Strona główna / Lokalne / Tu wkrótce będą uczyć się studenci. Miasto czeka na podpisanie umowy [PRIMA APRILIS]

Tu wkrótce będą uczyć się studenci. Miasto czeka na podpisanie umowy [PRIMA APRILIS]

Nowoczesne technologie, lekcje programowania dla najmłodszych, zajęcia językowe do poziomu B2 dla uczących się mieszkańców miasta, a dodatkowo inkubator przedsiębiorczości i kampus akademicki z prawdziwego zdarzenia. 

Miasto zakupiło budynek położony przy ulicy Wyspiańskiego. Ruina przez wiele lat straszyła mieszkańców. Wreszcie znaleziono dla niego zastosowanie – powstanie kameralny uniwersytet. Według założeń, mają w nim znaleźć edukację Polacy, Niemcy i studenci Skandynawii. Dzięki wspólnemu projektowi, udało się pozyskać pieniądze z Unii Europejskiej. Szacuje się, że modernizacja starych koszar i wyposażenie mogą pochłonąć nawet 180 mln złotych, lecz 52 proc. pokryje Unia Europejska.

– Dzięki powstaniu uniwersytetu, część wykładowców będzie prowadziła zajęcia w naszych szkołach średnich, a także podstawowych. To wszystko będzie na wyciągnięcie ręki dzięki porozumieniu jakie za kilka dni podpisze samorząd z Europejskim Uniwersytetem Viadrina z Frankfurtu, który w naszym mieście otworzy Collegium Europae.

Podobna placówka funkcjonuje w Słubicach, a dla  uniwersytetu priorytetem są kontakty z Polską.  Warto dodać, że we Frankfurcie miesza blisko 60 tys. mieszkańców. Obecnie na uczelni są trzy wydziały, a w Collegium w Słubicach studiuje około 1000 studentów, między innymi na kierunkach humanistycznych, z dużym naciskiem na problematykę polsko-niemiecką.

– To tzw. dobry początek. Z doświadczeń innych samorządów wiemy, że po pojawianiu się w Świnoujściu takiej placówki jest szansa na kolejne kierunki , z innych szkół. – mówi zastępca prezydenta odpowiedzialny za edukację. – Samorząd w oparciu o Colegium zamierza sfinansować także bezpłatne kursy językowe i dodatkowe lekcje i wykorzystanie wykładowców Collegium między innymi w naszym liceum – dodaje.

Bazą nowego Collegium w Świnoujściu ma być budynek „Koszar Sztuki”- zlokalizowany tuż przy urzędzie miasta. Dominującym kierunkiem ma być przedsiębiorczość w Polsce i w Niemczech. Mimo wielu problemów do rozwiązania, jak np. lokalizacja kampusu studenckiego już dziś może śmiało założyć, że tego typu uczelnia w naszym mieście to szansa na to, aby miasto odmłodniało,  a nasza młodzież miała możliwość zdobycia dobrego wykształcenia na miejscu!

 

Zobacz również

Rodzina i przyjaciele zbierają pieniądze na sprowadzenie ciała do Polski

Umarł dobry człowiek, kochający mąż i ojciec. Pochodził z małej miejscowości, był ojcem trójki dzieci, …

2 komentarze

  1. Genialny pomysł. Wyższa uczelnia np. uniwersytet ożywiłby nasze miasto

  2. Ale ściema haha, ciekawe jak się nazywa zastępca prezydenta odpowiedzialny za edukację

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.