Strona główna / Lokalne / Niemieccy ratownicy przyjadą do polskiego pacjenta? Są na to pieniądze

Niemieccy ratownicy przyjadą do polskiego pacjenta? Są na to pieniądze

Pod koniec stycznia zostanie uruchomiony projekt pn. „Zintegrowane transgraniczne ratownictwo medyczne w Pomeranii/Brandenburgii”. Na realizację projektu otrzymano właśnie 1,99 mln euro.

Projekt ten to początek przygotowań do uruchomienia transgranicznego ratownictwa medycznego pomiędzy Powiatem Pomorze Przednie – Greifswald, a Województwem zachodniopomorskim, w ramach którego zespoły kraju sąsiedzkiego będą udzielały pomocy na terenie drugiego kraju w momencie braku odpowiednich zespołów ratunkowych.

– Jak wiadomo, sytuacje takie zdarzają się w Świnoujściu dosyć często, gdzie do pomocy musi ruszać straż pożarna, co można było równie często przeczytać na Państwa portalu. Uruchomienie ratownictwa transgranicznego będzie stanowiło dosyć dużą poprawę bezpieczeństwa mieszkańców Świnoujścia, w sytuacji, gdzie przy braku polskiej karetki, pacjentowi z nagłym zatrzymaniem krążenia, czy zawałem serca z pomocą przyjedzie ambulans z Heringsdorfu lub Mellenthinu – informuje Tomasz Uciński.

Projekt otrzymał finansowanie z programu InterregVa w wysokości 1,99 mln EUR. Założeniami projektu jest: wykrycie różnic w organizacji systemów ratownictwa w Polsce i Niemczech, specjalistyczne kształcenie językowe ratowników z obu stron granicy, a następnie wspólny dwujęzyczny trening w mającym powstać centrum symulacji medycznej, a także analiza warunków dla transgranicznego ratownictwa lotniczego.

Tym samym projekt ten przyczyni się w znacznym stopniu do wdrożenia założeń Umowy Ramowej o transgranicznym ratownictwie medycznym i pozwoli w sposób fachowy i bezpieczny nieść pomoc polskim zespołom ratownictwa medycznego na terenie Niemiec i odwrotnie.

Zobacz również

Siłownie i kluby fitness nie są miejscem podwyższonego ryzyka epidemicznego

Treningi na siłowniach i w klubach fitness nie wiążą się z podwyższonym ryzykiem rozprzestrzeniania koronawirusa …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.