Strona główna / Lokalne / Zmieniają się przepisy. Szturm na szkoły nauki jazdy
Podpis: Wiele na to wskazuje, że odkładane po wielokroć zmiany przepisów dotyczące młodych kierowców zaczną obowiązywać od 4 czerwca 2018 r. Foto: Wojciech Basałygo

Zmieniają się przepisy. Szturm na szkoły nauki jazdy

Dwuletni okres próbny, płatne szkolenie z doskonalenia techniki jazdy, czy dodatkowe ograniczenia prędkości – na nowych kierowców czeka od 4 czerwca sporo ograniczeń. Zmiany jednak dotkną wszystkich kierowców!

Z początkiem czerwca wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące świeżo upieczonych kierowców. Ma się poprawić jakość szkolenia, bowiem jak wynika ze statystyk wypadków, to właśnie młodzi kierujący powodują najwięcej wypadków i kolizji.

Ruch w szkołach

– Zmiany idą w dobrym kierunku, chociaż przypomnę, że miały już wejść w 2011 roku. Ludzie chcący zdać prawo jazdy zaczynają przychodzić już do szkoły nauki jazdy i dopytywać, czy zdążą odebrać prawko przed zmianami. To ostatni dzwonek, aby zapisać się na kurs i otrzymać dokument przed zmianami prawa. Dziś na egzamin w WORD czeka się około 2 tygodni. Trzeba wziąć pod uwagę, że wkrótce zaczną się kolejki – mówi Adam Żuchowicz, instruktor nauki jazdy szkoły Roy ze Świnoujścia.

Tylko jedno wykroczenie

Pierwszą z nowości będzie 2-letni okres próbny. Nowy kierowca będzie mógł w tym okresie popełnić tylko jedno wykroczenie. Jeśli popełni drugie, zostanie skierowany na dodatkowe szkolenie, zaś okres próbny zostanie przedłużony o kolejne 2 lata. Uprawnienia zostaną odebrane po popełnieniu 3 wykroczeń.

Kursy doszkalające

Nowy kierowca będzie miał obowiązek ukończenia kursu doskonalenia techniki jazdy w ciągu 8 miesięcy od odebrania prawa jazdy. Kursy doszkalające będą prowadziły wojewódzkie ośrodki szkolenia kierowców. Przybiorą one formę 2 – godzinnych zajęć teoretycznych. Obejmą one w szczególności przedstawienie czynników mających wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego, problematyki wypadków drogowych, psychologicznych aspektów kierowania pojazdem i uczestnictwa w ruchu drogowym. Z kolei praktyczne szkolenia w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym będą prowadziły ośrodki doskonalenia techniki jazdy. Zarówno udział w kursie, jak i w szkoleniu będzie odpłatny.

Limity prędkości

Młodych kierowców przed upływem 8 miesiąca okresu próbnego będą obowiązywały bardziej rygorystyczne ograniczenia prędkości. Taki kierowca nie będzie mógł przekraczać prędkości 50 km/h na obszarze zabudowanym, 80 km/h poza obszarem zabudowanym oraz 100 km/h na autostradzie i drodze ekspresowej dwujezdniowej.

Zielony listek
Samochód, którym będzie się poruszał kierowca poddany okresowi próbnemu będzie musiał zostać oznakowany z tyłu i z przodu okrągłą nalepką barwy białej, na którym to białym tle znajdzie się zielony liść klonowy. Taki symbol trzeba będzie posiadać na samochodzie przez pierwszych 8 miesięcy i to niezależnie od tego, czy kierowca będzie poruszał się swoim, czy też cudzym autem.

Koniec z kasowaniem punktów

Dwuletni okres próbny będzie obowiązywał również kierowców, którym cofnięto uprawnienia do kierowania pojazdami w przypadku ponownego przekroczenia liczby 24 punktów otrzymanych za naruszenie przepisów ruchu drogowego w okresie 5 lat od dnia wydania skierowania na kurs reedukacyjny. Nie będzie także możliwości skasowania części punktów karnych.

Zobacz również

Medycy ze szpitala szczepili młodzież ze szkół

Pracownicy Szpitala Miejskiego im. Jana Garduły szczepili w Punkcie Szczepień Powszechnych młodzież w wieku od …

Jeden komentarz

  1. Dla mnie to chore przepisy, co to da? Kolejne wyłudzenia pieniędzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.