Strona główna / Lokalne / Co dalej z portem kontenerowym?

Co dalej z portem kontenerowym?

Okres ciszy kontenerowej zakończył się – grzmiał Ryszard Teterycz, radny SLD w Świnoujściu. Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz uważa, że opozycja wykorzystuje kontrowersyjną inwestycję do celów politycznych i uspokaja: będzie referendum, a decyzję podejmie rada miasta.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej grupy radnych SLD, jednym z poruszanych tematów była budowa terminala kontenerowego. Wiadomo, że powstała już koncepcja. Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście informuje, że konieczne jest wykonanie dodatkowych analiz, a gdy tylko dokument będzie gotowy, zostanie przekazany opinii publicznej.

Teterycz: Okres kontenerowej ciszy zakończył się
Radny Ryszard Teterycz uważa, że decyzja o budowie już dawno zapadła, a rządzący mówią o tym otwarcie w kuluarach. Ma to być strategiczna inwestycja portu. Dziwi się jednocześnie, że nie rozmawia się w tej sprawie z mieszkańcami.

Ogólne założenie projektu zakłada kompleksową budowę nowego terminala kontenerowego o funkcji hubowej, umożliwiającego docelowy przeładunek 1,5 mln TEU przy zdolności przeładunkowej ok. 2,0 mln TEU, zlokalizowanego po wschodniej stronie od istniejącego falochronu wschodniego.

Prezydent: Apeluję o spokój
Prezydent Miasta Janusz Żmurkiewicz uspokaja wszystkich przeciwników i zwolenników inwestycji. Zapewnia, że nikt nie wybuduje terminalu kontenerowego ponad głowami mieszkańców. Powtórzył po raz kolejny, że w tej sprawie zostanie przeprowadzone referendum wśród wszystkich mieszkańców. Swój głos muszą także wyrazić miejscy radni. Zanim to się jednak stanie, ZMPSiŚ musi uzyskać wiele zgód i skompletować wiele potrzebnych dokumentów, a to wymaga czasu.

– Jestem zwolennikiem rozwoju miasta. Uważam, że można pogodzić gospodarkę morską i turystykę. Budowa terminalu kontenerowego powinna odbywać się na pewnych warunkach. Przede wszystkim musi być plaża dla mieszkańców Warszowa, odpowiedni do niej dojazd i parking, ścieżka rowerowa pomiędzy Warszowem i Międzyzdrojami, kwestie finansowe na celne ogólnospołeczne z mocnym naciskiem na prawobrzeże – wymienia Janusz Żmurkiewicz.

Według wstępnych założeń, port kontenerowy ma mieć pirs umożliwiający równoczesną obsługę 2 jednostek o długości do 400m, szerokości 60m i max zanurzeniu 12,5m oraz 1 jednostki o długości 200m. Konieczna będzie także budowa zaplecza w części lądowej umożliwiającego wszechstronną obsługę kontenerów i środków transportu.

Do tematu wrócimy.

Zobacz również

Udało się. Do Świnoujścia wraca stacja dializ

W piątek, 27 stycznia ruszy ponownie stacja dializ w Świnoujściu. Będzie funkcjonowała przy ul. Powstańców …

10 komentarzy

 1. Według mnie zachowanie prezydenta jest śmieszne. Siedzi w Zarządzie Portów i powinien dobrze wiedzieć co i jak. Ja myślę, że już wszystko ustalone. Szkoda tej plaży, uwielbiam tam jeździć z żoną i dziećmi. I teraz mieliby to zniszczyć? Już starczy tego betonowania miasta. I bardzo dobrze, że SLD wyciąga ten temat. Mam gdzieś, czy to jest prawica, lewica, czy ktokolwiek. Chwała ludziom, którzy walczę z betonowaniem i oddawaniem najwspanialszych terenów pod takie coś.

 2. Nasze SLD zawsze jest przeciwne wszelkim rozwojowym działaniom dla tego miasta poza rozwojem szuwarów i lasu. Uważam, że powinni zarządzać stepem w głębi kontynentu azjatyckiego.

  • Jurek Opaliński

   A z tego co ja obserwuję to nie wszystkim tylko tym głupim i bardzo szkodliwym dla mieszkańców. Takim jak ty cieżko jest zrozumieć że znaleźli się w końcu ludzie którzy myślą nie o biznesmenach i ich interesach tylko o tym żeby mieszkańcom żyło się dobrze? to duża zasługa pani Agatowskiej. Ona zawsze myśli o mieszkańcach i o prawdziwym rozwoju Świnoujścia i nie boi się tego mówić głośno chociaż tacy jak ty ją opluwają.

   • mieszkaniec Przytoru

    Popieram. O co ta nagonka na Agatowską. Bo śmie ubiegać się o urząd prezydenta? Może być tylko jeden kandydat? Zejdzie już z tej kobiety i przestańcie obracać kota ogonem. Żeby terminal powstał, to muszą zostać zatwierdzone zmiany w planie zagospodarowania. A tego dokonać mogą jedynie radni. Jak dojdzie co do czego to będziemy mieli czarno na białym kto chce zamienić plażę na Warszowie na kontenery a kto jest temu przeciwny.

 3. Żmurek nich się puknie w czoło. Gada głupoty a każdy wie jakie jest jego spojrzenie na sprawę. Jego specjalista do spraw komunikacji, Radny Nowicki załatwia wszystko?????

 4. Nic ten port kontenerowy nie da miastu i mieszkańcom poza zniszczeniem części wyspy przed którą może być perspektywa bardzo ciekawego rozwoju turystycznego… Przypominam że w przypadku portów morskich są one zwolnione z podatku od nieruchomości na rzecz gminy i nie będzie kasy jak z terminala LNG. Argument miejsc pracy dla ok. 200 osób jest też słaby w mieście w którym nie ma bezrobocia a jedynie problem ze znalezieniem pracowników. Kolejna sprawa to pytanie kto będzie chciał korzystać z terminala w Świnoujściu bo jeśli ktoś się łudzi że przejmie ładunki Hamburga to jest śmieszny – może co najwyżej doprowadzić do upadku port kontenerowy w Szczecinie ale o tym pisowscy wizjonerzy milczą bo liczy się propaganda wstawania z kolan…

 5. Jakie referendum? Jaka decyzja rady miasta? Kilka specustaw rządu i Świnoujście nic nie ma do gadania. Prezydent dobrze o tym wie, lecz robi z mieszkańców idi****. Na konferencji jasno powiedział, że on już wie jakie będa inwestycje po wybudowaniu terminala kontenerowego. To znaczy, że już się dogadał. Ogólnie nie trawię SLD, lecz brawo dla nich, że coś w tym kierunku działają

 6. Czy Pan Zmurkiewicz jest poważny w tych swoich apelach? Przecież to oczywiste że nikt nie wydaje milionów na projekty jeśli nie ma pewności że będą zrealizowane. I prezydent dobrze o tym wie bo jest członkiem rady nadzorczej portu. To oszukiwanie mieszkańców żeby było cicho bo inaczej nie wygra wyborów! Nie chce takiego prezydenta. Najpierw trzeba było się zapytać radnych i mieszkańców czy chcą ten port kontenerowe na pół miasta a nie kiedy decyzję polityczne zapadły i prezydent woli być czopkiem PiS niż prezydentem Świnoujścia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.