Strona główna / Hobby / Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej ma 29 lat
Rok 1995. 50-lecie szkoły

Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej ma 29 lat

12 lutego 1989 roku w Warszawie spotkało się 51 przedstawicieli „niepokornych i niezależnych” środowisk harcerskich. Po burzliwej dyskusji, dotyczącej charakteru i nazwy tworzonej organizacji, grono inicjatorów powstania nowej organizacji zadeklarowało utworzenie i przystąpienie do Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.

Kolejne spotkanie miało miejsce 25 lutego, tam w obecności ponad dwustu delegatów środowisk ze wszystkich stron Polski przyjęto uchwałę o powołaniu do życia Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, pod którą jeszcze na spotkaniu podpisało się 116 instruktorek i instruktorów harcerskich.

Hm. Monika Figiel, członek Komitetu Założycielskiego ZHR tak wspomina tamten czas.

„Najlepiej pamiętam atmosferę tamtych spotkań. To przede wszystkim ogromny entuzjazm i radość, że nareszcie tworzymy coś nowego, oficjalnego, legalnego. Radość, że robimy to razem – instruktorki i instruktorzy z wielu ośrodków i organizacji harcerskich w Polsce i że my instruktorzy ZHP mamy szansę na wyjście z sytuacji podwójnej moralności, kiedy to działamy i wychowujemy młodych w organizacji, której aktualnych praw i przepisów nie akceptujemy i od wielu już lat nie przestrzegamy.

Pamiętam też obawy i lęki jakie temu entuzjazmowi towarzyszyły. Z jednej strony były to obawy związane z sytuacją zewnętrzną wobec Harcerstwa i presja jaką ta sytuacja wywierała na nas i na nasze decyzje – czy to już teraz? Czy to nie za wcześnie? Zbliżał się Okrągły Stół i Zjazd ZHP. Chcieliśmy być by na nich w widoczny sposób pojawił się nasz głos”.

Dziś Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej liczy ponad szesnaście tysięcy członków i jest jedną z największych organizacji wychowawczych w Kraju. W Świnoujściu tworzą go następujące jednostki:

III Szczep Harcerski „Słowianie” ZHR im. Zawiszy Czarnego

Świnoujski Związek Drużyn Harcerek „Flos” (Hufiec)

– 22 Świnoujska Gromada Zuchowa „Dwór Neptuna”

– 27 Świnoujska Drużyna Harcerek „Rzepichy” im. Mieszka I

– 13 Świnoujska Drużyna Wędrowniczek „Koniczynki” im. Zawiszy Czarnego

Świnoujski Związek Drużyn Harcerzy „Castellum” (Hufiec)

– 3 Świnoujska Gromada Zuchów „Odważni Marynarze”

– V Świnoujska Drużyna Harcerzy „Patria” im. Powstańczej Poczty Polowej

– 13 Świnoujska Drużyna Wędrowników „Ptaki” im. Zawiszy Czarnego

 

Krąg Instruktorski „Sulima”

Koło Przyjaciół Harcerstwa (Rodzice)

 

Zobacz również

Hanna Owczaruk Mistrzynią Polski Młodziczek

Zawodniczka Akademii Lekkoatletycznej Międzyzdroje Hanna Owczaruk zdobyła w dniach 24-25.09.2022 r. złoty medal Mistrzostw Polski …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.