Strona główna / Lokalne / Aktywny i bezpieczny senior – policjanci na warsztatach profilaktycznych z seniorami

Aktywny i bezpieczny senior – policjanci na warsztatach profilaktycznych z seniorami

W trosce o bezpieczeństwo seniorów policjantka z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu spotkała się z podopiecznymi Dziennego Domu Pomocy Centrum Socjalnego „Caritas”.

Podczas przeprowadzonych warsztatów m.in. zaprezentowano scenki filmowe obejmujące temat bezpieczeństwa osób starszych w zakresie oszustw, przemocy domowej, kradzieży rozbójniczej, zagrożeń w ruchu drogowym, zachowań suicydalnych oraz samotności. Uczestnicy spotkania otrzymali osobiste alarmy, odblaski i ulotki.

Policjanci od wielu lat dbają o bezpieczeństwo najstarszej części społeczeństwa. W minionych miesiącach funkcjonariusze w Wydziale Prewencji KWP w Szczecinie opracowali projekt pn. „Aktywny i bezpieczny senior – dobre praktyki w zakresie bezpieczeństwa”, który został współfinansowany ze środków Wojewody Zachodniopomorskiego w ramach Rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2016 i 2017.  Projekt, którego partnerem było Stowarzyszenie SOS dla Rodziny w Szczecinie, otrzymał Honorowy Patronat Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

W ramach przedsięwzięcia zrealizowane zostały filmy profilaktyczne, obejmujący 6 scenek związanych z bezpieczeństwem starszych osób, spot radiowy oraz druk i zakup materiałów profilaktycznych, utrwalających zasady jakimi należy się kierować, aby uniknąć zagrożeń charakterystycznych dla seniorów.

Świnoujscy policjanci w swoich działaniach profilaktycznych wykorzystali jedno z narzędzi przedsięwzięcia – film i w minionych dniach spotkali się z podopiecznymi Dziennego Domu Pomocy Centrum Socjalnego „Caritas” i przeprowadzili z nimi warsztaty. Seniorzy mieli możliwość zapoznania się z nagranymi sekwencjami filmowymi obejmującymi temat bezpieczeństwa osób starszych w zakresie oszustw metodą „na policjanta”, oszustw metodą „na szklankę wody”, samotności, bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zachowań ryzykownych przy bankomacie oraz przemocy domowej, mających odzwierciedlenie sytuacji dziejących się w rzeczywistości.  Po ich obejrzeniu wywiązała się dyskusja, każdy z uczestników przytaczał przykłady, z jakimi zetknął się w ostatnim czasie. Policjanci wyjaśnili seniorom mechanizmy i sposoby działania oszustów, tłumaczyli jak postępować w przypadku wystąpienia jakiegokolwiek zagrożenia, a co najważniejsze, gdzie szukać pomocy, gdy stanie się coś złego.

Na zakończenie spotkania wręczono uczestnikom spotkania elementy odblaskowe, ulotki oraz alarmy osobiste, które po uruchomieniu wydają bardzo głośny sygnał informujący otoczenie o niebezpieczeństwie , w jaki znalazł się senior.

Nowatorska metoda pracy warsztatowej spotkała się z dużym uznaniem seniorów, którzy w wypełnionych ankietach ewaluacyjnych bardzo wysoko ocenili spotkanie z funkcjonariuszami.

asp. sztab. Beata Olszewska

oficer prasowy KMP w Świnoujściu

Zobacz również

Przegląd lodowych trendów na lato 2022

Rozpoczęło się kalendarzowe lato i wakacje. W ciągu tych 93 najbardziej słonecznych dni w roku, …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.