Strona główna / Lokalne / Ostre stanowisko magistratu w sprawie konferencji prasowej Klubu Radnych SLD

Ostre stanowisko magistratu w sprawie konferencji prasowej Klubu Radnych SLD

Wtorkowa konferencja prasowa radnych SLD zorganizowana na wydmach, pozbawiona była jakichkolwiek emocji, obfitowała za to w pomówienia i populistyczne hasła – uważa Robert Karelus, rzecznik prasowy Prezydenta Świnoujścia.

Wszystko toczyło się wokół nadmiernej wycinki drzew i inwestycji, które powstaną w ramach projektu „Kurort nadmorski Świnoujście- nowa wizja przestrzeni publicznej”.

Uczestnicy konferencji stwierdzają, że na całej długości planowanej promenady został wycięty pas zieleni o 10 metrów szerszy niż powinien. Zmierzył to miarką – nieobecny zresztą na konferencji –  Pan  radny Stanisław Bartkowiak.

Nie jest to prawdą. Przed stwierdzeniem, czy miała miejsce nielegalna wycinka, Miasto zleciło wykonanie geodezyjnego odtworzenia granicy inwestycji. Na tej podstawie wiemy, że pas, na którym dokonane zostały nielegalne wycięcia, stanowi szerokość od 0,5  do 5 metrów. Łącznie daje to obszar około 200 metrów kwadratowych. Na tym obszarze wycięto 53 sztuki drzew, które nie były objęte wydanymi decyzjami.

Przypomnijmy, że to Miasto, na podstawie uzyskanych informacji, zgłosiło na Policję możliwość popełnienia przestępstwa; i Miasto w związku z powyższym będzie domagało się od wykonawcy zarówno odszkodowania jak i wykonania nasadzeń rekompensujących poczynione szkody.

Pan radny Krzysztof Szpytko wiele uwagi w swej wypowiedzi poświęcił usuniętym cisom w rejonie przedłużenia ul. Prusa.

Cisy tam rosnące nie były objęty ochroną gatunkową. Wojewódzki Konserwator Zabytków wydając zgodę na ich usunięcie stwierdził: „(…) usunięcie drzew i krzewów ma na celu poprawienie stanu zachowania oraz warunków użytkowania obszaru przestrzeni publicznej dzielnicy Nadmorskiej Świnoujścia i nie wiąże się ze zmianami wartości zabytkowej historycznego układu urbanistycznego oraz zieleni.” 

Skoro radny Krzysztof Szpytko uważa, że te cisy były tak cenne, to dlaczego, będąc Naczelnikiem wydziału odpowiedzialnego za zieleń w latach 2003 do 2013, nie zadbał o to, by były one chronione. Przedkładając pod obrady RM Świnoujście Uchwałę w Sprawie Ustanowienia Pomników Przyrody nie uwzględnił tych  cisów – inne cisy w tejże uchwale się znalazły. Czyżby teraz cisy z przedłużenia ul. Prusa nagle stały się cenniejsze od innych drzew, bo mogą być argumentem w kampanii wyborczej? Wyraźnie radny Krzysztof Szpytko innym okiem patrzy na te same drzewa w zależności od tego, jaką pełni funkcję.

Czy można było tę inwestycję wykonać inaczej? – pytali uczestnicy konferencji.

Nawet jeśli można było wykonać, to czy radni SLD interesowali się tą inwestycją wystarczająco mocno, kiedy była ona na etapie planowania i projektowania?

W dniu 16 czerwca 2016 roku odbyła się publiczna prezentacja koncepcji architektonicznej zadania „Kurort nadmorski Świnoujście – nowa wizja przestrzeni publicznej”. Prezentację prowadziło biuro projektowe PP STUDIO Patryk Pniewski. Byli na nią zaproszeni wszyscy radni, a uczestniczyli Joanna Agatowska, Ryszard Teterycz, Stanisław Bartkowiak, Andrzej Mrozek i Kamil Janta-Lipiński. O drzewa ani walory przyrodnicze na tym spotkaniu nie pytał nikt z radnych.

Nieprawdziwym jest przytaczany przez Panią radną Joannę Agatowską argument, że nie miała wystarczającej wiedzy na ten temat. Jako radna, była zastępca prezydenta wie doskonale, że ma dostęp do uzyskania informacji na temat każdego działania samorządu. Wiedzę na temat tej inwestycji otrzymała m.in. podczas wymienianej wyżej prezentacji. Ona akurat w spotkaniu uczestniczyła, ba … zabierała nawet głos w dyskusji proponując zwiększenie liczby placów zabaw.

Nikt wówczas nie poruszył tematu kolizji opracowania z rosnącymi w tym rejonie cisami. A przecież wtedy był odpowiedni moment na wprowadzanie korekt i sugerowanie innych rozwiązań. Toteż określanie przygotowanej i zaakceptowanej przez radnych inwestycji „rzezią drzew” ma aktualnie jedynie na celu wywołanie negatywnych emocji.

Równie populistyczne jest stwierdzenie Pani  radnej Joanny Agatowskiej, że Promenada Zdrowia będzie służyła przede wszystkim turystom.

Skąd taka opinia? Owszem nowa promenada zapewne wpłynie pozytywnie na estetykę, dostępność i wykorzystanie tego obszaru Świnoujścia. Podniesie to walory turystyczne Dzielnicy Nadmorskiej, ale przecież w tej samej mierze, jak przyjezdnym będzie służyć świnoujścianom. To tutaj będą mogli wieczorem biegać czy spacerować. Tutaj nasza młodzież będzie mogła jeździć na rowerze, rolkach czy wrotkach. Tutaj wreszcie świnoujskie rodziny z dziećmi będą mogły przyjść i odpocząć. Nikt inny, jak mieszkańcy Świnoujścia będą mogli podziwiać zmieniającą się w ciągu roku roślinność, którą będzie obsadzona Promenada Zdrowia.

Równie zaskakujące – zwłaszcza w ustach radnych – wydaje się zdziwienie dotyczące wzrostu kosztów inwestycji.  W grudniu 2017 r. Rada Miasta uchwaliła budżet Miasta Świnoujście oraz WPF (wieloletnia prognoza finansowa), w których wartość przebudowy promenady historycznej, promenady zdrowia oraz przejść pomiędzy promenadami (bez przejść na przedłużeniu ulic Energetyków, Ujejskiego i Orkana) oraz wejścia na plażę na przedłużeniu ul. Trentowskiego oszacowano na w kwotę 35.865.000 zł.

W budżecie zawarte są ponadto koszty już poniesione na wykonanie m.in. dokumentacji projektowych oraz wycinki drzew a także planowane koszty związane z nadzorem nad budową (usługi Inżyniera Kontraktu). Po aktualizacji wartości przedsięwzięcia przed przetargiem kwota robót budowlanych wzrosła do 41.004.070,0 zł.

Zmiana ta wynikała z szybkiego wzrostu cen w budownictwie. Ostatecznie w wyniku przetargu wykonawca złożył ofertę na kwotę 44.507.747,0 zł. Podsumowując, w wyniku wzrostu cen w budownictwie wystąpił wzrost wartości robót budowlanych o 24% w stosunku do budżetu przyjętego w grudniu 2017 r. oraz o 8,5% w stosunku do szacunków wykonanych przed przetargiem na wybór wykonawcy. Po analizie oferty komisja przetargowa zarekomendowała wybór wykonawcy z proponowaną przez niego kwotą oferty, gdyż w jej opinii nie można spodziewać się w obecnej sytuacji na rynku budowlanym w kraju uzyskanie korzystniejszej oferty. Komisja miała na uwadze również fakt terminów realizacji przedsięwzięcia zgodnie z wymogami umowy o dofinansowanie ze środków unijnych, których udział w inwestycji wynosi 10,7 mln zł. Z podobnymi problemami spotykają się tez inne miasta realizujące swoje inwestycje.

W czasie konferencji prasowej wielokrotnie padło znamienne dla każdego lokalnego polityka słowo: WYBORY !

To bardzo dobrze, ponieważ uzmysłowiło wielu mieszkańcom Miasta: o co tak naprawdę w tym medialnym ataku chodzi. Myślę, że gdyby w tym miejscu została wybudowana promenada ze szczerego złota, za przysłowiowa złotówkę, to radni aktualnej opozycji natychmiast zwołaliby konferencję prasową poświęconą małej  rysie znalezionej na jednym z jej elementów.

Przed nami faktycznie okres kampanii wyborczej. Jak widać nie będzie ona oparta o konstruktywne programy lecz o tak zwany „czarny PR”. I właśnie dlatego warto zastanowić się: jaki model kierowania samorządem chcielibyśmy widzieć w przyszłej kadencji: partyjny, populistyczny, koniunkturalny, zależny od komentarzy i hejtów pojawiających się w niektórych mediach –ludzi – którzy tak naprawdę nie mają pojęcia o ekonomii, prawach rządzących rynkiem czy ten skierowany na wszechstronny rozwój Miasta oparty już o faktyczne dokonania, doceniane nie tylko przez mieszkańców i gości, ale także niezależne zewnętrzne rankingi.

Jeden z ogólnopolskich dzienników przedstawił badania opinii społecznej, według których to nie prezydenci, burmistrzowie, wójtowie lecz właśnie polscy radni są grupą o najniższym zaufaniu społecznym. Dlaczego i czy wszyscy?   Odpowiedz pozostawiam mieszkańcom Miasta.

Robert Karelus

Rzecznik Prezydenta Miasta Świnoujście

Zobacz również

Sztafetowe biegi przełajowe z udziałem szkolnych sportowców

Dnia 28 września 2022 r., Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” zorganizował sztafetowe biegi przełajowe w …

14 komentarzy

 1. 1-wsze kłamstwo p. Roberta: Wycięty pas zieleni – drzew i krzewów ma szerokość, prawie na całej długości 30m do 32 m. Kto nie wierzy niech osobiście sprawdzi. Zgodnie z planem przestrzennym i planem realizacyjnym wycięty pas zieleni miał mieć 20m.

  2-gie kłamstwo p. Roberta: Na spotkaniach o których pisze byli radni, którzy podnosili sprawę wycinki drzew w pasie nowej promenady. Pamiętamy, łatwo to sprawdzić na nagraniach a jak nie to są
  świadkowie.

  3. Już raz p. Robert kręcił kuperkiem, kiedy okazało się, że jednak wycięto więcej drzew i krzewów. A w pierwszym wystąpieniu na ten temat zaklinał się , że wszystko jest ok. I teraz też wyjdzie na d……

 2. Wszystkim obrońcom „samosiejek” na wydmach polecam już teraz zakup łańcuchów i przykucie się do drzew na wysokości planowanego wjazdu do tunelu po stronie wyspy Uznam, bo tam dopiero będzie wycinka drzew. To dopiero będzie dla was tragedia. Nie dość, że wytną drzewa, a nie jakieś krzaki, to jeszcze ruch samochodów będzie dużo większy. Proponuję też oprotestowanie budowy tunelu zanim będzie za późno. Radni sld pewnie pomogą napisać petycję lub interpelację, bo na sianiu „fermentu” znają się najlepiej, za to gorzej z ciężką i fachową pracą. Tylko czy na oprotestowaniu budowy tunelu można coś ugrać? Chyba nie. No to radni z sld nie pomogą.

  • Niech się pan Karalus najpierw wytłumaczy z pisania nieprawdy o kosztach budowy tych promenad i wprowadzania mieszkańców w błąd zamiast zajmować się polityką. Strach przed utratą stołka pcha go do pisania jakiś egzaltowatych teksów.

 3. Tylko tak dalej państwo radni z SLD.Sprawy trzeba nazywać po imieniu a z wycinkami które mają prowadzić do budowy kolejnych hoteli i innego badziewia walczyć do końca.Co do 47 mln na promenadę to słów mi brak

 4. Urząd będzie sie bronic nogami i rękoma. Na szczescie wasz koniec nadchodzi wielkimi krokami!!!

 5. Panie Robercie bardzo dobra odpowiedz na „przedstawienie” zorganizowane przez radnych z sld. Tak trzymać. Głupotę trzeba tępić, bo jak się pozwoli jej rozwinąć i wypłynąć na szersze wody, to skutki widać obecnie w skali całego kraju.

 6. Oho, Knebelsowi puściły nerwy… Chyba czuje, że jego koniec w urzędzie jest bliski. Za te bezczelne uwagi na temat radnych powinien wylecieć dyscyplinarnie.

 7. konferencja zabolała? najwidoczniej tak. Niezle wam Agatowska naciska na nogę

 8. Bzdury Roberciku piszesz i tyle.Mam nadzieję że tegoroczne wybory zweryfikują wasz układ bo widać że przylgnęliście do korytka.

 9. Dość Zmura. Dość Karelysa. Czas na zmianę

  • Dość anonimów.Oni sie przynajmniej nie kryją z nazwiskami

   • Waran Stanowczy

    A ja Waran Stanowczy a nie żaden anonimowy tam hejter publicznie oświadczam, że naprawdę zmęczyłem się Januszem Żmurkiewiczem na stanowisku prezydenckim (prywatnie nic nie mam do człowieka, ale pewne decyzje mi nie odpowiadają) i czas na kogoś nowego, bardziej czułego na problemy społeczne. A tego ze zdjęcia bym nawet zostawił, bo ten rzecznik czy inny to nie robi żadnej różnicy.

 10. Wiadomo,że chodzi o wybory,chociaż fakt Panie Robercie,że można było o tej wycince,że rusza i dlaczego lepiej powiadomić ludzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.