Strona główna / Lokalne / Srebrna Góra będzie miała nową atrakcję turystyczną. Pomogą świnoujścianie!
Foto: Jacek Halicki/wikipedia

Srebrna Góra będzie miała nową atrakcję turystyczną. Pomogą świnoujścianie!

Fort Ostróg w Srebrnej Górze ten jeden z najpiękniejszych fortów górskich w Europie. Od piątku obiekt ma nowego gospodarza.

– Zrobimy wszystko, by przy współpracy z gospodarzem Twierdzy i lokalnym samorządem, fort odzyskał dawny blask i stał się miejscem, gdzie historia spotyka się z przygodą i zabawą – mówi Piotr Piwowarczyk z Fortu Gerharda w Świnoujście.

Umowę ze spółką zarządzającą kompleksem Twierdzy Srebrna Góra podpisano w piątek.

Fort Ostróg w roku 1913 przebudowano fort na schronisko młodzieżowe, a pod koniec lat 30. na ośrodek szkoleniowy HJ. W latach 1939-44 funkcjonował tu Oflag VIIIB (Straflager) – ciężkie więzienie, potem obóz jeniecki w którym więziono wysokich oficerów Wojska Polskiego. Lata powojenne przyniosły postępującą dewastację fortu, który był systematycznie rozkradany.

Gospodarz Fortu Gerharda ze Świnoujścia ma doświadczenie w przywracaniu tego typu budowlom obronnym nowego życia, tworząc z nich atrakcje turystyczne, uznane nie tylko w Polsce i Europie. Pierwszy był Fort Wschodni w Świnoujściu – przemianowany na Gerharda, później zrewitalizowana sztolnia w Kamiennej Górze z której utworzono „Projekt Arado – zaginione laboratorium Hitlera”, następnie bunkry w Przytorze w których stworzono „Podziemne Miasto na wyspie Wolin”.

Zobacz również

Ostrzeżenie przed silnymi opadami deszczu

Dziś 1 lipca od godziny 13.00 do 22.00 prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.