Strona główna / Lokalne / Policjanci przypominają: Światła do jazdy dziennej nie zastępują świateł mijania

Policjanci przypominają: Światła do jazdy dziennej nie zastępują świateł mijania

Zima to pora zmiennych warunków atmosferycznych. Dlatego policjanci przypominają, by w naszych samochodach włączać odpowiednie światła. Obfite opady deszczu, zmniejszona przejrzystość powietrza czy śliska nawierzchnia powodują, że kierujący muszą być bardziej ostrożni, a ich pojazdy dobrze widoczne.

Gdy zmieniają się warunki atmosferyczne niektórzy kierujący zapominają o korzystaniu z odpowiedniego oświetlenia. Pomimo pochmurnej pogody i opadów deszczu wielu porusza się na włączonych światłach do jazdy dziennej, co sprawia, że są mniej widoczni dla pozostałych uczestników ruchu drogowego. A to widoczność na drodze jest jednym z najważniejszych elementów zapewniających bezpieczeństwo.

Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu przypominają, że zgodnie z Ustawą Prawo o ruchu drogowym w czasie od świtu do zmierzchu w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, zamiast świateł mijania, kierujący pojazdem może używać świateł do jazdy dziennej. Przepis ten zezwala zatem na zamienne używanie świateł do jazdy dziennej zamiast świateł mijania, jednak określa warunki, które dopuszczają tą zamianę, czyli normalną przejrzystość powietrza.

Pamiętajmy, że światła do jazdy dziennej oświetlają tylko przód pojazdu. W warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, silnych opadów deszczu czy mgły nasz pojazd nie będzie odpowiednio wcześnie zauważony przez kierujących jadących za nami. Tego rodzaju sytuacja może doprowadzić do powstania zdarzenia drogowego, którego konsekwencji nie będziemy w stanie przewidzieć. Ponadto korzystanie tylko ze świateł do jazdy dziennej przy złej pogodzie, słabej widoczności jest wykroczeniem, za które grozi mandat oraz punkty karne.

Kierowco zadbaj o swoje bezpieczeństwo – włącz odpowiednie światła i bądź widoczny!

Zobacz również

W Świnoujściu dbają o drzewa poprzez zabiegi pielęgnacyjne

Z dwóch świnoujskich pomników przyrody – dębu w Przytorze i platanu przy ulicy Bohaterów Września …

4 komentarze

  1. Światła do jazdy dziennej to jakiś kretynizm legistlacyjny, znowu trzeba pamietać o …. ja cie … e !

  2. tylo ze ustawodawca nie uregulowal jaka to jest dobra przejzystosc powietrza i wszystkie mandaty za takie wykroczenie i da do smietnika a sady umazaja bo kto ma stwierdzic w danym momencie czy powietrze jest przejzyste czy nie jest i jak to sprawdzic ,a pamietaJMY ZE MUSI TO BYC UZADZENIE HOMOLOGOWANE
    TAK WIEC JAK WYZEJ NIE PRZYJMOWAC MANDATOW NO CHYBA ZE JEST SIE FRAJEREM TO PLAC I PLACZ

  3. 㞢 㐃 㐅 ㄠ ᘝ 〄

    Światła są dla frajerów.

  4. 㞢 㐃 㐅 ㄠ ᘝ 〄

    Jak ktoś jest gamoń, to mu nawet nie pomogą reflektory przeciw lotnicze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.