Strona główna / Lokalne / Zmieniają się przepisy. Szturm na szkoły nauki jazdy
Podpis: Wiele na to wskazuje, że odkładane po wielokroć zmiany przepisów dotyczące młodych kierowców zaczną obowiązywać od 4 czerwca 2018 r. Foto: Wojciech Basałygo

Zmieniają się przepisy. Szturm na szkoły nauki jazdy

Dwuletni okres próbny, płatne szkolenie z doskonalenia techniki jazdy, czy dodatkowe ograniczenia prędkości – na nowych kierowców czeka od 4 czerwca sporo ograniczeń. Zmiany jednak dotkną wszystkich kierowców!

Z początkiem czerwca wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące świeżo upieczonych kierowców. Ma się poprawić jakość szkolenia, bowiem jak wynika ze statystyk wypadków, to właśnie młodzi kierujący powodują najwięcej wypadków i kolizji.

Ruch w szkołach

– Zmiany idą w dobrym kierunku, chociaż przypomnę, że miały już wejść w 2011 roku. Ludzie chcący zdać prawo jazdy zaczynają przychodzić już do szkoły nauki jazdy i dopytywać, czy zdążą odebrać prawko przed zmianami. To ostatni dzwonek, aby zapisać się na kurs i otrzymać dokument przed zmianami prawa. Dziś na egzamin w WORD czeka się około 2 tygodni. Trzeba wziąć pod uwagę, że wkrótce zaczną się kolejki – mówi Adam Żuchowicz, instruktor nauki jazdy szkoły Roy ze Świnoujścia.

Tylko jedno wykroczenie

Pierwszą z nowości będzie 2-letni okres próbny. Nowy kierowca będzie mógł w tym okresie popełnić tylko jedno wykroczenie. Jeśli popełni drugie, zostanie skierowany na dodatkowe szkolenie, zaś okres próbny zostanie przedłużony o kolejne 2 lata. Uprawnienia zostaną odebrane po popełnieniu 3 wykroczeń.

Kursy doszkalające

Nowy kierowca będzie miał obowiązek ukończenia kursu doskonalenia techniki jazdy w ciągu 8 miesięcy od odebrania prawa jazdy. Kursy doszkalające będą prowadziły wojewódzkie ośrodki szkolenia kierowców. Przybiorą one formę 2 – godzinnych zajęć teoretycznych. Obejmą one w szczególności przedstawienie czynników mających wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego, problematyki wypadków drogowych, psychologicznych aspektów kierowania pojazdem i uczestnictwa w ruchu drogowym. Z kolei praktyczne szkolenia w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym będą prowadziły ośrodki doskonalenia techniki jazdy. Zarówno udział w kursie, jak i w szkoleniu będzie odpłatny.

Limity prędkości

Młodych kierowców przed upływem 8 miesiąca okresu próbnego będą obowiązywały bardziej rygorystyczne ograniczenia prędkości. Taki kierowca nie będzie mógł przekraczać prędkości 50 km/h na obszarze zabudowanym, 80 km/h poza obszarem zabudowanym oraz 100 km/h na autostradzie i drodze ekspresowej dwujezdniowej.

Zielony listek
Samochód, którym będzie się poruszał kierowca poddany okresowi próbnemu będzie musiał zostać oznakowany z tyłu i z przodu okrągłą nalepką barwy białej, na którym to białym tle znajdzie się zielony liść klonowy. Taki symbol trzeba będzie posiadać na samochodzie przez pierwszych 8 miesięcy i to niezależnie od tego, czy kierowca będzie poruszał się swoim, czy też cudzym autem.

Koniec z kasowaniem punktów

Dwuletni okres próbny będzie obowiązywał również kierowców, którym cofnięto uprawnienia do kierowania pojazdami w przypadku ponownego przekroczenia liczby 24 punktów otrzymanych za naruszenie przepisów ruchu drogowego w okresie 5 lat od dnia wydania skierowania na kurs reedukacyjny. Nie będzie także możliwości skasowania części punktów karnych.

Zobacz również

Ruszyły wakacje! Ratownicy pilnują bezpieczeństwa kąpiących się na świnoujskiej plaży

W piątek na maszt przy bazie ratowników ratownicy wciągnęli Błękitną Flagę, międzynarodowe wyróżnienie, które otrzymały …

Jeden komentarz

  1. Dla mnie to chore przepisy, co to da? Kolejne wyłudzenia pieniędzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.