Strona główna / Lokalne / Wykłady dr. Józefa Plucińskiego na Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Wykłady dr. Józefa Plucińskiego na Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Gościem najbliższych zajęć dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku będzie dr Józef Pluciński. Tym razem dla wszystkich zainteresowanych znany historyk przygotował dwa wykłady. Początek spotkania 17 lutego, o godz. 12.o0 w Sali Teatralnej przy ul. Matejki 11.

Pierwszy wykład to „Skąd przyszliśmy, kim jesteśmy?”. To opowieść o ludziach polskiego Świnoujścia po 1945 roku. Będzie nie tylko o pionierach na Wyspach ale też czasach nieco bardziej współczesnych. Z kolei druga część zajęć poświęcona będzie nazwom świnoujskich ulic i placów – temat ostatnio niestety znowu na topie.

dr Józef Pluciński, urodzony w 1940 roku w Wilejce (obecnie Białoruś). W latach 1940 – 46 wraz z matką i siostrami deportowany na Kazachstan. Szkoła średnia i matura w Kołobrzegu a następnie studia  na Uniwersytecie A. Mickiewicza w Poznaniu, Wydział Filozoficzno – Historyczny. W 1973 roku uzyskał doktorat pod kierunkiem prof. dr Antoniego Czubińskiego.  Po studiach, praca w Wojewódzkim Archiwum Państwowym w Szczecinie, gdzie kierował odbudową i organizacją Oddziału Terenowego Archiwum w Płotach. W latach 1974 – 2004 był organizatorem i dyrektorem Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu. W okresie tym dokonany został remont pomieszczeń dawnego zabytkowego ratusza i zagospodarowanie go dla celów muzealnych. Był inicjatorem umieszczenia tablicy pamiątkowej poświęconej Teodorowi Fontane jak również utworzenia na świnoujskim cmentarzu lapidarium z niemieckimi nagrobkami. Dr J. Pluciński jest autorem wielu książek o historii miasta wydawanych w cyklu „Gawędy o moim mieście”, jak też  publikowanych w lokalnych czasopismach licznych artykułów poświęconych tej tematyce. Był również współautorem książki „ Der Golm und die Tragödie von Swinemünde”  (Kamminke 2011) oraz wydanej z okazji 250 lat Świnoujścia monografii miasta. Ostatnia publikacja to książka „Z dziejów świnoujskiej przeprawy promowej” ( 2017) .  Popularyzator wiedzy o mieście i regionie w licznych audycjach telewizyjnych, wydawnictwach prasowych a także na Internecie. W ostatnich 20 latach aktywnie uczestniczył w żeglarskim szkoleniu młodzieży w Łunowie jako wykładowca i kapitan jachtu na obozach żeglarskich. Odznaczony Krzyżem Sybiraków, Zasłużony Działacz Kultury.

Zobacz również

Pożar lasu na początku maja został zaprószony przez człowieka

Zniszczeniu uległa powierzchnia ok. 2,4 ha przy samej granicy państwa. Dogaszanie zakończyło się po 6 …

3 komentarze

  1. Prof. Dr. Wolf D. Hartmann

    Hallo , guten Tag, ich suche dringend nach einem Kontakt u Dr. Józef Pluciński, können Sie mir helfen?

  2. Byłem widziałem super wykład Gratulacje Panie Doktorze !

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.