Strona główna / Lokalne / Nie ma numerów posesji. Ratownicy i policjanci błądzą

Nie ma numerów posesji. Ratownicy i policjanci błądzą

Strażnicy miejscy apelują do mieszkańców o czytelne oznakowanie posesji i ostrzegają przed konsekwencjami niedopełnienia tego obowiązku. 

– Zgodnie z obowiązującymi przepisami, właściciele nieruchomości zabudowanych lub inne podmioty uwidocznione w ewidencji gruntów i budynków, które takimi nieruchomościami władają, mają obowiązek umieszczenia w widocznym miejscu, na ścianie frontowej budynku, tabliczki z numerem porządkowym – informuje Robert Karelus z magistratu.

Często zdarza się, że wezwane służby ratunkowe mają kłopot z odnalezieniem właściwego adresu osoby wzywającej pomocy.

Na tabliczce, o której mowa powyżej, oprócz numeru porządkowego zamieszcza się również nazwę ulicy lub placu, a w miejscowościach bez ulic lub placów albo posiadających ulice lub place bez nazw – nazwę miejscowości.

– W przypadku gdy budynek położony jest w głębi ogrodzonej nieruchomości, tabliczkę z numerem porządkowym umieszcza się również na ogrodzeniu. Przepisy nie regulują kwestii wyglądu tabliczki z numerem domu –  jaki kolor tabliczki z numerem domu i jaką czcionkę wybierze inwestor czy administrator nieruchomości, jest jego indywidualną sprawą – tłumaczy Robert Karelus z magistratu.

Jednak w pewnym sensie przepisy narzucają pewne ograniczenia – tabliczka musi być czytelna. Egzekwowanie powyższego obowiązku należy do gminy, między innymi poprzez działania Straży Miejskiej. Jeśli chodzi o sankcje za niedopełnienie powyższego obowiązku, to kto, będąc właścicielem, administratorem, dozorcą lub użytkownikiem nieruchomości, nie dopełnia obowiązku umieszczenia w odpowiednim miejscu albo utrzymania w należytym stanie tabliczki z numerem porządkowym nieruchomości, nazwą ulicy lub placu lub miejscowości, podlega karze grzywny do 250 złotych.

Zobacz również

Zmiana przepisów rejestracyjnych. Będą bezpłatne naklejki na prom dla zmotoryzowanych mieszkańców Świnoujścia?

Od piątku 4 grudnia zmienia się prawo ułatwiające zarejestrowanie pojazdu. Do dziś przepisy traktowały różnie …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.