Strona główna / Lokalne / Szczecin i Świnoujście z wyróżnieniami w konkursie Fasada Roku 2017

Szczecin i Świnoujście z wyróżnieniami w konkursie Fasada Roku 2017

5 kategorii i 215 elewacji – Jury Fasada Roku 2017 nie miało łatwego zadania. Obrady trwały wiele godzin, aż w końcu wszystkie karty zostały odkryte. Wśród wyróżnionych w rekordowej pod względem frekwencji – edycji konkursu organizowanego przez firmę Baumit znalazły się m.in. realizacje ze Szczecina i Świnoujścia.

Jury spotkało się 8 lutego 2018 r. we Wrocławiu. W zaszczytnym gremium zasiedli uznani oraz doświadczeni architekci, osoby zawodowo związane z budownictwem, jak również przedstawiciele mediów branżowych. Przewodnictwo nad obradami objął dr inż. arch. Andrzej Poniewierka, występujący z ramienia Dolnośląskiej Okręgowej Izby Architektów. W obliczu rekordowej frekwencji – na liście kandydatów do tytułu znalazło się 215 elewacji – wskazanie najlepszych rozwiązań elewacyjnych 2017 r. wykreowanych przy użyciu kompletnej technologii Baumit nie należało do najłatwiejszych zadań. Ostatecznie ta niełatwa sztuka Jurorom się udała. Biorąc pod lupę takie kryteria jak walory architektoniczne i estetyczne, zastosowane rozwiązania technologiczne, wkomponowanie w otoczenie, a w przypadku obiektów po renowacji także poszanowanie ich historycznej tradycji, eksperci wyłonili zwycięzców i wyróżnionych, wśród których nie zabrakło reprezentantów Pomorza Zachodniego.

W kategorii budynek niemieszkalny nowy wyróżnienie otrzymał Radisson Blu Resort Świnoujście przy al. Baltic Park Molo 2 – dzieło pracowni PPA Płaskowicki Partnerzy Architekci zrealizowane przez firmę Erbud S.A. na rzecz Inwestycja Zdrojowa Invest Sp. z o.o. Kreację nagrodzono za konsekwencję projektową, wyrażającą się dążeniem do zachowania ładu przestrzennego, tudzież znakomitym wpasowaniem się w krajobraz zaokrąglonych willi, a także za wzorcowe oddanie klimatu miejsca – obłe formy nawiązują do kontekstu morskiego.

Natomiast w kategorii budynek historyczny po renowacji, wyróżnienie otrzymała kamienica mieszkalna przy ul. Monte Cassino 10 w Szczecinie. Konkursowe Jury doceniło trafną strukturalnie i kolorystycznie metamorfozę, podkreślając dbałość o trudny w konserwacji detal. Wizję opracowaną przez MEGA s.j. urzeczywistnił Zakład Ogólnobudowlany Mega Marian Radliński Eugeniusz Kaczyński s.j.

„Fasada Roku” od lat skupia na sobie uwagę świata architektury i budownictwa, spotykając się z licznym poparciem środowisk branżowych. Patronat honorowy nad 11-tą edycją konkursu objęły Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP) i Fundacja Twórców Architektury (FTA). Wśród mediów patronujących 10-tej edycji konkursu firmy Baumit znalazły się takie redakcje jak: „Architektura-Murator”, „Murator”, „Renowacje i Zabytki”, „Zawód:Architekt”, a także portale internetowe: archimania.pl, architektura.muratorplus.pl, bryla.pl, infoarchitekta.pl oraz muratorplus.pl.

Zobacz również

Ponownie dwukierunkowy ruch na ul. Duńskiej i Fińskiej w Świnoujściu

Wykonawca budowy tunelu pod Świną zawiadomił o planowanej zmianie tymczasowej organizacji ruchu na ulicy Duńskiej …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.