Połącz się z nami

Lokalne

Nowe promenady – fakty i mity

Opublikowano

w dniu

[dropcap]O[/dropcap]d wielu lat wiadomym było, że tzw. stara promenada będzie przebudowywana. Tak, aby odzyskała swój blask i była ozdobą dzielnicy uzdrowiskowej, jak to ma miejsce w przypadku tzw. nowej promenady. O konieczności modernizacji mówili również mieszkańcy, także w mediach. Wielu narzekało, że krzewy i drzewa, które samoistnie przez lata wyrosły pomiędzy wydmami a promenadą nie dodają uroku, a wręcz przeciwnie – stały się nieformalną publiczną toaletą. Krytykowano, że wyrosłe przez te wszystkie lata samosiejki, odsunęły promenadę od plaży i morza, dodając, iż najlepszym rozwiązaniem jest powrót do poprzedniego stanu – informuje Robert Karelus, rzecznik prezydenta miasta.

Z nostalgią wspominane są czasy sprzed wojny i tuż po niej, kiedy tych roślin nie było, a z promenady był za to bezpośredni widok na morze oraz plażę. Na potwierdzenie tego publikowano w mediach, także społecznościowych, dawne zdjęcia przedstawiające dzielnicę nadmorską, promenadę przed i zaraz po wojnie.

Nikt nie niszczy wydm!
Przeciwnie. Łatwiej będzie je chronić.

Zdajemy sobie sprawę, że obecny widok – związany z obiema promenadami – usuwania starych krzewów i drzew, może wzbudzać kontrowersje. Są to jednak prace niezbędne dla przywrócenia świetności tej części miasta.

Pojawiły się głosy, że można było uniknąć części wycinki. Pozornie mogłoby się tak wydawać. Jednak z powodu ukształtowania terenu okazało się to niemożliwe. Nie można bowiem zasypać drzewa nad poziom jego systemu korzeniowego lub system ten odsłonić. Takie drzewo nie miałoby szans przeżycia. Ostatecznie trzeba byłoby je usunąć i nasadzić nowe, zgodnie z nowym poziomem terenu.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku cisów. Ich stan sanitarny oraz wiek nie dawał większych szans na przeżycie po przesadzeniu w inne miejsce. Należy również dodać, że wśród usuniętych drzew i krzewów, spora ich część posiadała widoczne już poważne zmiany chorobowe.

Mając to wszystko na uwadze, zdecydowaliśmy się na radykalne działania. Uzyskaliśmy na to zgodę Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Marszałka Województwa oraz Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Szczecinie. Ten ostatni w swojej decyzji wskazał, że przedmiotowy obszar to głównie teren przekształcony przez człowieka. W jego ocenie realizacja inwestycji, w tym wycinka drzew i krzewów, przyczyni się do zachowania unikatowego nadmorskiego krajobrazu, a usunięcie drzewostanu  nie zagraża wartościom chronionych wydm (białej i szarej). Wręcz przeciwnie – poprawi ich stan ochrony. 

Co dalej z tym drewnem?

Niektórzy zastanawiają się pewnie, co stanie się z pozyskanym drewnem. Najpierw specjalistyczna firma przeprowadzi jego inwentaryzację i wycenę. Następnie część zostanie sprzedana. Tym zajmie się wydział ochrony środowiska. Sprzedaż będzie odbywała się na podstawie złożonych przez mieszkańców wniosków.

Resztę pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie rozdysponują wśród osób najbardziej potrzebujących, o niskich dochodach w rodzinie.

Usunięte samosiejki zastąpią szlachetne gatunki,
będzie szpaler z cisów

Nie zamierzamy – jak niektórzy próbują wam wmawiać – zabetonować tę część dzielnicy nadmorskiej. Usuniętą zieleń zastąpią nowe nasadzenia. Zamiast wyciętych dziś niektórych cisów, powstanie cały szpaler zieleni z nowo nasadzonych cisów. Posadzone zostaną również oryginalne topiary, czyli tzw. żyjące rzeźby oraz wiele innych, cennych przyrodniczo i krajobrazowo gatunków drzew oraz krzewów, jak: graby, platany  oraz sosny, brzozy, jarząby, kaliny, jaśminowce.  W sumie, w tym rejonie, będzie to 300 drzew i 14 tysięcy krzewów.

Na tzw. starej promenadzie powstaną tężnie, estetyczne świetlne ringi, wiele miejsc do odpoczynku z małą architekturą, w tym także fontanną, zacieniaczami oraz unikatowym zegarem słonecznym.

Termin zakończenie budowy Promenady Zdrowia planowany jest na koniec tego roku. Natomiast zakończenie przebudowy tzw. starej promenady w połowie przyszłego roku. Aktualnie trwają procedury mające wyłonić wykonawcę tych inwestycji. Jednocześnie trzeba było już przygotować teren pod inwestycje, m.in. poprzez wycinkę drzew, którą można wykonać przed okresem lęgowym.

Jesteśmy przekonani, że gdyby miasto nie podjęło się tych inwestycji, radni i prezydent byliby krytykowani, że mimo możliwości finansowych, nic nie robią w sprawie starej promenady, że pozwalają, aby była antyreklamą dzielnicy nadmorskiej, a jako przykład wskazywano by tzw. nową promenadę, której teren przed zagospodarowaniem był właśnie taką antyreklamą.

Relikt minionej epoki,
czy nowoczesny, przyjazny kurort?

Niektóre media próbują nas dzielić na świnoujścian i tych drugich – urzędników. Tak, jakby urzędnicy nie byli mieszkańcami Świnoujścia tylko tymi złymi, którzy robią wszystko przeciwko świnoujścianom i miastu. Nie ulegajmy takiemu podziałowi. Urzędnicy to także mieszkańcy Świnoujścia. Tu żyjemy, tu mamy rodziny, wychowujemy swoje dzieci, wnuki. I tu pracujemy nad rozwojem Świnoujścia, bo to jest miasto nas wszystkich świnoujścian.

Postawiliśmy na rozwój. Czy to źle, że chcemy, aby nasze miasto było prawdziwą nadbałtycką perłą? Aby turyści chętnie do nas przyjeżdżali, nasze dzieci nie wyjeżdżały w poszukiwaniu lepszego życia. Abyśmy byli dumni, że żyjemy w Świnoujściu?

Budowa tzw. nowej promenady, rewitalizacja Parku Zdrojowego i Parku Chopina, budowa nowoczesnej mariny, placów zabaw, obiektów sportowych, które już dziś są przy naszych szkołach, a w planach mamy kolejne. Przebudowy ulic i chodników, budowy ścieżek rowerowych i wiele jeszcze innych inwestycji, które sprawiły, że Świnoujście nie jest dziś skansenem minionej epoki, a z roku na rok staje się miastem nowoczesnym, kurortem, do którego chętnie przyjeżdżają goście i w którym dobrze się mieszka.

Takie Świnoujście chcemy też zostawić naszym dzieciom i kolejnym pokoleniom, które przyjdą po nas.

Jednocześnie staramy się robić wszystko, aby w jak największym stopniu chronić istniejącą zieleń w naszym mieście, cenne okazy zabezpieczamy przed niszczeniem. Przykładem są chociażby buki wzdłuż ulicy Uzdrowiskowej, które zostały zabezpieczone przed niszczeniem przez bobry. Dokonywane wycinki dotyczą tych drzew, które kolidują z infrastrukturą publiczną, ale nawet wówczas staramy się chronić cenne okazy, nawet poprzez zmianę architektury obiektu (np. omijając dane drzew na przebiegu chodnika).

Trzeba też pamiętać, że drzewa starzeją się i chorują, a będąc w złym stanie stwarzają zagrożenia. Z tego też powodu, czasami konieczna jest ich wycinka.

Wszyscy chwalili

Pierwsze kroki w celu zmiany wyglądu tej części miasta podjęto już w 1995 roku ogłaszając konkurs na koncepcje urbanistyczno – architektoniczną zagospodarowania dzielnicy nadmorskiej. Kolejne kilkanaście lat trwały prace nad Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego tej części miasta. Ostatecznie 7 maja 2010 roku plan ten został przyjęty uchwałą Rady Miasta Świnoujście

Za tym planem głosowało wówczas 17 radnych, nikt nie był przeciwny, tylko jedna osoba wstrzymała się od głosu, a w dyskusji przed głosowaniem radni nie poruszali tematu ewentualnej konieczności usunięcia drzew i krzewów, a nawet były sugestie, co do przedłużenia planowanych promenad. Nie pytali wówczas o wycinkę drzew, choć doskonale wiedzieli o jaki teren chodzi i że jest to obszar zadrzewiony.

Budowa nowej i przebudowa starej promenady były również konsultowane z radnymi w kwietniu 2016 roku na etapie projektowania obu inwestycji. Radni owszem pytali wówczas, ale jedynie o szczegółowe rozwiązania techniczne inwestycji, a nie o wycinkę drzew.

Należy więc przypuszczać, że rozwój miasta był akceptowany przez radnych. Za oczywiste też uznali, że nowej infrastruktury nie da się realizować bez wycinki drzew.

Wśród radnych, którzy w maju 2010 roku głosowali „za” przyjęciem planu zagospodarowania przestrzennego, a tym samym budową promenady zdrowia i przebudową tzw. starej promenady, są także ci sami, którzy dziś tak bronią usuwanych pod te inwestycje drzew i krzewów.

Jeden z nich był w tym czasie naczelnikiem wydziału zajmującego się miejską zielenią, jej ochroną, decyzjami związanymi z wycinkami pod inwestycje miejskie, prywatne czy związane z budową terminala LNG.

Czy dziś są przeciwni tylko dlatego, że zbliżają się wybory samorządowe?

Podobnie, jak w przypadku realizacji innych inwestycji, staraliśmy się pozyskać na ten cel środki zewnętrzne. Udało się. Na przebudowę starej promenady i budowę Promenady Zdrowia pozyskaliśmy łącznie prawie 11 mln złotych. Nie tylko chcemy, ale także musimy te inwestycje zrealizować, ponieważ inaczej środki te przepadną, a inwestycje te są niezbędne dla dalszego rozwoju naszego miasta.

[author title=”Robert Karelus” image=”https://www.swinoujskie.info/wp-content/uploads/2018/03/art-karelus-100.png”]Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Świnoujście[/author]

Czytaj dalej
8 komentarzy

8 Comments

 1. KIZIU temu

  5 marca 2018 na 09:38

  Prada jest taka ,że gdyby nie wybory i walka pseudoekologów z rady miasta o 3 tysiące złotych diety na kolejne 5 lat nie byłoby sprawy

 2. ANTYBETON temu

  3 marca 2018 na 13:55

  PRZY SŁODKIM CENTRUM BYŁA TOALETA, BYLE JAKA ALE BYŁA. WYBUDOWALIŚCIE HOTEL ZA TOALETĄ I DZIWNYM TRAFEM KIBELEK ZOSTAŁ ZRÓWNANY Z ZIEMIĄ BO JUŻ WIDOCZEK Z OKIENKA NIE BYŁ INTERESUJĄCY. WIĘC NIE MÓWCIE MI TERAZ ŻE Z WYDM LUDZIE ZROBILI KIBEL BO TO TYLKO WASZA WINA.

 3. Dreszcz temu

  3 marca 2018 na 08:20

  To są przybłędy i imigranci ekonomiczni.

 4. jan temu

  3 marca 2018 na 07:47

  Bardzo rozsądny i wyważony komentarz opisujący rzeczywistość naszego miasta. Pytam się dlaczego nie opublikował go Ryfczyński na swoim portalu tak jak zrobili to pozostali. Odpowidż jest prosta nie pasuje do tych kłamliwych tekstów tam publikowanych. Panie Prezydencie jesteśmy z Panem proszę się nie przejmować i robić swoje.

  • mieszkaniec temu

   4 marca 2018 na 19:14

   Przestań , bo zwymiotuję !

   • Anonim temu

    5 marca 2018 na 14:11

    Sprawdź historyczne zdjęcia dzielnicy nadmorskiej, nigdy nie było tego tatałajstwa tam – otwarta przestrzeń – jakieś pojedyncze drzewa i krzewy.

 5. gpk temu

  2 marca 2018 na 18:16

  WYDMY ZOSTAŁY ZNISZCZONE PRZEZ URZĄD MORSKI PRZEZ KRETYŃSKĄ AKCJĘ ZALESIANIA I ZAKRZACZANIA WYDM W CELU ICH WZMOCNIENIA. KRETYNIZM SPOWODOWAŁ ZNISZCZENIE EKOSYSTEMU WYDM ( PATRZ NRD!!! ) . LĄDU I TAK PRZYBYWA A WYDMY SZLAG TRAFIŁ !

 6. mieszkaniec temu

  2 marca 2018 na 16:05

  „Wielu narzekało, że krzewy i drzewa, które samoistnie przez lata wyrosły pomiędzy wydmami a promenadą nie dodają uroku, a wręcz przeciwnie – stały się nieformalną publiczną toaletą.” wystarczyło zaniechać wszelkich działań mających na celu utrzymanie porządku w drzewostanie i jest świetny „powód” , można rżnąć ! a krzaki stały się publiczną toaletą dlatego, że rządzący miastem nie potrafili postawić odpowiedniej ilości kibli dla milionów turystów , a teraz obwinia się krzaki i samosiejki , że na nie sikano, błazenada i śmiech na sali

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Lokalne

Noc Sów 2023 w Wolińskim Parku Narodowym

Opublikowano

w dniu

Noc Sów pachnie już wiosną i budzącym się życiem, a wieczorny spacer skrajem lasu może okazać się bardziej pasjonujący niż myślimy.

To bardzo aktywny czas dla większości naszych sów. Są w trakcie okresu godowego – i pohukują tak że włos jeży się na głowie – albo pióra oczywiście. Sowom z podniecenia – innym mieszkańcom lasów z przerażenia…

Woliński Park Narodowy wspólnie z Europejskim Funduszem Rozwoju Wsi Polskiej – Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie, zapraszają wszystkich sympatyków ornitologii do wzięcia udziału w Nocy Sów 2023.

 

Koordynatorem Ogólnopolskim Akcji jest Stowarzyszenie Ptaki Polskie. Wydarzenie odbędzie się w dniach 24 i 25 lutego 2023 r. wg harmonogramu przedstawionego na plakacie. W programie m. in. prelekcja o biologii i zwyczajach sów, wystawy, quizy przyrodnicze o sowach, nasłuchiwania sów w terenie – w wybranych punktach terenowych parku.

Wszystkich uczestników zapraszamy do udziału w Akcji, włączenia się w aktywne rozpoznawanie głosów sów i wymianę doświadczeń przy grillu. Na wydarzenie obowiązują zapisy.

Czytaj dalej

Lokalne

Piłka koszykowa chłopców w ramach liceliady 2022/2023

Opublikowano

w dniu

W środę 8 lutego w hali sportowej Uznam Arena przy  ulicy Grodzkiej 5 odbyły się  Mistrzostwa Miasta Świnoujście w Piłce Koszykowej  Chłopców  w ramach Licealiady.

Organizatorem turnieju był  Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” w Świnoujściu. Do rozgrywek przystąpiło sześć zespołów ze świnoujskich szkół średnich:   LO MIESZKO, CEZiT, ZSM, CKZiU, LOGOS, WZDZ. Turniej rozegrano systemem „ pucharowym”, z podziałem na dwie grupy. Zwycięzcy grup rozegrali mecz o miejsce pierwsze w turnieju, a zespoły z miejsca drugiego, mecz o miejsce trzecie. Spotkania dostarczały wielu ciekawych akcji, można było podziwiać umiejętności koszykarskie, duże  zaangażowanie i grę do ostatniej minuty.

Po bardzo wyrównanej rywalizacji:

I  miejsce  –  Centrum Edukacji Zawodowej i Turystki w Świnoujściu
II miejsce  –  Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Mieszka I w Świnoujściu
III miejsce – Wojewódzki Zakład Doskonalenia Zawodowego w Świnoujściu
IV miejsce  –  Zespół Szkół Morskich im. inż. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Świnoujściu
V miejsce  –  Zachodniopomorskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Świnoujściu
VI miejsce  –  I Liceum Społeczne Fundacji LOGOS ul. Grunwaldzka 47 w Świnoujściu

Pierwszy zespół reprezentować będzie nasze miasto w Mistrzostwach Województwa. Na zakończenie turnieju każda drużyna otrzymała okolicznościowe puchary ufundowane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz”.

Foto: OSiR Wyspiarz 

Czytaj dalej

Lokalne

Świnoujscy uczniowie znają już zasady bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych

Opublikowano

w dniu

W okresie zimowym funkcjonariusze Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu prowadzą działania na rzecz bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych na terenie powiatu Świnoujście.

W obiektach oświatowych prowadzone są prelekcje o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Poruszane są tematy bezpieczeństwa jak i udzielania pierwszej pomocy.

Ponadto Koment Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu sprawuje nadzór nad przestrzeganiem przepisów przeciwpożarowych oraz opiniuje obiekty, w których organizowany jest wypoczynek dzieci i młodzieży na terenie powiatu Świnoujście.

 

Zdjęcia: KM PSP w Świnoujściu

Czytaj dalej

Lokalne

Do końca sezonu grzewczego trwać będą kontrole dronem

Opublikowano

w dniu

Świnoujscy strażnicy miejscy wraz z policją do końca sezonu grzewczego kontynuować będą kontrole dronem wyposażonym w system obserwacji i analizy powietrza „SOWA”. W kilka sekund urządzenie może skontrolować skład chemiczny dymu unoszącego się z kominów. Tam, gdzie wykaże szkodliwe pyły, interwencja może skończyć się wystawieniem mandatu.

– W sezonie zimowym częściej docierają do nas skargi mieszkańców na jakość spalanego opału i związane z tym uciążliwości – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Wydobywające się z kominów kłęby dymu mogą stanowić sygnał, że właściciel posesji zanieczyszcza środowisko. Dzięki dronowi, w krótkim czasie możemy sprawdzić skład dymu u źródła, tuż nad kominem. Urządzenie jest bardzo dokładne. – Wystarczy, że dron znajdzie się w pobliżu komina i już po kilku sekundach jesteśmy w stanie stwierdzić czy zawartość pyłów przekracza dopuszczalne normy. Interwencja odbywa się natychmiast. Za palenie w piecach niedozwolonymi materiałami grozi mandat do 500 złotych.

„SOWA” to mobilne laboratorium, które umożliwia wykonanie odczytów bezpośrednio przy źródle zanieczyszczenia. Stacja pomiarowa mierzy poziom stężenia w powietrzu szkodliwych substancji, m.in. pyłów PM1, PM10 i PM2,5 a także formaldehydu HCHO czy chlorowodoru. Stacja pobiera próbki za pomocą pomiarowych sond. Dron może również obszarowo monitorować jakość powietrza, co pozwala na wytypowanie rejonów szczególnie dotkniętych zanieczyszczeniami. Specjalistyczny dron obsługiwany jest przez przeszkolonych funkcjonariuszy policji, przy wsparciu Straży Miejskiej. Sprzęt użyczony został Komendzie Miejskiej Policji w Świnoujściu, więc badanie czystości powietrza nie jest jego jedynym zadaniem.

Czytaj dalej

Lokalne

Przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Zobacz zdjęcia!

Opublikowano

w dniu

W czwartek, 9 lutego, w Porcie Wojennym w Świnoujściu miało miejsce uroczyste przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Kontradmirał Włodzimierz Kułagin po blisko dwóch latach dowodzenia świnoujską flotyllą zdał obowiązki, a dowodzenie 8FOW objął komandor Piotr Sikora.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej kontradmirał Włodzimierz Kułagin został wyznaczony na stanowisko Szefa Zarządu Uzbrojenia Inspektoratu Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Nowym dowódcą 8 Flotylli Obrony Wybrzeża został komandor Piotr Sikora.

Uroczystość przekazania obowiązków rozpoczęła się od parady burtowej. Oficerowie zdający i obejmujący obowiązki, w towarzystwie zaproszonych gości, przyjęli z pokładu motorówki hydrograficznej MH-1 paradę burtową okrętów stacjonujących w Porcie Wojennym Świnoujście. Złożono również wiązankę kwiatów pod pomnikiem „Tym, którzy przywrócili Pomorze macierzy”. Na uroczystej zbiórce pododdziałów flotylli, meldunek o zdaniu i przyjęciu obowiązków przyjął Inspektor Marynarki Wojennej wiceadmirał Jarosław Ziemiański. 

„W trakcie mojej kadencji na stanowisku dowódcy 8FOW przyszło nam wspólnie realizować wiele poważnych zadań. Jednym z nich był wkład Flotylli w zapewnienie bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej w województwie Zachodniopomorskim. Mam tu przede wszystkim na myśli gazoport oraz rurociąg Baltic-Pipe, instalacje kluczowe dla bezpieczeństwa i funkcjonowania kraju. Cieszę się, że Flotylla ma siły i środki do realizacji tych zadań.” – wspomniał w swoim przemówieniu ustępujący ze stanowiska kontradmirał Włodzimierz Kułagin oraz podziękował wszystkim, z którymi przyszło mu służyć: „Panie i Panowie oficerowie, podoficerowie, marynarze i pracownicy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, dziękuję za wspólną służbę. Życzę wszystkim satysfakcji z dalszej służby oraz wielu sukcesów. (…) Panie Komandorze Sikora życzę powodzenia na stanowisku dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża i dowódczego szczęścia. Przekazuję Panu Flotyllę w gotowości do realizacji każdych zadań z profesjonalną i wyszkoloną załogą.”

„Jestem przekonany, że wspólnie będziemy dalej szli właściwym kursem. Czasem to morze będzie spokojne, a czasem wzburzone, ale przecież nic tak dobrze nie kształtuje charakterów i buduje profesjonalizmu jak te wzburzone wody.”  – powiedział w swoim przemówieniu dowódca 8FOW komandor Piotr Sikora zwracając się do nowych podwładnych.

Na zakończenie wyraził uznanie za czas dowodzenia flotyllą przez kontradmirała Kułgina: „Chciałbym podziękować mojemu poprzednikowi – Panu kontradmirałowi Włodzimierzowi Kułaginowi. To w duże mierze jego zasługa, że Flotylla jest dzisiaj w tak doskonałej formie i z takimi perspektywami. Panie Admirale, życzę powodzenia i satysfakcji na nowym stanowisku służbowym.”

***

Komandor Piotr Sikora 

urodził się w 1969 roku w Paczkowie, w województwie opolskim. Jest absolwentem Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, podyplomowych studiów w zakresie zarządzania i dowodzenia siłami morskimi w AMW oraz podyplomowych studiów polityki obronnej w amerykańskiej Naval War College w Newport. Ukończył także szereg kursów specjalistycznych w kraju i za granicą m.in. w belgijsko-holenderskiej Szkole Wojny Minowej w Ostendzie (Belgia) oraz łotewskiej Akademii Obrony Narodowej w Rydze (Łotwa).

Po ukończeniu Akademii Marynarki Wojennej w 1994 roku rozpoczął zawodową służbę wojskową w 13 Dywizjonie Trałowców, ówcześnie 9 Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu. Od tego czasu przez kolejne lata jego kariera była ściśle związana z prowadzeniem działań z zakresu walki minowej, ze szczególnym uwzględnieniem działań przeciwminowych. W czasie służby w dywizjonie przeszedł wszystkie szczeble kariery okrętowej od stanowiska dowódcy działu okrętowego, po dowódcę grupy okrętów. Dowodził trałowcami ORP Śniardwy i ORP Mamry, a także niszczycielem min ORP Czajka. Pełnił także obowiązki dowódcy ORP Flaming w trakcie wydzielenia okrętu do udziału w zespole okrętów przeciwminowych NATO. Był również szefem sztabu – zastępcą dowódcy dywizjonu. Zwieńczeniem służby w 13 Dywizjonie Trałowców było objęcie dowodzenia jednostką w latach 2014 – 2018. 

Zajmował także szereg stanowisk w sztabach m.in. dywizjonu, Flotylli, Dowództwa Marynarki Wojennej, czy też Inspektoratu MW Dowództwa Generalnego RSZ. 

Komandor Piotr Sikora jako dowódca niszczycieli min dwukrotnie brał udział w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO Europy Północnej (MCMFORNORTH, obecnie SNMCMG1). W 2005 roku Piotr Sikora, wówczas komandor podporucznik, został skierowany do sztabu natowskiego zespołu, który pracował na estońskim okręcie dowodzenia ENS Admiral Pitka. Zdobyte w ten sposób doświadczenie wykorzystał w roku 2013, gdy przejął dowodzenie  i przez cały rok z pokładu okrętu ORP Kontradmirał X. Czernicki kierował działaniami Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG1). Był drugim w historii oficerem polskiej MW, któremu powierzono dowodzenie elitą sojuszniczych sił przeciwminowych. Za wyjątkowe zdolności dowódcze, został w 2015 r. wyróżniony „wojskowym Oskarem” – nagrodą „Buzdygana” przyznawaną przez miesięcznik „Polska Zbrojna”.

W latach 2013 – 2023 był mocno zaangażowany w program budowy nowoczesnych niszczycieli min dla Marynarki Wojennej RP. W budowie okrętów projektu 258 typu Kormoran II miał ogromy udział od etapu projektowania, aż po pomyślnie zakończony proces wdrożenia ich do służby.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej z dniem 1 lutego 2023 r. został wyznaczony na stanowisko Dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

 

Czytaj dalej

Lokalne

Nie parkuj na chodniku. Nie blokuj przejścia pieszym

Opublikowano

w dniu

Dostępność miejsc postojowych jest problemem ogólnopolskim. Samochodów wciąż przybywa, więc świnoujskim kierowcom ten problem nie jest obcy. Mimo ograniczonego ruchu turystycznego, funkcjonariusze straży miejskiej otrzymują zgłoszenia odnośnie nieprawidłowego parkowania pojazdów niemal każdego dnia.

– Straż Miejska istnieje po to, by współpracować ze społecznością lokalną – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Rozumiemy problem z ograniczoną liczbą miejsc postojowych. Dlatego staramy się podchodzić do problemu zdroworozsądkowo i często pobłażamy kierowcom, którzy nieznacznie złamali przepisy. Jednak należy pamiętać, że pozostawienie pojazdu w sposób stwarzający zagrożenie dla pieszych, spotka się ze stanowczą reakcją funkcjonariuszy. 

Parkowanie w odległości mniejszej niż 10 m od przejścia dla pieszych, zwłaszcza w pobliżu szkól i przedszkoli, zastawianie chodnika w sposób uniemożliwiający przejście rodzicowi z małym dzieckiem czy osobie niepełnosprawnej zakończy się mandatem karnym. Należy pamiętać, iż chodnik jest częścią drogi przeznaczoną dla ruchu pieszych. Zatrzymanie i postój pojazdu na chodniku jest dopuszczony tylko przy spełnieniu warunków wynikających z art. 47 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.

Tekst: Straż Miejska / BIK UM Świnoujście

Czytaj dalej

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama „sofa"
Reklama
Reklama
Reklama treetops

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524