Strona główna / Kultura / 10. Uznamskie Dni Literatury z wybitnymi gośćmi z Polski

10. Uznamskie Dni Literatury z wybitnymi gośćmi z Polski

Uznamskie Dni Literatury odbędą się w dniach od 11 do 14 kwietnia, a przyświecać im będzie motto „Odważ się, aby być szczęśliwym!“. Nie tylko położenie jednego z najbardziej słonecznych i ciepłych miejsc nad Morzem Bałtyckim, na wyspie Uznam zapewnia idealne warunki do podjęcia tego tematu, lecz także historia wyspy dwóch krajów.

Na wyspie Uznam mieszkają w zgodzie Polacy i Niemcy. Właśnie tutaj warto ponownie zadać pytanie dotyczące szczęścia, tak mówi dyrektor Thomas Hummel:

„Polska i Niemcy stoją przed wielkimi wyzwaniami – od kryzysu uchodźców do przyśpieszonych procesów globalizacji i nacjonalizmu. Nasze wybitne pisarki i nasi wybitni pisarze przekażą nam kompas, abyśmy mogli znaleźć oriętację w tych burzliwych czasach. Właśnie tutaj, na wyspie dwóch krajów, na wyspie Uznam, gdzie zjednoczona Europa jest tak blisko, chcemy poszukać szczęścia.“

Oczekujemy laureatki literackiej Nagrody Nobla z Białorusi, Swetlany Alexandrownej Alexijewitsch, byłego przewodniczącego Bundestagu, dr Norberta Lammerta, amerykańskiej pisarki Donny Leon, pochodzącego z Bułgarii lauretata Uznamskiej Nagrody Literackiej 2018 i autora bestsellerów Ilija Trojanowa, polskiego publicysty Adama Krzemińskiego, pisarki Thea Dorn jak i kontratenora i breakdancera Jakuba Józefa Orlińskiego.

Głównym punktem programu jest polsko-niemiecki wieczór autorski z filozofką Thea Dorn. Autorka nagrodzonych powieści i książek popularnonaukowych (między innymi za „Niemiecką duszę“) porusza temat ojczyzny w swojej najnowszej książce pt. „Niemiec, nie tępy. Mały podręcznik dla oświeconych patriotów“. W trakcie tłumaczonego na język polski wieczóru autorskiego pisarka porozmawia z byłym Ministrem Finansów kraju związkowego Saksonia-Anhalt, Karl-Heinz Paqué i z polskim publicystą, Adamem Krzemińskim o sprawach kontrowersyjnych – od pojęcia „ojczyzny“, kultury wiodącej do pojęcia „narodu“. Moderatorem rozmów będzie publicysta dr mult. Manfred Osten, który zajmie się zagadnieniem odnoszącym się do pojęcia „szczęście ojczyzny” w Niemiczech i w Polsce. Znany także w Niemczech publicysta Adam Krzemiński z Warszawy jest ekspertem ds. stosunków polsko-niemieckich. Od roku 1973 jest pracownikiem gazety „Polityka”. Niemieckiej publiczności znany jest poprzez esej „Polska w XX wieku. Esej historyczny”.

W dniu 12 kwietnia o godzinie 19:30 w hotelu Baltic w kurorcie nadmorskim Zinnowitz.
Głównym punktem muzycznym programu będzie wyjątkowy koncert „Radość w muzyce: Aria operowa z Włoch i z Niemiec“ z ensemble „il pomo d’oro“ pod patronatem pisarki Donna Leon. Jednocześnie cieszymy się, że polski kontratenor Jakub Józef Orliński rozpocznie nasze 25 lecie Uznamskiego Festiwalu Muzycznego. Zwycięzca konkursu „Metropolitan Opera 2016“ w Nowym Jorku zaśpiewa znane arie kompozytorów Antonio Vivaldi i Georg Friedrich Händel w dniu 13.4. o godz. 19:30 w kościele ewangelickim w nadmorskim kurorcie Ahlbeck. Ten wyjątkowy głos nie studjuje tylko na Uniwersytecie Fryderyka Chopina i jest członkiem „Young Artists Programms“ w Teatrze Wielkim w Warszawie, ale on jest także breakdancerem, który zdobył wiele nagród…

Więcej informacji jak i informacji o zakupie biletów można znaleść na stronie www.usedomerliteraturtage.de, we wszystkich punktach informacji turystycznej na wyspie Uznam, info@usedomer-musikfestival.de  lub dzwoniąc pod numer telefonu: +49 38378-34647.

Zobacz również

Drużyna Bizona Cerkwica nie przyjechała na mecz z Prawobrzeżem Świnoujście

Drużyna Bizona Cerkwica zgłosiła chęć uczestnictwa w Pucharze Prezesa ZZPN. Na dwie godziny przed meczem …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.