Połącz się z nami

Lokalne

Ostre stanowisko magistratu w sprawie konferencji prasowej Klubu Radnych SLD

Opublikowano

w dniu

Wtorkowa konferencja prasowa radnych SLD zorganizowana na wydmach, pozbawiona była jakichkolwiek emocji, obfitowała za to w pomówienia i populistyczne hasła – uważa Robert Karelus, rzecznik prasowy Prezydenta Świnoujścia.

Wszystko toczyło się wokół nadmiernej wycinki drzew i inwestycji, które powstaną w ramach projektu „Kurort nadmorski Świnoujście- nowa wizja przestrzeni publicznej”.

Uczestnicy konferencji stwierdzają, że na całej długości planowanej promenady został wycięty pas zieleni o 10 metrów szerszy niż powinien. Zmierzył to miarką – nieobecny zresztą na konferencji –  Pan  radny Stanisław Bartkowiak.

Nie jest to prawdą. Przed stwierdzeniem, czy miała miejsce nielegalna wycinka, Miasto zleciło wykonanie geodezyjnego odtworzenia granicy inwestycji. Na tej podstawie wiemy, że pas, na którym dokonane zostały nielegalne wycięcia, stanowi szerokość od 0,5  do 5 metrów. Łącznie daje to obszar około 200 metrów kwadratowych. Na tym obszarze wycięto 53 sztuki drzew, które nie były objęte wydanymi decyzjami.

Przypomnijmy, że to Miasto, na podstawie uzyskanych informacji, zgłosiło na Policję możliwość popełnienia przestępstwa; i Miasto w związku z powyższym będzie domagało się od wykonawcy zarówno odszkodowania jak i wykonania nasadzeń rekompensujących poczynione szkody.

Pan radny Krzysztof Szpytko wiele uwagi w swej wypowiedzi poświęcił usuniętym cisom w rejonie przedłużenia ul. Prusa.

Cisy tam rosnące nie były objęty ochroną gatunkową. Wojewódzki Konserwator Zabytków wydając zgodę na ich usunięcie stwierdził: „(…) usunięcie drzew i krzewów ma na celu poprawienie stanu zachowania oraz warunków użytkowania obszaru przestrzeni publicznej dzielnicy Nadmorskiej Świnoujścia i nie wiąże się ze zmianami wartości zabytkowej historycznego układu urbanistycznego oraz zieleni.” 

Skoro radny Krzysztof Szpytko uważa, że te cisy były tak cenne, to dlaczego, będąc Naczelnikiem wydziału odpowiedzialnego za zieleń w latach 2003 do 2013, nie zadbał o to, by były one chronione. Przedkładając pod obrady RM Świnoujście Uchwałę w Sprawie Ustanowienia Pomników Przyrody nie uwzględnił tych  cisów – inne cisy w tejże uchwale się znalazły. Czyżby teraz cisy z przedłużenia ul. Prusa nagle stały się cenniejsze od innych drzew, bo mogą być argumentem w kampanii wyborczej? Wyraźnie radny Krzysztof Szpytko innym okiem patrzy na te same drzewa w zależności od tego, jaką pełni funkcję.

Czy można było tę inwestycję wykonać inaczej? – pytali uczestnicy konferencji.

Nawet jeśli można było wykonać, to czy radni SLD interesowali się tą inwestycją wystarczająco mocno, kiedy była ona na etapie planowania i projektowania?

W dniu 16 czerwca 2016 roku odbyła się publiczna prezentacja koncepcji architektonicznej zadania „Kurort nadmorski Świnoujście – nowa wizja przestrzeni publicznej”. Prezentację prowadziło biuro projektowe PP STUDIO Patryk Pniewski. Byli na nią zaproszeni wszyscy radni, a uczestniczyli Joanna Agatowska, Ryszard Teterycz, Stanisław Bartkowiak, Andrzej Mrozek i Kamil Janta-Lipiński. O drzewa ani walory przyrodnicze na tym spotkaniu nie pytał nikt z radnych.

Nieprawdziwym jest przytaczany przez Panią radną Joannę Agatowską argument, że nie miała wystarczającej wiedzy na ten temat. Jako radna, była zastępca prezydenta wie doskonale, że ma dostęp do uzyskania informacji na temat każdego działania samorządu. Wiedzę na temat tej inwestycji otrzymała m.in. podczas wymienianej wyżej prezentacji. Ona akurat w spotkaniu uczestniczyła, ba … zabierała nawet głos w dyskusji proponując zwiększenie liczby placów zabaw.

Nikt wówczas nie poruszył tematu kolizji opracowania z rosnącymi w tym rejonie cisami. A przecież wtedy był odpowiedni moment na wprowadzanie korekt i sugerowanie innych rozwiązań. Toteż określanie przygotowanej i zaakceptowanej przez radnych inwestycji „rzezią drzew” ma aktualnie jedynie na celu wywołanie negatywnych emocji.

Równie populistyczne jest stwierdzenie Pani  radnej Joanny Agatowskiej, że Promenada Zdrowia będzie służyła przede wszystkim turystom.

Skąd taka opinia? Owszem nowa promenada zapewne wpłynie pozytywnie na estetykę, dostępność i wykorzystanie tego obszaru Świnoujścia. Podniesie to walory turystyczne Dzielnicy Nadmorskiej, ale przecież w tej samej mierze, jak przyjezdnym będzie służyć świnoujścianom. To tutaj będą mogli wieczorem biegać czy spacerować. Tutaj nasza młodzież będzie mogła jeździć na rowerze, rolkach czy wrotkach. Tutaj wreszcie świnoujskie rodziny z dziećmi będą mogły przyjść i odpocząć. Nikt inny, jak mieszkańcy Świnoujścia będą mogli podziwiać zmieniającą się w ciągu roku roślinność, którą będzie obsadzona Promenada Zdrowia.

Równie zaskakujące – zwłaszcza w ustach radnych – wydaje się zdziwienie dotyczące wzrostu kosztów inwestycji.  W grudniu 2017 r. Rada Miasta uchwaliła budżet Miasta Świnoujście oraz WPF (wieloletnia prognoza finansowa), w których wartość przebudowy promenady historycznej, promenady zdrowia oraz przejść pomiędzy promenadami (bez przejść na przedłużeniu ulic Energetyków, Ujejskiego i Orkana) oraz wejścia na plażę na przedłużeniu ul. Trentowskiego oszacowano na w kwotę 35.865.000 zł.

W budżecie zawarte są ponadto koszty już poniesione na wykonanie m.in. dokumentacji projektowych oraz wycinki drzew a także planowane koszty związane z nadzorem nad budową (usługi Inżyniera Kontraktu). Po aktualizacji wartości przedsięwzięcia przed przetargiem kwota robót budowlanych wzrosła do 41.004.070,0 zł.

Zmiana ta wynikała z szybkiego wzrostu cen w budownictwie. Ostatecznie w wyniku przetargu wykonawca złożył ofertę na kwotę 44.507.747,0 zł. Podsumowując, w wyniku wzrostu cen w budownictwie wystąpił wzrost wartości robót budowlanych o 24% w stosunku do budżetu przyjętego w grudniu 2017 r. oraz o 8,5% w stosunku do szacunków wykonanych przed przetargiem na wybór wykonawcy. Po analizie oferty komisja przetargowa zarekomendowała wybór wykonawcy z proponowaną przez niego kwotą oferty, gdyż w jej opinii nie można spodziewać się w obecnej sytuacji na rynku budowlanym w kraju uzyskanie korzystniejszej oferty. Komisja miała na uwadze również fakt terminów realizacji przedsięwzięcia zgodnie z wymogami umowy o dofinansowanie ze środków unijnych, których udział w inwestycji wynosi 10,7 mln zł. Z podobnymi problemami spotykają się tez inne miasta realizujące swoje inwestycje.

W czasie konferencji prasowej wielokrotnie padło znamienne dla każdego lokalnego polityka słowo: WYBORY !

To bardzo dobrze, ponieważ uzmysłowiło wielu mieszkańcom Miasta: o co tak naprawdę w tym medialnym ataku chodzi. Myślę, że gdyby w tym miejscu została wybudowana promenada ze szczerego złota, za przysłowiowa złotówkę, to radni aktualnej opozycji natychmiast zwołaliby konferencję prasową poświęconą małej  rysie znalezionej na jednym z jej elementów.

Przed nami faktycznie okres kampanii wyborczej. Jak widać nie będzie ona oparta o konstruktywne programy lecz o tak zwany „czarny PR”. I właśnie dlatego warto zastanowić się: jaki model kierowania samorządem chcielibyśmy widzieć w przyszłej kadencji: partyjny, populistyczny, koniunkturalny, zależny od komentarzy i hejtów pojawiających się w niektórych mediach –ludzi – którzy tak naprawdę nie mają pojęcia o ekonomii, prawach rządzących rynkiem czy ten skierowany na wszechstronny rozwój Miasta oparty już o faktyczne dokonania, doceniane nie tylko przez mieszkańców i gości, ale także niezależne zewnętrzne rankingi.

Jeden z ogólnopolskich dzienników przedstawił badania opinii społecznej, według których to nie prezydenci, burmistrzowie, wójtowie lecz właśnie polscy radni są grupą o najniższym zaufaniu społecznym. Dlaczego i czy wszyscy?   Odpowiedz pozostawiam mieszkańcom Miasta.

Robert Karelus

Rzecznik Prezydenta Miasta Świnoujście

Czytaj dalej
14 komentarzy

14 Comments

 1. Wigiliusz temu

  31 marca 2018 na 10:17

  1-wsze kłamstwo p. Roberta: Wycięty pas zieleni – drzew i krzewów ma szerokość, prawie na całej długości 30m do 32 m. Kto nie wierzy niech osobiście sprawdzi. Zgodnie z planem przestrzennym i planem realizacyjnym wycięty pas zieleni miał mieć 20m.

  2-gie kłamstwo p. Roberta: Na spotkaniach o których pisze byli radni, którzy podnosili sprawę wycinki drzew w pasie nowej promenady. Pamiętamy, łatwo to sprawdzić na nagraniach a jak nie to są
  świadkowie.

  3. Już raz p. Robert kręcił kuperkiem, kiedy okazało się, że jednak wycięto więcej drzew i krzewów. A w pierwszym wystąpieniu na ten temat zaklinał się , że wszystko jest ok. I teraz też wyjdzie na d……

 2. git temu

  30 marca 2018 na 18:14

  Wszystkim obrońcom „samosiejek” na wydmach polecam już teraz zakup łańcuchów i przykucie się do drzew na wysokości planowanego wjazdu do tunelu po stronie wyspy Uznam, bo tam dopiero będzie wycinka drzew. To dopiero będzie dla was tragedia. Nie dość, że wytną drzewa, a nie jakieś krzaki, to jeszcze ruch samochodów będzie dużo większy. Proponuję też oprotestowanie budowy tunelu zanim będzie za późno. Radni sld pewnie pomogą napisać petycję lub interpelację, bo na sianiu „fermentu” znają się najlepiej, za to gorzej z ciężką i fachową pracą. Tylko czy na oprotestowaniu budowy tunelu można coś ugrać? Chyba nie. No to radni z sld nie pomogą.

  • Ewa temu

   31 marca 2018 na 09:47

   Niech się pan Karalus najpierw wytłumaczy z pisania nieprawdy o kosztach budowy tych promenad i wprowadzania mieszkańców w błąd zamiast zajmować się polityką. Strach przed utratą stołka pcha go do pisania jakiś egzaltowatych teksów.

 3. Kaczor temu

  30 marca 2018 na 12:34

  Tylko tak dalej państwo radni z SLD.Sprawy trzeba nazywać po imieniu a z wycinkami które mają prowadzić do budowy kolejnych hoteli i innego badziewia walczyć do końca.Co do 47 mln na promenadę to słów mi brak

 4. Ala temu

  30 marca 2018 na 10:48

  Urząd będzie sie bronic nogami i rękoma. Na szczescie wasz koniec nadchodzi wielkimi krokami!!!

 5. git temu

  30 marca 2018 na 07:42

  Panie Robercie bardzo dobra odpowiedz na „przedstawienie” zorganizowane przez radnych z sld. Tak trzymać. Głupotę trzeba tępić, bo jak się pozwoli jej rozwinąć i wypłynąć na szersze wody, to skutki widać obecnie w skali całego kraju.

  • Ala temu

   30 marca 2018 na 10:49

   Oo chyba magiatrat w pracy ma nakaz komentowania? WASZ KONIEC NADCHODZI 🙂 zostalo kilka miesiecy

 6. manik temu

  29 marca 2018 na 20:28

  Oho, Knebelsowi puściły nerwy… Chyba czuje, że jego koniec w urzędzie jest bliski. Za te bezczelne uwagi na temat radnych powinien wylecieć dyscyplinarnie.

 7. mieszkaniec temu

  29 marca 2018 na 17:35

  konferencja zabolała? najwidoczniej tak. Niezle wam Agatowska naciska na nogę

 8. Wtuszak temu

  29 marca 2018 na 14:51

  Bzdury Roberciku piszesz i tyle.Mam nadzieję że tegoroczne wybory zweryfikują wasz układ bo widać że przylgnęliście do korytka.

 9. Anonim temu

  29 marca 2018 na 11:57

  Dość Zmura. Dość Karelysa. Czas na zmianę

  • jaro temu

   29 marca 2018 na 12:21

   Dość anonimów.Oni sie przynajmniej nie kryją z nazwiskami

   • Waran Stanowczy temu

    29 marca 2018 na 16:59

    A ja Waran Stanowczy a nie żaden anonimowy tam hejter publicznie oświadczam, że naprawdę zmęczyłem się Januszem Żmurkiewiczem na stanowisku prezydenckim (prywatnie nic nie mam do człowieka, ale pewne decyzje mi nie odpowiadają) i czas na kogoś nowego, bardziej czułego na problemy społeczne. A tego ze zdjęcia bym nawet zostawił, bo ten rzecznik czy inny to nie robi żadnej różnicy.

 10. jaro temu

  29 marca 2018 na 11:56

  Wiadomo,że chodzi o wybory,chociaż fakt Panie Robercie,że można było o tej wycince,że rusza i dlaczego lepiej powiadomić ludzi.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Lokalne

Noc Sów 2023 w Wolińskim Parku Narodowym

Opublikowano

w dniu

Noc Sów pachnie już wiosną i budzącym się życiem, a wieczorny spacer skrajem lasu może okazać się bardziej pasjonujący niż myślimy.

To bardzo aktywny czas dla większości naszych sów. Są w trakcie okresu godowego – i pohukują tak że włos jeży się na głowie – albo pióra oczywiście. Sowom z podniecenia – innym mieszkańcom lasów z przerażenia…

Woliński Park Narodowy wspólnie z Europejskim Funduszem Rozwoju Wsi Polskiej – Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie, zapraszają wszystkich sympatyków ornitologii do wzięcia udziału w Nocy Sów 2023.

 

Koordynatorem Ogólnopolskim Akcji jest Stowarzyszenie Ptaki Polskie. Wydarzenie odbędzie się w dniach 24 i 25 lutego 2023 r. wg harmonogramu przedstawionego na plakacie. W programie m. in. prelekcja o biologii i zwyczajach sów, wystawy, quizy przyrodnicze o sowach, nasłuchiwania sów w terenie – w wybranych punktach terenowych parku.

Wszystkich uczestników zapraszamy do udziału w Akcji, włączenia się w aktywne rozpoznawanie głosów sów i wymianę doświadczeń przy grillu. Na wydarzenie obowiązują zapisy.

Czytaj dalej

Lokalne

Piłka koszykowa chłopców w ramach liceliady 2022/2023

Opublikowano

w dniu

W środę 8 lutego w hali sportowej Uznam Arena przy  ulicy Grodzkiej 5 odbyły się  Mistrzostwa Miasta Świnoujście w Piłce Koszykowej  Chłopców  w ramach Licealiady.

Organizatorem turnieju był  Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” w Świnoujściu. Do rozgrywek przystąpiło sześć zespołów ze świnoujskich szkół średnich:   LO MIESZKO, CEZiT, ZSM, CKZiU, LOGOS, WZDZ. Turniej rozegrano systemem „ pucharowym”, z podziałem na dwie grupy. Zwycięzcy grup rozegrali mecz o miejsce pierwsze w turnieju, a zespoły z miejsca drugiego, mecz o miejsce trzecie. Spotkania dostarczały wielu ciekawych akcji, można było podziwiać umiejętności koszykarskie, duże  zaangażowanie i grę do ostatniej minuty.

Po bardzo wyrównanej rywalizacji:

I  miejsce  –  Centrum Edukacji Zawodowej i Turystki w Świnoujściu
II miejsce  –  Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Mieszka I w Świnoujściu
III miejsce – Wojewódzki Zakład Doskonalenia Zawodowego w Świnoujściu
IV miejsce  –  Zespół Szkół Morskich im. inż. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Świnoujściu
V miejsce  –  Zachodniopomorskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Świnoujściu
VI miejsce  –  I Liceum Społeczne Fundacji LOGOS ul. Grunwaldzka 47 w Świnoujściu

Pierwszy zespół reprezentować będzie nasze miasto w Mistrzostwach Województwa. Na zakończenie turnieju każda drużyna otrzymała okolicznościowe puchary ufundowane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz”.

Foto: OSiR Wyspiarz 

Czytaj dalej

Lokalne

Świnoujscy uczniowie znają już zasady bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych

Opublikowano

w dniu

W okresie zimowym funkcjonariusze Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu prowadzą działania na rzecz bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych na terenie powiatu Świnoujście.

W obiektach oświatowych prowadzone są prelekcje o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Poruszane są tematy bezpieczeństwa jak i udzielania pierwszej pomocy.

Ponadto Koment Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu sprawuje nadzór nad przestrzeganiem przepisów przeciwpożarowych oraz opiniuje obiekty, w których organizowany jest wypoczynek dzieci i młodzieży na terenie powiatu Świnoujście.

 

Zdjęcia: KM PSP w Świnoujściu

Czytaj dalej

Lokalne

Do końca sezonu grzewczego trwać będą kontrole dronem

Opublikowano

w dniu

Świnoujscy strażnicy miejscy wraz z policją do końca sezonu grzewczego kontynuować będą kontrole dronem wyposażonym w system obserwacji i analizy powietrza „SOWA”. W kilka sekund urządzenie może skontrolować skład chemiczny dymu unoszącego się z kominów. Tam, gdzie wykaże szkodliwe pyły, interwencja może skończyć się wystawieniem mandatu.

– W sezonie zimowym częściej docierają do nas skargi mieszkańców na jakość spalanego opału i związane z tym uciążliwości – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Wydobywające się z kominów kłęby dymu mogą stanowić sygnał, że właściciel posesji zanieczyszcza środowisko. Dzięki dronowi, w krótkim czasie możemy sprawdzić skład dymu u źródła, tuż nad kominem. Urządzenie jest bardzo dokładne. – Wystarczy, że dron znajdzie się w pobliżu komina i już po kilku sekundach jesteśmy w stanie stwierdzić czy zawartość pyłów przekracza dopuszczalne normy. Interwencja odbywa się natychmiast. Za palenie w piecach niedozwolonymi materiałami grozi mandat do 500 złotych.

„SOWA” to mobilne laboratorium, które umożliwia wykonanie odczytów bezpośrednio przy źródle zanieczyszczenia. Stacja pomiarowa mierzy poziom stężenia w powietrzu szkodliwych substancji, m.in. pyłów PM1, PM10 i PM2,5 a także formaldehydu HCHO czy chlorowodoru. Stacja pobiera próbki za pomocą pomiarowych sond. Dron może również obszarowo monitorować jakość powietrza, co pozwala na wytypowanie rejonów szczególnie dotkniętych zanieczyszczeniami. Specjalistyczny dron obsługiwany jest przez przeszkolonych funkcjonariuszy policji, przy wsparciu Straży Miejskiej. Sprzęt użyczony został Komendzie Miejskiej Policji w Świnoujściu, więc badanie czystości powietrza nie jest jego jedynym zadaniem.

Czytaj dalej

Lokalne

Przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Zobacz zdjęcia!

Opublikowano

w dniu

W czwartek, 9 lutego, w Porcie Wojennym w Świnoujściu miało miejsce uroczyste przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Kontradmirał Włodzimierz Kułagin po blisko dwóch latach dowodzenia świnoujską flotyllą zdał obowiązki, a dowodzenie 8FOW objął komandor Piotr Sikora.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej kontradmirał Włodzimierz Kułagin został wyznaczony na stanowisko Szefa Zarządu Uzbrojenia Inspektoratu Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Nowym dowódcą 8 Flotylli Obrony Wybrzeża został komandor Piotr Sikora.

Uroczystość przekazania obowiązków rozpoczęła się od parady burtowej. Oficerowie zdający i obejmujący obowiązki, w towarzystwie zaproszonych gości, przyjęli z pokładu motorówki hydrograficznej MH-1 paradę burtową okrętów stacjonujących w Porcie Wojennym Świnoujście. Złożono również wiązankę kwiatów pod pomnikiem „Tym, którzy przywrócili Pomorze macierzy”. Na uroczystej zbiórce pododdziałów flotylli, meldunek o zdaniu i przyjęciu obowiązków przyjął Inspektor Marynarki Wojennej wiceadmirał Jarosław Ziemiański. 

„W trakcie mojej kadencji na stanowisku dowódcy 8FOW przyszło nam wspólnie realizować wiele poważnych zadań. Jednym z nich był wkład Flotylli w zapewnienie bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej w województwie Zachodniopomorskim. Mam tu przede wszystkim na myśli gazoport oraz rurociąg Baltic-Pipe, instalacje kluczowe dla bezpieczeństwa i funkcjonowania kraju. Cieszę się, że Flotylla ma siły i środki do realizacji tych zadań.” – wspomniał w swoim przemówieniu ustępujący ze stanowiska kontradmirał Włodzimierz Kułagin oraz podziękował wszystkim, z którymi przyszło mu służyć: „Panie i Panowie oficerowie, podoficerowie, marynarze i pracownicy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, dziękuję za wspólną służbę. Życzę wszystkim satysfakcji z dalszej służby oraz wielu sukcesów. (…) Panie Komandorze Sikora życzę powodzenia na stanowisku dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża i dowódczego szczęścia. Przekazuję Panu Flotyllę w gotowości do realizacji każdych zadań z profesjonalną i wyszkoloną załogą.”

„Jestem przekonany, że wspólnie będziemy dalej szli właściwym kursem. Czasem to morze będzie spokojne, a czasem wzburzone, ale przecież nic tak dobrze nie kształtuje charakterów i buduje profesjonalizmu jak te wzburzone wody.”  – powiedział w swoim przemówieniu dowódca 8FOW komandor Piotr Sikora zwracając się do nowych podwładnych.

Na zakończenie wyraził uznanie za czas dowodzenia flotyllą przez kontradmirała Kułgina: „Chciałbym podziękować mojemu poprzednikowi – Panu kontradmirałowi Włodzimierzowi Kułaginowi. To w duże mierze jego zasługa, że Flotylla jest dzisiaj w tak doskonałej formie i z takimi perspektywami. Panie Admirale, życzę powodzenia i satysfakcji na nowym stanowisku służbowym.”

***

Komandor Piotr Sikora 

urodził się w 1969 roku w Paczkowie, w województwie opolskim. Jest absolwentem Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, podyplomowych studiów w zakresie zarządzania i dowodzenia siłami morskimi w AMW oraz podyplomowych studiów polityki obronnej w amerykańskiej Naval War College w Newport. Ukończył także szereg kursów specjalistycznych w kraju i za granicą m.in. w belgijsko-holenderskiej Szkole Wojny Minowej w Ostendzie (Belgia) oraz łotewskiej Akademii Obrony Narodowej w Rydze (Łotwa).

Po ukończeniu Akademii Marynarki Wojennej w 1994 roku rozpoczął zawodową służbę wojskową w 13 Dywizjonie Trałowców, ówcześnie 9 Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu. Od tego czasu przez kolejne lata jego kariera była ściśle związana z prowadzeniem działań z zakresu walki minowej, ze szczególnym uwzględnieniem działań przeciwminowych. W czasie służby w dywizjonie przeszedł wszystkie szczeble kariery okrętowej od stanowiska dowódcy działu okrętowego, po dowódcę grupy okrętów. Dowodził trałowcami ORP Śniardwy i ORP Mamry, a także niszczycielem min ORP Czajka. Pełnił także obowiązki dowódcy ORP Flaming w trakcie wydzielenia okrętu do udziału w zespole okrętów przeciwminowych NATO. Był również szefem sztabu – zastępcą dowódcy dywizjonu. Zwieńczeniem służby w 13 Dywizjonie Trałowców było objęcie dowodzenia jednostką w latach 2014 – 2018. 

Zajmował także szereg stanowisk w sztabach m.in. dywizjonu, Flotylli, Dowództwa Marynarki Wojennej, czy też Inspektoratu MW Dowództwa Generalnego RSZ. 

Komandor Piotr Sikora jako dowódca niszczycieli min dwukrotnie brał udział w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO Europy Północnej (MCMFORNORTH, obecnie SNMCMG1). W 2005 roku Piotr Sikora, wówczas komandor podporucznik, został skierowany do sztabu natowskiego zespołu, który pracował na estońskim okręcie dowodzenia ENS Admiral Pitka. Zdobyte w ten sposób doświadczenie wykorzystał w roku 2013, gdy przejął dowodzenie  i przez cały rok z pokładu okrętu ORP Kontradmirał X. Czernicki kierował działaniami Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG1). Był drugim w historii oficerem polskiej MW, któremu powierzono dowodzenie elitą sojuszniczych sił przeciwminowych. Za wyjątkowe zdolności dowódcze, został w 2015 r. wyróżniony „wojskowym Oskarem” – nagrodą „Buzdygana” przyznawaną przez miesięcznik „Polska Zbrojna”.

W latach 2013 – 2023 był mocno zaangażowany w program budowy nowoczesnych niszczycieli min dla Marynarki Wojennej RP. W budowie okrętów projektu 258 typu Kormoran II miał ogromy udział od etapu projektowania, aż po pomyślnie zakończony proces wdrożenia ich do służby.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej z dniem 1 lutego 2023 r. został wyznaczony na stanowisko Dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

 

Czytaj dalej

Lokalne

Nie parkuj na chodniku. Nie blokuj przejścia pieszym

Opublikowano

w dniu

Dostępność miejsc postojowych jest problemem ogólnopolskim. Samochodów wciąż przybywa, więc świnoujskim kierowcom ten problem nie jest obcy. Mimo ograniczonego ruchu turystycznego, funkcjonariusze straży miejskiej otrzymują zgłoszenia odnośnie nieprawidłowego parkowania pojazdów niemal każdego dnia.

– Straż Miejska istnieje po to, by współpracować ze społecznością lokalną – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Rozumiemy problem z ograniczoną liczbą miejsc postojowych. Dlatego staramy się podchodzić do problemu zdroworozsądkowo i często pobłażamy kierowcom, którzy nieznacznie złamali przepisy. Jednak należy pamiętać, że pozostawienie pojazdu w sposób stwarzający zagrożenie dla pieszych, spotka się ze stanowczą reakcją funkcjonariuszy. 

Parkowanie w odległości mniejszej niż 10 m od przejścia dla pieszych, zwłaszcza w pobliżu szkól i przedszkoli, zastawianie chodnika w sposób uniemożliwiający przejście rodzicowi z małym dzieckiem czy osobie niepełnosprawnej zakończy się mandatem karnym. Należy pamiętać, iż chodnik jest częścią drogi przeznaczoną dla ruchu pieszych. Zatrzymanie i postój pojazdu na chodniku jest dopuszczony tylko przy spełnieniu warunków wynikających z art. 47 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.

Tekst: Straż Miejska / BIK UM Świnoujście

Czytaj dalej

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama „sofa"
Reklama
Reklama
Reklama treetops

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524