piątek , 7 października 2022
Strona główna / Lokalne / Pociski rakietowe M-13 t. Katiusza podjęte przez nurków z 12. Dywizjonu Trałowców

Pociski rakietowe M-13 t. Katiusza podjęte przez nurków z 12. Dywizjonu Trałowców

Od 26 marca, nurkowie Grupy Nurków Minerów z 12. Dywizjonu Trałowców ze Świnoujścia biorą udział w operacji podjęcia znaczącej ilości przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych znalezionych w rzece Bóbr.

W okolicy miejscowości Kraszowice, gmina Bolesławiec, woj. Dolnośląskie w korycie rzeki Bóbr wędkarze natknęli się na przedmioty niebezpieczne przypominające pociski rakietowe. Po rozpoznaniu przez patrol rozminowania z 23. Pułku Artylerii w Bolesławcu, w związku z faktem, iż przedmioty znajdowały się w toni wodnej sprawa została przekazana do 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Do zgłoszenia wysłani zostali nurkowie GNM z 12. Dywizjonu Trałowców.

Po przeprowadzeniu rekonesansu zlokalizowano, oznaczono i przygotowano do operacji wydobycia kilkanaście pocisków rakietowych kalibru 132 mm typu M-13 popularnie zwanych „Katiusza”, oraz silniki do rakiet produkcji radzieckiej pochodzące z okresu II wojny światowej. Przedmioty znajdowały się na głębokości od 1 do 3 metrów.

Dzisiaj, w środę, 28 marca przedmioty wydobyto. Łącznie było to 17 szt. pocisków rakietowych oraz 7 szt. silników do rakiet. Przedmioty przekazano patrolowi rozminowania z Bolesławca. Wkrótce zostaną zdetonowane na jednym z poligonów lądowych. Nurkowie dodatkowo przeszukali koryto rzeki w górę i w dół od miejsca znaleziska. Grupą Nurków Minerów podczas akcji dowodził starszy bosman Michał Jodłoski z 12.DTR.

Zobacz również

Od dziś zmiany organizacji ruchu związane z budową ronda

Wykonawca budowy drogi ekspresowej S3 zawiadomił, że od dnia 6 października wprowadzi czasowe zmiany organizacji …

2 komentarze

  1. Katiusza kalibru 132 mm? A to nowość, bo normalnie miały zawsze 122 mm.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.