Strona główna / Lokalne / Zimowe szkolenie nurków Marynarki Wojennej

Zimowe szkolenie nurków Marynarki Wojennej

Przez pierwsze dwa tygodnie lutego nurkowie – minerzy i nurkowie inżynierii Marynarki Wojennej szkolili się na zimowym zgrupowaniu poligonowym. Nurkując w jeziorze Czos, specjaliści od podwodnych zadań doskonalili swoje umiejętności.

W ramach dwutygodniowego szkolenia w Wojskowym Ośrodku Szkoleniowo – Kondycyjnym w Mrągowie ćwiczono przygotowanie stanowisk nurkowych w warunkach zalodzenia akwenu, nurkowanie pod lodem, umiejętności zachowania orientacji w przestrzeni, czy zdolność radzenia sobie w sytuacjach awaryjnych. Wiele godzin poświęcono na zagadnienia autoratownictwa i wzajemnej asekuracji podczas nurkowań parami. Nurkowie doskonalili zarówno procedury działania i współpracy, jak i umiejętność obsługi i wykorzystania specjalistycznego sprzętu nurkowego, minerskiego oraz narzędzi do wykonywania podwodnych prac inżynieryjnych. Sezon zimowy daje szansę na ćwiczenie prowadzenia działań w warunkach szczególnie utrudnionych, gdy tafla wody skuta jest lodem, a temperatura powietrza spada poniżej zera. Właśnie wtedy nurkowie z jednostek Marynarki Wojennej, podczas corocznych zgrupowań, doskonalą umiejętności praktyczne ugruntowując nabytą wiedzę teoretyczną.

Poza godzinami spędzonymi na nurkowaniu, szeroko wykorzystywano możliwości bazy szkoleniowej WOSzK-u prowadząc zajęcia kondycyjno – wzmacniające ogólną sprawność fizyczną niezbędną w tej specjalności. Szkolenie ukierunkowane było na przygotowanie nurków minerów i nurków inżynierii do wykonywania zadań w trudnych warunkach zimowych, przygotowując do wykonywania typowych zadań przeciwminowych i inżynieryjnych – zgodnie z przeznaczeniem poszczególnych zespołów i sekcji Grup Nurków Minerów i Grup Nurków Inżynierii. W szkoleniu udział wzięło ponad 50 specjalistów z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża oraz 3. Flotylli Okrętów. Zabezpieczenie logistyczne i hiperbaryczne realizowane było w oparciu o Grupy Medycyny Podwodnej z Komendy Portu Wojennego Świnoujście i Gdynia.

Zobacz również

Ruszyły wakacje! Ratownicy pilnują bezpieczeństwa kąpiących się na świnoujskiej plaży

W piątek na maszt przy bazie ratowników ratownicy wciągnęli Błękitną Flagę, międzynarodowe wyróżnienie, które otrzymały …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.