Strona główna / Lokalne / Świnoujście w 2017 roku. Przegląd najważniejszych wydarzeń cz. 1

Świnoujście w 2017 roku. Przegląd najważniejszych wydarzeń cz. 1

Brutalne morderstwo studenta, otwarcie hotelu Radisson, podpisanie umowy na finansowanie tunelu pod Świną, czy wydobycie armaty z fosy w Forcie Gerharda – to tylko niektóre wydarzenia o których było głośno w Świnoujściu w 2017 roku. Na portalu swinoujskie.info prezentujemy pierwszą część przeglądu najważniejszych wydarzeń mijającego roku.

Styczeń

Mordercy przerwali życie 19-letniego Piotrka Wawrzynowicza. Niepełnosprawnego chłopaka zwabiono do mieszkania i tam z zimną krwią zamordowano nożem. Piotrek nie miał siły żeby się bronić. Oprawcy uciekli przez okno. Ostatniego ze sprawców zatrzymano za granicą. Po 12 miesiącach wszyscy usłyszeli zarzuty, a proces ruszy w 2018 roku.

Silny i porywisty wiatr napierał wodę z Bałtyku do kanału portowego. Woda płynąca cieśniną Świną. Z tego powodu podniósł się poziom wód, co spowodowało wylewanie się wody na ulice. Zalane zostały ulice Daszyńskiego, fragment Chrobrego, Wybrzeże Władysława IV przy Kapitanacie Portu, Monte Cassino przy Sikorskiego.

Luty

Duszenie, wkładanie palców do oczu, popychanie. Zbigniew Stonoga opublikował w internecie wywiad z młodym funkcjonariuszem Służby Więziennej, który twierdzi, że jedną z ofiar kierownika ochrony w zakładzie karnym w Świnoujściu – majora Jacka D.

Uroczysty bal podczas którego wręczono Trytony zorganizowano pod koniec lutego. Podczas uroczystości wręczono nagrody za szczególne zasługi dla rozwoju miasta. Poltramp Yard SA w kategorii Gospodarka i Przedsiębiorczość, Pan Krzysztof Chomicz w kategorii Działalność Kulturalna, Społeczna, Edukacja i Sport oraz Obiekt handlowo-usługowy w zespole dawnej rzeźni Stop.Shop w kategorii Obiekt Roku – to laureaci Nagrody Prezydenta Miasta TRYTON 2016. Nagrodę specjalną otrzymała harcmistrz Iwona Postulka.

Historia suczki biegającej po Świnoujściu i za nic w świecie nie dającej się schwytać jest interesująca. Lolę rozpoznało na zdjęciach małżeństwo z Poczdamu. Jak się okazało, uciekła ludziom, którzy adoptowali ją w Niemczech. Tam trafiła ze schroniska dla zwierząt w Białorusi. Właścicielka zatrudniła hycla, któremu po kilku miesiącach udało się złapać suczkę. Gdy wróciła do domu merdała radośnie ogonem.

Marzec

Do groźnego zdarzenia doszło w połowie marca przy ul. Wojska Polskiego. Matka z maleńkim dzieckiem w wózku szła po chodniku. W tym samym czasie kierowca wycofywał samochód. Nie zauważył idącej matki. Wjechał w wózek. W momencie uderzenia, dziecko wypadło na chodnik. Według relacji świadków, ojciec dziecka wpadł w furię. Podbiegł do kierowcy siedzącego w aucie, otworzył drzwi i zaczął go szarpać.

Igraszki dla bogatych. Takiego klubu dla swingersów jeszcze nie było.  Kolejnego zresztą też najprawdopodobniej nie będzie. Jedni żałują, bo Świnoujście miało znowu stać się miastem kojarzonym z uciechami cielesnymi.  Inni odetchnęli z ulgą – sodoma i gomora zanim na dobre się w naszym mieście „zagościła” – znikła, bo właścicielka nieruchomości, która wynajmowała dom, pojawiła się niespodziewanie i wpadła w osłupienie po tym co zobaczyła.

Kwiecień

Do Internetu trafiło nagranie jednego z kierowców. Z kamery zamontowanej na przedniej szybie widać jak kierowca busa jednej z firm jeżdżącej na trasie Świnoujście – Szczecin – Świnoujście, nagle otworzył drzwi, położył pod koło opakowanie i odjechał.

Najbardziej wyczekiwany 5-gwiazdkowy hotel tego roku pochwalił się pokojem wzorcowym. Pierwsi goście przyjadą już w lipcu, a na nich czekać będzie nie tylko 340 pokoi z tarasami i widokiem na morze, ale przede wszystkim nowa jakość wypoczynku.

Zmarł Stanisław Możejko. Działacz Solidarności i były prezydent Świnoujścia po długiej chorobie zmarł w szpitalu 12 kwietnia. Miał 63 lata. Pracując w Morskiej Stoczni Remontowej w Świnoujściu tworzył struktury samorządu pracowniczego.  Po wprowadzeniu stanu wojennego tworzył podziemną strukturę Solidarności.

Na promie Karsibór w obecności wicepremiera Mateusza Morawieckiego, prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz podpisał dwie umowy związane z budową tunelu. Pierwsza – o dofinansowaniu połączenia komunikacyjnego pomiędzy wyspami Uznam i Wolin w Świnoujściu, a drugą o pełnieniu funkcji inwestora zastępczego przez GDDKIA.

Maj

Staruszka zagięła oszusta. Złodzieje w dalszym ciągu próbują pozbawiać seniorów pieniędzy, które często są oszczędnościami ich całego życia. Dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu odebrał zgłoszenie od starszej kobiety, która poinformowała o próbie oszustwa. Rezolutna starsza pani zachowała spokój i wypytała osobę dzwoniącą o kilka szczegółów dotyczących córki. Niewłaściwa odpowiedź dotycząca nazwiska panieńskiego córki utwierdziła ją w przekonaniu, że ma do czynienia z oszustem. Natychmiast przerwała rozmowę i szybko skontaktowała się z Policją

Umiera związany ze Świnoujściem Zbigniew Wodecki. O zachodzie słońca, przy falochronie w Świnoujściu – tu gdzie zaczęła się historia Zbigniewa Wodeckiego ze śpiewaniem, chciano pożegnać Mistrza. Na prośbę rodziny koncert odwołano. Muzycy jednak upamiętnili Zbigniewa Wodeckiego w inny sposób – na falochronie centralnym zagrali kilka jego utworów. Muzyka niosła się po falach Bałtyku.

Czerwiec

Mała Marysia Waś nie żyje. Dziewczynka od 2014 roku chorowała na nowotwór. Lekarze zdiagnozowali w głowie 8-centymetrowy guz. Marysia przeszła ciężką chemioterapię, operacje i spędziła niezliczone dni w szpitalach. Rodzice dziewczynki rozpoczęli walkę o jej życie. Ruszyły publiczne zbiórki na leczenie za granicą. Dziś na grobie Marysi zawsze palą się znicze.

Zarząd komisaryczny Polskiej Żeglugi Morskiej wdraża program naprawczy. Ma to związek z trudną sytuacją przedsiębiorstwa. Marynarzom pracującym w PŻM zaproponowano do przyjęcia m.in. obniżenie wynagrodzenia podstawowego na masowcach o 13 proc, obniżenie gwarantowanego wynagrodzenia stanowiskowego na promach o 26 proc., likwidację nagród jubileuszowych i odpraw emerytalnych, likwidację dodatkowych bonusów, likwidację dodatku ZUS, likwidację dodatku za pranie, likwidację stanowisk IV mechanika i bosmana, wydłużenie kontraktów 4-1+2, likwidację dodatkowego wynagrodzenia za przekroczenie 150 dni.

Do tragicznego wypadku drogowego doszło na drodze krajowej nr 93 (ul. Pomorska). Kierujący motocyklem najechał na śmieciarkę. Gdy motocyklista wyprzedzał inny pojazd, śmieciarka skręcała w lewo. Motocyklista prawdopodobnie tego nie zauważył. Wtedy doszło do zderzenia. Siła uderzenia była tak duża, że motocyklista poniósł śmierć na miejscu.

Zobacz również

Zbigniew Ziobro polecił wszczęcie śledztwa w sprawie uszkodzeń rurociągów Nord Stream

Prokurator generalny Zbigniew Ziobro polecił wszczęcie śledztwa w sprawie uszkodzeń rurociągów i wycieków gazu na …

2 komentarze

  1. 㞢 㐃 㐅 ㄠ ᘝ 〄

    Wydarzenie na miarę Świnoujścia:

    ∎∎∎ ⇱❝Do Internetu trafiło nagranie jednego z kierowców. Z kamery zamontowanej na przedniej szybie widać jak kierowca busa jednej z firm jeżdżącej na trasie Świnoujście – Szczecin – Świnoujście, nagle otworzył drzwi, położył pod koło opakowanie i odjechał.❞⇲

  2. Wygląda na to że nie było istotnych wydarzeń w Świnoujściu a gdyby nie śmierć kilku osób to nie byłoby o czym prawie pisać. Nie wiem czy to dobrze czy źle.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.