Strona główna / Lokalne / Tu wkrótce będą uczyć się studenci. Miasto czeka na podpisanie umowy [PRIMA APRILIS]

Tu wkrótce będą uczyć się studenci. Miasto czeka na podpisanie umowy [PRIMA APRILIS]

Nowoczesne technologie, lekcje programowania dla najmłodszych, zajęcia językowe do poziomu B2 dla uczących się mieszkańców miasta, a dodatkowo inkubator przedsiębiorczości i kampus akademicki z prawdziwego zdarzenia. 

Miasto zakupiło budynek położony przy ulicy Wyspiańskiego. Ruina przez wiele lat straszyła mieszkańców. Wreszcie znaleziono dla niego zastosowanie – powstanie kameralny uniwersytet. Według założeń, mają w nim znaleźć edukację Polacy, Niemcy i studenci Skandynawii. Dzięki wspólnemu projektowi, udało się pozyskać pieniądze z Unii Europejskiej. Szacuje się, że modernizacja starych koszar i wyposażenie mogą pochłonąć nawet 180 mln złotych, lecz 52 proc. pokryje Unia Europejska.

– Dzięki powstaniu uniwersytetu, część wykładowców będzie prowadziła zajęcia w naszych szkołach średnich, a także podstawowych. To wszystko będzie na wyciągnięcie ręki dzięki porozumieniu jakie za kilka dni podpisze samorząd z Europejskim Uniwersytetem Viadrina z Frankfurtu, który w naszym mieście otworzy Collegium Europae.

Podobna placówka funkcjonuje w Słubicach, a dla  uniwersytetu priorytetem są kontakty z Polską.  Warto dodać, że we Frankfurcie miesza blisko 60 tys. mieszkańców. Obecnie na uczelni są trzy wydziały, a w Collegium w Słubicach studiuje około 1000 studentów, między innymi na kierunkach humanistycznych, z dużym naciskiem na problematykę polsko-niemiecką.

– To tzw. dobry początek. Z doświadczeń innych samorządów wiemy, że po pojawianiu się w Świnoujściu takiej placówki jest szansa na kolejne kierunki , z innych szkół. – mówi zastępca prezydenta odpowiedzialny za edukację. – Samorząd w oparciu o Colegium zamierza sfinansować także bezpłatne kursy językowe i dodatkowe lekcje i wykorzystanie wykładowców Collegium między innymi w naszym liceum – dodaje.

Bazą nowego Collegium w Świnoujściu ma być budynek “Koszar Sztuki”- zlokalizowany tuż przy urzędzie miasta. Dominującym kierunkiem ma być przedsiębiorczość w Polsce i w Niemczech. Mimo wielu problemów do rozwiązania, jak np. lokalizacja kampusu studenckiego już dziś może śmiało założyć, że tego typu uczelnia w naszym mieście to szansa na to, aby miasto odmłodniało,  a nasza młodzież miała możliwość zdobycia dobrego wykształcenia na miejscu!

 

Zobacz również

Rybacka lina wkręciła się w śrubę promu

Do około godziny 12.00 przeprawę promową Warszów (promy Bielik) będzie obsługiwały dwa, a nie trzy …

2 komentarze

  1. Genialny pomysł. Wyższa uczelnia np. uniwersytet ożywiłby nasze miasto

  2. Ale ściema haha, ciekawe jak się nazywa zastępca prezydenta odpowiedzialny za edukację

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.