mówią radny Sławomir Nowicki i członkowie Zarządu Osiedla Przytór – Łunowo. – Nasze spotkania zawsze cieszę się bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców. Z roku na rok przychodzi coraz więcej osób, oraz trudniej nam się pomieścić w sali sportowej naszej szkoły. To najlepszy dowód na to, że są potrzebne.

Świnoujście, podobniej jak inne miasta w Polsce, boryka się z brakiem firm budowlanych, które podjęłyby się realizacji planowanych inwestycji. Niektóre firmy wykorzystują taką sytuację i chcąc zarobić jak najwięcej składają oferty do przetargu ze zdecydowanie zawyżonymi cenami. Stąd też część przetargów nie daje wyniku (chodzi o wybór wykonawcy) za pierwszym, a nawet drugim razem. To z kolei sprawia, że wydłużają się terminy rozpoczęcia i zakończenia realizacji.

– Trudności ze znalezieniem wykonawców nie oznaczają, że rezygnujemy z inwestycji – mówi Prezydent Miasta Janusz Żmurkiewicz. – Przeciwnie. W całym mieście inwestujemy, budujemy coraz więcej. Przyszłoroczny projekt budżetu jest pod tym względem najwyższy w historii miasta. Na inwestycje przeznaczymy 220 mln złotych. To tyle, ile jeszcze całkiem niedawno wynosił cały budżet miasta.

A oto wykaz zadań zaplanowanych do realizacji w roku 2018 w Przytorze i Łunowie.

1) Przebudowa dróg powiatowych i gminnych (ok. 7 mln zł):

– kontynuacja odcinków dróg: przebudowa ul. Sąsiedzkiej na odcinku od Pomorskiej do Zalewowej (wykonawca wyłoniony w drugim przetargu, stąd opóźnienie), przebudowa ulicy Zalewowej na odcinku od Sąsiedzkiej do Szmaragdowej – opracowano dokumentację projektową, niezbędne było też wykonanie dokumentacji przez ZWiK na wymianę sieci wody, ogłoszono przetarg,

– utwardzenie odnogi ul. Szmaragdowej (od nr 15 do 35), utwardzenie ulicy Suchej, opracowanie dokumentacji projektowej dla nowa nawierzchnia  ulicy Odrzańskiej, przebudowy ulicy Gradowej wraz z budową ciągu rowerowo – pieszego i oświetlenia LED

2) Budowa przejść podziemnych pod linią kolejową 401 oraz linią 996 w Świnoujściu – Łunowie wraz z ciągiem pieszo – rowerowym.

– wybór wykonawcy i budowa przejść (3,3 mln zł).

3) Budowa przystani jachtowej w Łunowie w ramach Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego (ok. 5,1 mln zł),

– dokończenie prac projektowych i wybudowanie przystani.

4) Budowa placu piknikowego na terenie Osiedla (500 tyś zł).

5) Oświetlenie ulic (550 tyś zł):

– Pogodna, Zalewowa i odnoga boczna Szmaragdowej.

Podczas spotkania o bezpieczeństwie, szczególnie w kontekście ostatnich włamań, do jakich doszło na terenie osiedla, mówili świnoujscy policji. Przede wszystkim, jak zabezpieczyć domy, na co zwrócić uwagę, jak się zachować w przypadku zagrożenia, zauważenia podejrzanych osób czy sytuacji. Radzili też, aby mieszkańcy osiedla zwracali uwagę na obce osoby, które pojawiają na ich osiedlu. W małych społecznościach ludzie się znają. Obca osoba kręcąca się po osiedlu jest zauważona. Podobnie jeśli chodzi o podejrzane, dziwne sytuacje, które wcześniej nie miały miejsca.

– Jeśli tylko zauważycie Państwo coś dziwnego, niepokojące, należy jak najszybciej zadzwonić na nas  – apelowali policjanci i podali konkretne numery telefonów: 91 326 75 40 lub 91 326 75 51 lub 997 i 112.

W drugiej części spotkania dzieci z Zespołu Szkolno– Przedszkolnego w Przytorze – Łunowie wystąpiły  Jasełkach przygotowanych przez niezastąpioną siostrę Franciszkę. A na koniec to, na co najbardziej czekali najmłodsi, czyli Święty Mikołaj z paczkami.

– W ich przygotowaniu Mikołaja wsparli  Zarząd Morskich Portów Szczecin Świnoujście oraz nasi lokali sponsorzy – mówi radny Sławomir Nowicki. – A w rozdawaniu paczek dzieciom pomógł między innymi prezydent Janusz Żmurkiewicz.

Zobacz również

Rodzina i przyjaciele zbierają pieniądze na sprowadzenie ciała do Polski

Umarł dobry człowiek, kochający mąż i ojciec. Pochodził z małej miejscowości, był ojcem trójki dzieci, …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.