Strona główna / Lokalne / Wspólne patrole policji polskiej i niemieckiej w Świnoujściu

Wspólne patrole policji polskiej i niemieckiej w Świnoujściu

Polscy i niemieccy policjanci od lat współpracują na rzecz bezpieczeństwa w strefie przygranicznej, dlatego mieszane patrole w Świnoujściu nikogo już nie dziwią. Ich celem jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz współdziałania ze sobą służb dbających o bezpieczeństwo na przygranicznych szlakach komunikacyjnych.

Od momentu wejścia do Strefy Schengen granicę pomiędzy Polską a Niemcami można swobodnie przekraczać. Jest to duże udogodnienie, dzięki któremu znacznie poprawiła się płynność ruchu tranzytowego oraz możliwość przemieszczania się ludności. Zdecydowanie wiąże się to ze wzrostem natężenia ruchu samochodowego, dlatego ważne jest zwiększenie bezpieczeństwa na drogach regionu poprzez częstsze wspólne transgraniczne patrole i monitorowanie. Zachodniopomorska Policja realizuje projekt pn. “Poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym na transgranicznych szlakach komunikacyjnych Pomorza Zachodniego i Meklemburgii – Pomorza Zachodniego” Interreg V A.

Wspólny projekt skierowany jest przede wszystkim do mieszkańców pogranicza polsko-niemieckiego województwa Zachodniopomorskiego oraz landu Meklemburgia-Pomorze Przednie. Jego celem jest zapewnienie wysokiego stanu bezpieczeństwa na zachodniopomorsko-meklemburskich odcinkach dróg wspólnego obszaru transgranicznego.

Poprawa stanu bezpieczeństwa publicznego przyczynia się m.in. do polepszenia wizerunku regionu oraz zwiększenia jego atrakcyjności. W ramach projektu zaplanowano m.in. odbywanie wspólnych patroli oraz ćwiczeń zgrywających, które usprawnią reagowanie obu Policji na zaistniałe zdarzenia drogowe. Odbiorcami efektów projektu są także turyści, przejeżdżający przez obszar pogranicza. Grupą docelową wspólnego przedsięwzięcia są również funkcjonariusze obu Policji w czasie ich codziennej pracy.

Wspólne patrole mundurowych z napisem POLICJA i POLIZEI nikogo już nie dziwią. Polsko-niemieckie patrole można często spotkać w Świnoujściu, gdzie policjanci patrolując miasto, czuwają nad bezpieczeństwem mieszkańców miasta oraz turystów, a także obywateli Niemiec, licznie odwiedzających te przygraniczne miasto.

Podczas pełnienia służby polsko-niemieckie patrole kontrolują prędkość pojazdów, trzeźwość kierowców, wymagane dokumenty, a także obsługują zdarzenia drogowe. Zatrzymani do kontroli niemieccy kierowcy niejednokrotnie nie kryją swojego zaskoczenia na widok rodaka w policyjnym uniformie.

asp. szt. Beata Olszewska

oficer prasowy KMP w Świnoujściu

Zobacz również

Terminal Promowy w Świnoujściu przyjmie największe promy pływające po Bałtyku

Krzysztof Urbaś, prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. uczestniczył w konferencji „Perspektywy polskiego …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.