Strona główna / Lokalne / O przyszłorocznych inwestycjach i bezpieczeństwie w Przytorze-Łunowie

O przyszłorocznych inwestycjach i bezpieczeństwie w Przytorze-Łunowie

Grudniowe spotkania mieszkańców z Prezydentem Miasta Januszem Żmurkiewiczem oraz naczelnikami wydziałów to już tradycja osiedla Przytór – Łunowo. Nie inaczej było w tym roku. Najważniejszym tematem były tegoroczne i przyszłoroczne inwestycje w tej części miasta. Byłą też okazja do bezpośredniej  rozmowy z prezydentem czy którymś z naczelników i zasygnalizowania problemów. W spotkaniu udział wzięli również policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu.

– Końcówka roku to dobry czas na podsumowanie oraz rozmowę o planach na kolejny rok – mówią radny Sławomir Nowicki i członkowie Zarządu Osiedla Przytór – Łunowo. – Nasze spotkania zawsze cieszę się bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców. Z roku na rok przychodzi coraz więcej osób, oraz trudniej nam się pomieścić w sali sportowej naszej szkoły. To najlepszy dowód na to, że są potrzebne.

Świnoujście, podobniej jak inne miasta w Polsce, boryka się z brakiem firm budowlanych, które podjęłyby się realizacji planowanych inwestycji. Niektóre firmy wykorzystują taką sytuację i chcąc zarobić jak najwięcej składają oferty do przetargu ze zdecydowanie zawyżonymi cenami. Stąd też część przetargów nie daje wyniku (chodzi o wybór wykonawcy) za pierwszym, a nawet drugim razem. To z kolei sprawia, że wydłużają się terminy rozpoczęcia i zakończenia realizacji.

– Trudności ze znalezieniem wykonawców nie oznaczają, że rezygnujemy z inwestycji – mówi Prezydent Miasta Janusz Żmurkiewicz. – Przeciwnie. W całym mieście inwestujemy, budujemy coraz więcej. Przyszłoroczny projekt budżetu jest pod tym względem najwyższy w historii miasta. Na inwestycje przeznaczymy 220 mln złotych. To tyle, ile jeszcze całkiem niedawno wynosił cały budżet miasta.

A oto wykaz zadań zaplanowanych do realizacji w roku 2018 w Przytorze i Łunowie.

1) Przebudowa dróg powiatowych i gminnych (ok. 7 mln zł):

– kontynuacja odcinków dróg: przebudowa ul. Sąsiedzkiej na odcinku od Pomorskiej do Zalewowej (wykonawca wyłoniony w drugim przetargu, stąd opóźnienie), przebudowa ulicy Zalewowej na odcinku od Sąsiedzkiej do Szmaragdowej – opracowano dokumentację projektową, niezbędne było też wykonanie dokumentacji przez ZWiK na wymianę sieci wody, ogłoszono przetarg,

– utwardzenie odnogi ul. Szmaragdowej (od nr 15 do 35), utwardzenie ulicy Suchej, opracowanie dokumentacji projektowej dla nowa nawierzchnia  ulicy Odrzańskiej, przebudowy ulicy Gradowej wraz z budową ciągu rowerowo – pieszego i oświetlenia LED

2) Budowa przejść podziemnych pod linią kolejową 401 oraz linią 996 w Świnoujściu – Łunowie wraz z ciągiem pieszo – rowerowym.

– wybór wykonawcy i budowa przejść (3,3 mln zł).

3) Budowa przystani jachtowej w Łunowie w ramach Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego (ok. 5,1 mln zł),

– dokończenie prac projektowych i wybudowanie przystani.

4) Budowa placu piknikowego na terenie Osiedla (500 tyś zł).

5) Oświetlenie ulic (550 tyś zł):

– Pogodna, Zalewowa i odnoga boczna Szmaragdowej.

Podczas spotkania o bezpieczeństwie, szczególnie w kontekście ostatnich włamań, do jakich doszło na terenie osiedla, mówili świnoujscy policji. Przede wszystkim, jak zabezpieczyć domy, na co zwrócić uwagę, jak się zachować w przypadku zagrożenia, zauważenia podejrzanych osób czy sytuacji. Radzili też, aby mieszkańcy osiedla zwracali uwagę na obce osoby, które pojawiają na ich osiedlu. W małych społecznościach ludzie się znają. Obca osoba kręcąca się po osiedlu jest zauważona. Podobnie jeśli chodzi o podejrzane, dziwne sytuacje, które wcześniej nie miały miejsca.

– Jeśli tylko zauważycie Państwo coś dziwnego, niepokojące, należy jak najszybciej zadzwonić na nas  – apelowali policjanci i podali konkretne numery telefonów: 91 326 75 40 lub 91 326 75 51 lub 997 i 112.

W drugiej części spotkania dzieci z Zespołu Szkolno– Przedszkolnego w Przytorze – Łunowie wystąpiły  Jasełkach przygotowanych przez niezastąpioną siostrę Franciszkę. A na koniec to, na co najbardziej czekali najmłodsi, czyli Święty Mikołaj z paczkami.

– W ich przygotowaniu Mikołaja wsparli  Zarząd Morskich Portów Szczecin Świnoujście oraz nasi lokali sponsorzy – mówi radny Sławomir Nowicki. – A w rozdawaniu paczek dzieciom pomógł między innymi prezydent Janusz Żmurkiewicz.

Zobacz również

To szczytny cel! Szpital wsparł zbiórkę żywności dla seniorów

Pracownicy Szpitala im. Jana Garduły przyłączyli się do akcji zbiórki żywności dla świnoujskich seniorów. Kupili …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.